Sevgili Dostlar,

Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın etkinlikleri, kitabı, blog yazısı, videosu, podcast kanalı, mizahi olayı, web sayfası ve eğitimlerini de aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Haftaya bomba bir haberle başladık, Avrupa’nın en büyük futbol kulüpleri kendi aralarında Avrupa Süper Ligi kuracaklarını açıkladılar ve ortalık bir anda karıştı. UEFA ve FIFA, eğer böyle bir şey olursa kulüplere ciddi para cezaları vereceklerini, burada oynayacak oyuncuları uluslararası turnuvalara almayacaklarını belirttiler. Bu kulüpler durup dururken bu kararı almamıştı elbet, onların da kendilerince haklı argümanları vardı. Tabi ki en büyük sebep düşen gelirler, UEFA/FIFA’da son senelerde çıkan yolsuzluk haberleri ve gelirleri artırma yönünde bir hamlenin olmamasıydı.

Bu ligin ABD’li bir yatırım şirketi tarafından fonlanması, ciddi paraların akıtılması gibi haberleri okuyunca bunun çok önceden başlatılan bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Bugüne kadar basına hiç sızmaması da çok ilginç tabi. Kulüpler neye güvenip koskoca organizasyonlara kafa tutabiliyorlar, neye güveniyorlar derseniz cevabı belli, ne olursa olsun seyirci buna kızsa da günün sonunda Avrupa’nın en büyük futbol takımlarını ve oyuncularını izlemek isteyecek, gene onların olduğu lige ilgi gösterecek. Bu kulüplerin böyle bir hamle yapması sonrasında Şampiyonlar Ligi ve diğer futbol liglerinin içinin boşalacağı ve büyük bir kaosun hakim olacağı konuşuldu ve yapılan baskılar sonunda 48 saat içinde kulüpler bundan vazgeçti. Aslında bu bir başlangıç, denediler, tepkileri ölçtüler, çok değil 4-5 sene sonra şartlar olgunlaşınca daha ciddi bir hamle yapacaklar buna eminim ama belki de o güne kadar UEFA/FIFA gelirleri artırıcı çalışmalar yaparsa o zaman hayat gene kaldığı yerden devam edecek, bekleyip göreceğiz.

Tam bu olaylar yaşanırken dünyanın en ünlü futbol direktörü Mourinho’nun Tottenham’dan kovulduğu haberi geldi. Söylenenlere göre Mourinho Totttenham’ın da Avrupa Süper Ligi içinde yer almasına kızmış ve buna karşı çıktığından bileti kesilmişti. Bana bu kadar basit gelmiyor ama burada daha ilginç bir olay daha gündeme geldi, o da Mourinho’nun alacağı 40 milyon Euro tazminat. Dünyada aklınıza gelen en başarılı 5 teknik direktör say deseniz akla ilk gelen kişi olan Mourinho’nun bugüne kadar Chelsea, Real Madrid, Manchester United takımlarından toplamda 4 kez kovulduğunu, Tottenham sonrası bu sayının 5’e çıktığını söylesem size de garip gelmez mi? Siz bugün firmanıza birisini işe alırken 5 kez işten çıkartılmış birisini işe almak için çabalar mısınız? Mourinho’nun bu kadar talep görmesini aklım pek almazken son kovulmayla beraber kazanmış olacağı 120 milyon Euro’luk tazminatı da dudak uçuklatıyor. Sırf işten çıkartılarak kazandığınız para 7 kuşak sülalenize yetecek cinsten, insanın ağzı cidden açık kalıyor.

İkinci bomba haber ise ülkemizden çıktı, kripto para borsası Thodex kullanıcıları sistemden paralarını çekemeyince firma tarafından planlı bakım çalışması yapıldığı söylenmiş, bu arada firma sahibinin 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı yapıp yurtdışına çıkış yaptığı haberleri çıkmıştı. Firmanın web sayfasında dedikodulara inanmayın haberi çıkarken Muğla merkezli kripto para işlem platformu Vebitcoin faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Aklıma 90’lı yıllarda batan bankalar ve mağdur olan yüzbinlerce mevduat sahibi geldi, umarım burada da buna benzer şeyler yaşanmaz ve işler en kısa zamanda çözülür.

İki bomba haberde ortak nokta ne derseniz, daha fazla para kazanma isteği, herşeyin başı para, haksız mıyım?

Trendyol’un 330 milyon dolar yatırım alıp değerlemesinin 11 milyar dolara yükselmesi, çocuklar için daha güvenilir bir ortam sunan YouTube Kids özelliğinin ülkemize de gelmesi ve Teknosa’nın pazaryeri açacağını açıklaması da ülkemizde diğer öne çıkan haberlerdi.

Mc Donalds’ın My Happy Table adlı uygulaması ile Ramazanda sevenleri online buluşturması, Adidas’ın plastik şişe getirene indirim kuponu vermesi, LinkedIn verilerine göre en çok talep edilen işler, H&M’in iş görüşmesi için 24 saatliğine ücretsiz takım elbise vermesi ve Airbnb’de sahte ev ilanı ile para toplama haberlerine de göz atmanızı öneririm.

Toplumdan aldığımızı topluma vermenin önemine inandığımız ve hep bana, hep bana demek yerine paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden senelerdir desteklediğimiz, çocuklar ve eğitimle alakalı çabalayan sivil toplum kuruluşlarını daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve bu tip dernekleri desteklemek için bu bültende her hafta duyuracağız. Üstlerine tıkladığınızda web sayfalarına gideceksiniz, aşağıda bunları görebilirsiniz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/368957ce3c60/sadece5dakika-4754484

Haftanın Blog Yazısı
Hibrit Çalışma Modeli İşe Yarıyor mu?

Haftanın Etkinlikleri
https://www.joinclubhouse.com/event/myXK6AXG

Haftanın Web Sayfası
Bloominbag

Haftanın Podcast Kanalı
https://podcasts.apple.com/tr/podcast/merdiven-alt%C4%B1-terapi/id1497612287

Haftanın Kitabı
Tam Üstüne Bastın – Hülya Mutlu

Haftanın Videosu (Bilgilendirici)

Haftanın Videosu (Mizah)
https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1383887216066187271

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Şarkısı

Desteklediğimiz Sivil Toplum Kuruluşları
Koruncuk Vakfı
Türk Eğitim Derneği
Tohum Otizm Vakfı

Üyelikler
Ready For Change
Sadece 5 Dakika
YouTube Sayfamız
E-Ticaret Kadın Kulübü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here