Emojiler Artık Hayatımızın Her Yerinde

2
26046

Japonya’da NTT DoCoMo’nun i-mode mobile internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi olan Shigetaka Kurita tarafından yaratılan ilk emojiyi kullanmaya başlamamızın ardından yaklaşık 20 yıl geçti. Bir an zaten hep hayatımızın içindeydiler diyeceğimiz kadar içselleştirdiğimiz, masaüstü bilgisayarların ardından mobil cihazlarda da görsel iletişimin ana araçlarından birine dönüşen emojiler, teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte son 20 yıldır gizlice duygularımızı sunduğumuz yazılı ve görsel tüm metinlerin bir parçası haline gelmeyi başardılar.

Noktalama işaretleriyle oluşturduğumuz gülen yüz veya üzülen surat ile başlayan ve duygularımızın aktarılmasına yardımcı olduğunu düşündüğümüz emojilerin artık yüzlerce çeşidi bulunuyor. Hatta birçok uygulama veya program, duygularımızın yansıması olarak sundukları emojilerin yanı sıra Sevgililer Günü veya Yılbaşı gibi günlere özel hazırlanan emojilerle kullanıcıları şaşırtmaya da devam ediyor. Diğer bir deyişle, emojilerin atası olarak ifade edeceğimiz gülen yüz veya üzülen suratlar artık yalnız değil. Diğer yüzlerce ruh hali ifadesi, bayraklar, kutlamalar, eğlence, spor, hava durumu, hayvanlar, yiyecek ve içecekler, ülkeler, meslekler, giysiler ve benzeri günlük hayata dair birçok ifade ve durum kullanıma hazır durumda bizleri bekliyor.

Biraz geriye doğru gittiğimizde, döneminin en ilgi çeken ve sonrasındaki yıllarda da birçok programa ilham veren ICQ, MSN ve benzeri sohbet programlarıyla hayatımıza girmeye başlayan emojilerin, bilgisayarlarımızın masaüstündeki yerlerine de sığmayarak cep telefonlarımızdaki metinlerin ve mesajların vazgeçilmez bir parçası haline dönüştüğüne tanık oluyoruz.

Diğer yandan ise tüm metinlerimizin, paylaşımlarımızın parçası haline gelen emojiler sadece biz bireylerin değil, ülkelerin de gündemini işgal etmeye başladı. Son olarak, emoji trendinin farkına varan Finlandiya Hükümeti, kültürlerini temsil eden 30 önemli öğeyi emojileştirerek, resmi anlamda bunu yapan ilk ülke oldu. Finlandiyalılar artık arkadaşlarına kendi ulusal emojileri ile saunada olduklarını ya da müzik dinlediklerini iletebiliyorlar.

Emojiler İş Hayatımızda

Emojiler günlük hayatımızdaki görsel veya yazılı etkileşimlerin yanı sıra artık iş hayatımızın bir parçası haline gelen e-postalarda da yaygın olarak kullanılıyor. Çok resmi olmayan yazışmalarımızda emojilerin kullanımını artık normal karşılıyoruz. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasının ardından kurumların ve iş dünyasının temsilcilerinin de sosyal medya hesaplarında sıkça emojilere başvurduklarına tanık oluyoruz.

Yalnızca biz bireylerin değil, iş dünyasının ve ülkelerin de gündeminde yer alan emojiler, gelecekte de hayatımızın önemli parçalarını olmayı sürdüreceğe benziyor. Bu vesileyle yeni yılın, gülen yüz emojileriyle dolu metinler, iletiler, görseller paylaşacağınız keyif dolu bir yıl olmasını diliyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here