E-Ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Takasla başlayıp evlerimize kadar gelen ticaret şekilleri bugün e-ticaret ile ayrı bir boyuta ulaşmış durumda. E-ticaret ile hem mal sahipleri geniş kitlelere ulaşıyor hem de şahıslar oturdukları yerden istedikleri markadan alışveriş yapabiliyor ve ürünleri karşılaştırabiliyor. Yoğun hayat şartlarında ihtiyaçlarımızı karşılamamızı kolaylaştıran ve kendimize zaman ayırabilmemizi sağlayan alışveriş sitelerinin tercih edilme konusunda bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Doğru bir alan adı seçerek başladığınız süreçte iyi ve kullanışlı bir tasarıma sahip olmalısınız. Böyle bir site, yönetim açısından size avantaj sağlarken, kullanıcı için de kolaylık yaratır. Bu noktadan sonra ürünlerinizin görselleri, ürün hakkında detaylı bilgiler, arama ve karşılaştırma opsiyonları, ödeme kolaylığı, stok durumu, ürünlerin orijinal olması ve daha birçok şey her sitenin olmazsa olmazı; ancak alışveriş yapacak kişi için bunlardan çok daha fazlası gerekiyor. Kusursuz müşteri memnuniyeti için dikkat etmeniz gereken çok önemli iki nokta var: güvenlik ve ulaşılabilirlik. Bu noktaları eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız, müşterinizin sanal mağazanızdan mutlu ayrılmasını sağlarsınız ve bu sayede hedef kitlenizi genişletirsiniz. Peki izlememiz gereken yollar neler?

Güvenilirliğinizi Müşterinize Kanıtlayın

Bugün, interneti ve sosyal medyayı çok iyi kullanmasına karşın birçok insan e-ticaret sitelerinden oldukça çekiniyor ve dijital platformlara ödeme bilgilerini vermekten kaçınıyor. İnternet ortamında isim kopyalayandan sahte ürün satana kadar birçok kötü niyetli insan bulunuyor ve bu insanlar kaliteli satıcıların önüne engel koyuyor. Bu sebeple şeffaf bir yol izlemeli ve güvenilirliğinizi kanıtlamalısınız. E-ticaret sitenizde ticari isim, şirket profili, çözüm ortakları ile ilgili tanıtıcı bilgiler ve iletişim bilgileri açık olmalı. Bu sayede müşteriniz almak istediği ürünü kimden temin ettiğinizi net bir şekilde görebilir; herhangi bir taklit mal alımına ve dolandırıcılığa maruz kalmadığını bilir. Satın alma işleminin hangi hukuk çerçevesi içerisinde gerçekleştiğini belirtmek de, güven kazanmak için ayrı bir avantaj sağlar. Sitenizde kredi kartıyla ödeme seçeneği sunacaksanız, bir güvenlik sertifikası olan SSL Sertifikalarından edinmelisiniz. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan 3D Secure ödeme sistemi de alışveriş yapan müşterilerin gönlünü rahatlatıyor. EFT ve havale ödemeleri de bir diğer güvenli bulunan ödeme şekillerinden, ancak bu durumda ulaşılabilir olmaya dikkat edin. Dijital ortamda ödeme yapmayı tercih etmeyenler için kapıda ödeme seçeneği mevcut.

Müşterinizle İletişimde Olun

Müşterinizin aklına alışveriş yaptığı sırada ya da alışveriş sonrasında bazı sorular takılabilir. Bunun için sağlıklı verilere ulaşmak ister. Gördüğü ilgiden ve aldığı hizmetten memnun kalan kişi, daimi müşteri olma konusunda size bir artı kazandırır. E-ticaret sitenizden edindiği memnuniyeti başka insanlara da anlatır ve bu tavsiyeler sonucunda hedef kitlenizin genişlemesini sağlar. Bunun için izlemeniz gereken adımlar çok basit. Her e-ticaret sitesinde olduğu gibi sıkça sorulan sorular bölümü açmanız ve burayı detaylı bir şekilde doldurmanız önemli; ancak bu bölüm tek başında %100 müşteri memnuniyeti sağlayan bir yer değil. Bazı müşterileriniz sıkça sorulan sorular kısmını okumak istemeyebilir ya da okusa bile aradığı cevabı bulamayabilir. Bu sebeple ulaşılabilir olmalısınız. Müşteri hizmetleri departmanlarınıza ulaşım linkini her sayfaya yerleştirmek ya da bununla ilgili e-mail kutusuna yönlendirici buton hazırlamak etkili olacaktır. Müşterinizin soru ve şikayetlerini dikkatli bir şekilde inceleyin ve en geç bir iş günü içerisinde geri dönüş yapın. Sosyal medya mecralarında bu süreci biraz daha kısa tutmalısınız. Gün içerisindeki hızlı dönüşler, müşterinizi her zaman mutlu edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here