E-Ticaret Girişimcileri Alan Adı Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Harika bir ürününüz var. Hedef kitlenizi belirlediniz. Tüm strateji tamam ve artık bir e-ticaret sitesi açmaya hazırsınız. Çok iyi bir yazılımcı şirketle anlaştınız ve tasarımlar da istediğiniz gibi oluyor. Peki ya alan adınız? Dışarıdan bakıldığında bulması en kolay kısım gibi görünen alan adı, aslında oldukça kritik bir öneme sahip. Alan adı, sitenizin keşfedilmesindeki anahtar noktalardan biri. Sitenize bir kez uğrayan kişinin geri dönüşü de, yine akılda kalıcı bir alan adıyla gerçekleşiyor. Bu sebeple alan adı seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç kriter var. Bu kriterlere uyduğunuz sürece iyi bir alan adına sahip olabilir ve e-ticaret sayfanıza güç katabilirsiniz. Unutmayın; sitenizin tasarımını değiştirebilirsiniz; ürünleri yenileyebilir, farklı seçenekler sunabilirsiniz; hedef kitlenizi başka yöne çekebilirsiniz. Gelişimde birçok değişim olağandır; ancak alan adı değiştirmek her zaman müşteri kaybı riskini taşır. Ziyaretçileriniz, sitenizin kopyalandığını düşünebilir ya da yeni ismi bilmediği için sitenize gelmeyi bırakabilir. Tüm bunları engellemek için iyi bir alan adı seçmek çok ama çok önemli.

Akılda Kalıcı Olmaya Dikkat Edin

E-ticaret siteniz için alan adı ararken asıl amaç, akılda kalıcı bir isim bulabilmektir. Eğer bir marka yaratıyorsanız, sadece marka isminizi kullanabilirsiniz. Bu sayede hem yalın hem de marka değerini güçlendiren bir alan adına sahip olmuş olursunuz. Şirketin ismi uzunsa, bazı kısaltmalar kullanabilirsiniz. İsimden sadece bir kelimeyi alabilir ya da baş harfleri birleştirebilirsiniz. Baş harfleri birleştirdiğinizde, harflerin ardından uzmanlık alanınızı da kullanabilirsiniz (Örnek: KKSmobilya.com). E-ticaret sitenizin adını anahtar kelimelerle de oluşturabilirsiniz. Bu noktada uzmanlık alanınızı ön plana çıkarmanız gerekiyor. Bu sayede, verdiğiniz hizmeti arama motorundan arayan kişiler, size kolayca ulaşabilir. Uzun alan adlarından mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Aynı şekilde karmaşık isimler de, yine hedef kitlenize ulaşmanızı engelleyebilir. Yalın olmak çok önemli. Az kelimeyle çok şey anlatmanız gerek. Ve tabi ki alan adı için seçtiğiniz kelimeleri iyi araştırın. Her dilde kelimelerin birden çok anlamı vardır. Bazı kelimelerin anlamı da sakıncalı olabilir, olumsuz bir algı yaratabilir. Yanlış anlaşılmak, güçlenmek için çizdiğiniz rotada size engel olacaktır.

Teknik Detaylara Dikkat

E-ticaret siteniz için içinize gerçekten sinen bir isim bulmuş olabilirsiniz ama ya sizden önce başka biri aynı ismi bulduysa? Alan adı satın alma sitelerinden bu isimleri araştırabildiğiniz gibi Turkpatent.gov.tr’den de ismin patentinin alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz. E-ticaret sitenizin uzantısı da diğer önemli noktalardan biri. Siteniz için .com, .net, .org gibi uzatıları tercih etmeniz önceliğiniz olsun; ancak bu isimler doluysa, hizmet verdiğiniz sektöre göre farklı uzantı seçenekleri de mevcut. .istanbul, .website, .guru gibi yeni alan adları da akılda kalıcılığıyla işinizi kolaylaştırıyor. Tabi bu noktada aynı isimli ve farklı uzantılı siteleri de öncesinde kontrol edin. Sitelerin popülerliği ve verdiği hizmet, trafiğinizi bölebilir. Bu da satışlarınızın olumsuz etki görmesini sağlar. Satın alma işlemini yaparken istediğiniz alan adını doğru yazdığınızdan emin olun. Herhangi bir hatalı giriş, sonrasında işinizi zora sokabilir. Alan adınız daha önceden kullanılmışsa, endeksleme seviyelerini kontrol etmenizde fayda var. Sorgu operatörlerini kullanarak kullanılmış alan adlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Bu ve bir önceki maddede saydıklarımızı profesyonel destek alarak çözmeniz de mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here