Kişisel Markanızı Oluşturmak için 10 Adım

2
24453

Bugüne kadar kişisel markanız için ne yaptınız? Bir çok insan markalaşmanın sadece Paris Hilton, Lady Gaga gibi ünlü kişilere mahsus olduğunu düşünüyor halbuki hepimiz bir marka olabiliriz. Kişisel markalaşma kendimizi pazarladığımız süreçtir ve sizde ünlülerin kullandıkları stratejileri kullanarak bir marka değeri oluşturabilir, sosyal medya sayesinde orta büyüklükteki bir şirket gibi görünürlük sağlayabilirsiniz. Bu sayede sattığınız bir ürünü daha rahat satabilir veya iş başvurularında daha ön plana çıkabilirsiniz.

İnsanların bu konuda yaptığı en büyük hata bunu yapmış olmak için yapmak ve nelerin kendi yararına olduğunu öğrenme konusunda zaman ayırmaması oluyor. Her şey zayıf ve güçlü yönlerimizi, hayata dair kısa-orta-uzun vadeli hedeflerimizi, ne yaptığımızı, neler yapabileceklerimizi ve ne yapmayı istediğimizi düşünerek, kendinizi yani markamızı keşfetmekle başlıyor. Kişisel markalaşma sürecinde hangi yüzünüzü insanlara göstermek ve kendinizi nasıl konumlandırmak istiyorsunuz?  Unutmayın ki sizin kendinizi nasıl gördüğünüz değil insanlar tarafından nasıl algılandığınız önemli.

Ne yapmak istediğinize karar verdiyseniz bunu eyleme dökmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Aşağıda 10 adımda kişisel markanızı nasıl oluşturabileceğiniz ve dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Kartvizit

İster öğrenci ister çalışan olun sizi ifade eden güzel bir kartvizitinizin olması gerekiyor. İnsanların kartınıza bakarken hakkınızda ne düşünmelerini istiyorsanız buna göre kartınızı tasarlamalı, uzmanlık alanı ve iletişim bilgilerinize yer vermelisiniz. İsteğe göre resminizi eklemenizde de fayda vardır.

Özgeçmiş

Profesyonel hayatınızı anlattığınız bu kağıt parçasına 30 saniye bakıldığı düşünülürse göze çarpacak nitelikte bir özgeçmişinizin olması gerekiyor. İlgili pozisyona göre özelleştirilen özgeçmiş oluşturmanın yanısıra üye olduğunuz sosyal medya sitelerini, varsa blog veya web sayfanızı burada paylaşmalı böylece sosyal medya üzerinden de size ulaşılıp bilgi sahibi olunmasını sağlayabilirsiniz.

Kişisel Portföyünüzü Oluşturmak

Geçmişte yaptığınız işler basılı olarak, bir cd içinde veya bir web adresinde her zaman elinizin altında olsun. İhtiyaç halinde bunu paylaşmanız gerekebilir ve bunu anında paylaşmak etkileyici olacaktır.

Blog veya Web Sayfasına Sahip Olmak

Kendinizi en iyi şekilde ifade edecek yazılar yazacağınız bir blog veya daha kapsamlı bir web sayfası ile kişisel markanızı daha iyi ifade edebilirsiniz.

Linkedin Profil Sayfanız

İş deneyimlerinizin, okul bilgilerinizin ve referanslarınızın bir arada olduğu  Linkedin yeni insanlarla tanışıp kendinizi tanıtabileceğiniz ve birçok gruba üye olup paylaşımlarda bulunabileceğiniz bir mecra olduğundan kesinlikle burada bir hesabınızın olması önemlidir.

Facebook Profil Sayfanız

Artık Facebook hesabı olmayan kaldı mı? Peki bu mecrada kişisel markanızı yeterince gösterebiliyor musunuz? Profil resmi olarak sadece kendi resminizi koymaya, uygunsuz resim eklememeye, başkasının resim koyarken sizden izin almadan etiketlemesini ayarlarınızdan engellemenize ve iş tecrübenizle alakalı bilgiler koymanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Twitter Profil Sayfanız

Facebook ve Linkedin ile bağlamış iseniz Twitter’da yazdığınız her şey buralarda da yayınlanacağı için bu mecradan yazacağınız mesajlarda seçici olmanız gerekiyor. Twitter hesabınızda arka fonda web sayfanıza veya blog adresinize yönlendiren bir linkin olması da artık olmazsa olmazlardandır.

Video CV

Kendinizi anlatan ve 2 dakikayı geçmeyecek bir video’yu Youtube’da paylaşmak size artı bir değer katacaktır.

Giyim Tarzınız

Moda olduğu için size yakışmayanı giymektense sizi en iyi şekilde ifade eden ve içinde rahat ettiğiniz kıfayetleri giymeniz vücut dilinize bile olumlu şekilde yansıyacaktır.

Email Adresiniz

Çoğu kişi kullandığı komik email adresleri yüzünden insanlar tarafından kaale alınmamaktadır. Gmail uzantılı bir mail adresi edinmenin insanları pozitif yönde etkilediği söylense de ad.soyad@gmail.com şeklinde bir email adresi almanın daha önemli olduğu bilinmektedir. Eğer email adresiniz başkası tarafından alınmışsa buna benzer bir hesap almanız, dizi isimlerinden veya takım isimlerinden oluşan mail adreslerini kullanmamanız önerilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Bu yazıya bir ek yapmak istedim. Burada saydıklarınız kişisel marka olmak için çok önemli adımlar.

    Bir de bunu genişletebileceğimiz dijital dünyada kişisel marka yönetimi var. Ben bu konuda şöyle bir yazı hazırladım: https://mehmetortac.com/dijital-dunyada-kisisel-marka-yonetiminin-6-adimi/

    İkinci konu ise dijital dünyada otorite artırma. Bu konuda da bir iki satır bir şeyler karaladım: https://mehmetortac.com/dijital-dunyada-otoritenizi-artirmanin-7-yolu/

    Sizin yazınız ile birlikte bu 3 yazı bir araya geldiğinde çok anlamlı bir seri oluyor. Bu sebeple paylaşayım istedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here