1980’lerin sonlarında yayınlanan ve Şener Şen’in reklam yüzü olduğu Artema reklamında ‘Aç, Kapa Artema’ sloganı kullanılmıştır. O dönemin en başarılı işlerinden biri olarak görülen reklam sayesinde marka geniş kitlelerce tanınmıştır. Hatta marka sloganı yıllarca halkın diline pelesenk olmuştur. 

Türkiye’de ilk defa pazara giren tek kumandalı armatürler için Artema markası bir lansman düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu lansman için ise bir kampanya düzenlenmiştir. Yapılan reklam ile piyasaya giren Artema, kampanya kapsamında ürünün kullanım kolaylığına vurgu yapılmıştır. Piyasaya yeni giren markanın ürünlerinin kullanım sıklığından da bahsedilerek Türkiye’de de kullanımı arttırmak hedeflenmiştir. Ünlü oyuncu Şener Şen’in reklam yüzü olması ve reklamda ‘aç, kapa’ ifadesini esprili olarak söylemesi kampanyanın akılda kalıcılığını sağlamıştır. Bu sayede ‘Aç, Kapa Artema’ sloganı adeta bir jenerik halini almıştır.

Kristal Elma Ödülünü Aldı

1980’li yılların sonlarında Şener Şen’in rol almasıyla büyük ses getiren Artema reklamı 1990 yılı 2. Kristal Elma Ödülleri kapsamında TV dalında büyük ödülün sahibi olmuştur. Şener Şen’in ‘açıyorum kapıyorum, ben bunu hep yapıyorum’ diyerek muslukları açıp kapattığı ve ‘Aç, Kapa Artema’ sloganının ilk defa duyulduğu reklam filmi yıllar boyunca televizyonda ve reklam panolarında yer almıştır. 

Sektöründe İlk Akla Gelen Marka Halini Aldı

‘Aç, Kapa Artema’ sloganıyla markayı ülke çapında büyük bir popülerliğe sürükleyen ve Türk Reklam dünyasının geçmişten günümüze en etkili çalışmalarından birisi olan Artema reklamı, televizyon ekranlarında yer almaya başladığı andan itibaren herkesin ilgisini çekmiş ve beğenisini kazanmıştır. Bilinirliği artırmak amacıyla gerçekleştirilen kampanya amacına ulaşarak insanların kafasında yer etmiş hatta kazınmış olan sloganıyla hala musluk deyince kendi sektöründe ilk akla gelen marka olabilme özelliğini koruyabilmiştir.

Artema, ‘Aç, Kapa Artema’ sloganıyla pazarlama hedeflerini kurdukları reklam stratejisine bu denli başarıyla indirgeyemiş, kendi hedef kitlesinin dışında çocukların bile aralarında tekerleme olma potansiyeliyle her daim anılan marka olmayı başarmıştır. Ayrıca reklamın tüm gereklerini her yönüyle yerine getirdiği çalışma ve kullandığı referans yüz açısından en doğru seçimiyle algılarda unutulmaz bir yer edinmiştir. Şener Şen’in ustalıkla kullandığı mimikleri, reklamın başındaki “herkes takıyor dediler, bare bende takıyım dedim” repliğiyle, herkesi ekrana kitlemeyi başarmıştır. 

Artema’nın Şener Şen’li reklamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UFSMHsyozF8

Kaynak 1: Pazarlamasyon

Kaynak 2: Mediacat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here