Airbnb’de Sahte Ev Oluşturup Rezervasyon Almak Mümkün

0
382

İngiltere’de yaşayan Josh Pieters ve Archie Manners adında iki YouTuber, Airbnb’nin sisteme eklenen evleri ne kadar dikkatli kontrol ettiğini test etmek istedi ve bir oyuncak evin resimlerini çekip bir reklam oluşturmaya karar verdi. İki arkadaş minyatür oyuncak bebek evini son derece profesyonel fotoğraf çekimleriyle 18. yüzyıldan kalma lüks bir şehir evi gibi gösterdi ve firmanın web sitesine yükledi.

Dikkat çekecek mi diye banyoya bir banka kartı, girişe bir su şişesi dahil edildi ve evin büyüklüğünü göstermek için çekim yaparken kendi yansımalarının aynaya kaydedilmesini de sağladılar. Josh Pieters, ilanı daha gerçekçi gösterebilmek için böyle lüks bir eve sahip olabilecek bir profil oluşturmaya karar verip annesinin bir fotoğrafını kullandı ve geceliği 87 £’dan listelemeye açtı. Heyecanla bekleyiş sonrası Airbnb’in kaydı onayladığı bilgisi geldi. 300.000’den fazla görüntülenen video sonrası onlarca rezervasyon geldi ve kısa sürede 3.000 £’luk bir ciro elde ettiler.

“Sadece birkaç gün içinde, Airbnb tamamen sahte bir kayıt için insanlardan binlerce pound almıştı” diyen Pieters herkese parasını iade ederken dolandırıcılara karşı ne kadar savunmasız olduğumuzu kanıtlamak için rezervasyonlardan birini onayladı. Aşağıdaki videoda fotoğraf çekiminden Airbnb’de profil oluşturulmasına ve rezervasyon yapan iki kişi bebek evle karşılaştıklarında verdiği tepkiyi göreceksiniz.

Videoda bu ikilinin parayı ev rezervasyonu yapan kişilere paralarını elden iade ederken ekstra olarak onlara nasıl bir jest yaptıklarını da göreceksiniz. Konudan bağımsız, en başta yapılan reklam çalışması videonun içine o kadar güzel yedirilmiş ve profesyonel kurgulanmış ki etkilenmemek mümkün değil. Şimdiden iyi seyirler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here