NFT Dünyasına Yeni Bir Soluk; Rebel Tıger Club

0
994

Dijital dünyada her gün yeni bir gündem yeni bir haber ile karşılaşıyoruz. 2-3 sene öncesine kadar çoğu kişinin bilmediği kripto paralar ya da diğer ismiyle Bitcoin’ler inanılmaz derecede ilgi gördü. İnsanlar farklı kurumların aplikasyonlarını yükleyip kripto paralar almaya ve yurtdışındaki gelişmeleri izleyip pozisyon almaya başladılar. Sonrasında ise Facebook’un hayatımıza soktuğu ve her firmanın artık yarışır hale geldiği Metaverse kavramı gündeme geldi. Sanal dünyada insanlar yarattıkları avatarlar ile yaşıyor, sanal arsa alıyor hatta binlerce Dolar vererek ünlü markaların yarattığı sanal kıyafetleri alıyor. Yahu ne oluyor ben anlamadım demeye fırsat kalmadan şimdi de hayatımıza NFT girdi, İngilizce adıyla non-fungible token, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan bir dijital sertifika diyebiliriz. Özellikle sanat dünyası buna çok ilgi gösterdi çünkü senelerce uğraşıp emek vererek ortaya çıkardıkları eserlerin orijinalliği NFT sayesinde korunacak ve dijital dünyada yüksek meblağlara satılabilecekti. Sonrasında iş büyüdü, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey atılan ilk tweet’ini, Cem Yılmaz çizdiği karakterleri, Tarık Tolunay eserlerini NFT dünyasında sattı. Peki sadece ünlü simalar mı NFT dünyasında yer alıyor, ya da belli yaşa gelmiş belli tecrübelere sahip insanlar mı, tabi ki hayır. Dünyadaki gelişmeleri yakından izleyen, NFT dünyasının büyüyeceğini gözlemleyen, bunun için yatırım yapmaktan çekinmeyen Ataberk Tekin ve Efe Acer‘de bu gençlerden birisi.

Ataberk Atılım Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun, inşaat, tarım, ve sanayi dallarında faaliyet gösteren köklü bir firmanın yönetiminde çalışıyor. Efe ise bölüm birincisi olarak mezun olduğu Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği sonrasında Oxford Üniversitesinde yüksek linansını yapıyor. İkisi de blockchain ile herkesin dijital bir kimliği olacağına ve dijital dünyadaki verilerine gerçek anlamda sahip olacağına inanıyor ve NFT’nin çok büyüyecek bir alan olduğunu gördüklerinden burada bir projeye adım atıyorlar, ismi; Rebel Tiger Club.

Adından da anlaşılacağı üzerine kaplanlar işin ana teması, uzun uğraşlar sonucunda buldukları bir tasarımcıya kaplan figürleri ile alakalı birçok tasarım yaptırmışlar, birde daha çok oyuncuların üye olduğu iletişim kanalı olan Discord’u hayata geçirmiş, kısa sürede 10000 üyeye ulaşmışlar. Tasarımlar arasında Nusret’in meşhur saltbea hareketi de var, Matrix’in Neo’su da var, ünlü kafes dövüşçüsü Conor McGregor da var. Burada oluşturulan NFT figürlerinden neden alayım diye sorduğunuzda “Dünyada ayrıcalıklı dijital koleksiyonlar yaratan bir sürü ülke var, biz de bunu başaran bir Türk koleksiyon olacağız.” diye cevaplıyorlar. Peki almak için ne lazım derseniz, önce Discord sayfasına katılıyorsunuz, sonrasında detaylar paylaşılıyor.

Harika tasarımlar ve detaylı bilgi için web sayfalarına göz atmanızı tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here