Michael Joseph Jackson 29 Ağustos 1958 tarihinde Gary, Indiana ‘da dünyaya gelmiştir. “Pop’un Kralı” olarak anılan Afro-Amerikalı şarkıcı, müzisyenliğin yanı sıra, dansçı, besteci ve söz yazarlığı yapmıştır.

Dokuz kardeşten yedincisi olan sanatçının tam olarak adı, Michael Joseph Jackson’dır. Michael Jackson’ın fabrika işçisi olarak çalışan babası da, müziğe oldukça bağlıymış ve gitar çalıyormuş. Müzik sevgisini çocuklarına da aşılamıştır.

60’lı yılların başlarında 4 kardeşiyle birlikte babalarının organize ettiği The Jackson 5 adlı grubu kurmuş ve grup olarak kulüplerde sahne almaya başlamıştır.Grup düzenlenen çeşitli yarışmalarda da boy göstermiştir. 1968 yılında New York’taki  Apollo Tiyatrosu’nda düzenlenmiş olan bir yarışmada The Jackson 5 grubu birinci olmuş, dönemin en meşhur R&B plak şirketi konumunda olan Motown’ın kurucusu Berry Gordy’nin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Motown’la 1968’te sözleşme imzaladıktan sonra grup Kaliforniya’ya taşınmış ve yıldızları burada parlamıştır. 1971- 1976 yılları arasında The Jackson 5 grubuna bağlı olarak müzik hayatına devam eden Michael Jackson, bu yıllar arasında ilk solo albümünü de çıkarmıştır. 1978 yılında ise, bambaşka bir tecrübe ile Jackson, “The Wiz” adlı müzikal filmde, Diana Ross ile birlikte rol almış ve burada bir korkuluğu canlandırmıştır. Bu müzikalin ardından Diana Ross ile aralarında aşk dedikodusu da çıkmıştır. 1979’da, Pop’un kralının “Off the Wall” adlı ilk bağımsız solo albümü Jones’un yapımcılığında Epic Records’tan çıkmıştır.

“Don’t Stop ‘Til Get You Enough”, “Off The Wall”, “Rock With You”,”She’s Out Of My Life” gibi dünya çapında ses getiren pek çok hit parçayı bünyesinde barındıran ‘Off The Wall’, beklenenin kat kat üzerinde satış rakamlarına ulaşarak, Jackson’u pop müziğin idolü haline getirmiş ve ünlü sanatçıya önemli ödüller kazandırmıştır. 1980 yılında, En İyi Soul/R&B Albümü – Off the Wall, En İyi Soul/R&B Şarkı – Don’t Stop ‘Til You Get Enough ve En İyi Soul/R&B Erkek Şarkıcı olmak üzere American Music Awards’ın 3 dalda ödüle layık görüldüğü albüm birçok listede de başarı ödülüne layık görülmüştür. Şubat 1980’de “Don’t Stop ‘Til You Get Enough” parçası sanatçının “En İyi R&B Erkek Vokal” dalında ilk Grammy ödülünü almasını sağlamıştır.

1988 yılında Jerry Kramer ve Colin Chilvers yönetmenliğini üstlendiği; Sean Lennon, Kellie Parker ve Brandon Adams’ın Michael Jackson ile birlikte yer aldığı “Moonwalker” adlı müzikal film gösterime girmiştir. İzleyiciler tarafından büyük ilgi gören filmin VHS sürümü bir milyon satışa ulaşarak rekora imza atmıştır. Michael Jackson bu filmin ardından rock, soul ve pop müziğinin kralı olarak ilan edilmiş, Elvis Presley ve Beatles gibi dünya çapında üne kavuşmuştur. Dünyada kavuştuğu ünün ardından hakkında pek çok dedikodu türetilen ve bunlardan bunalan Michael Jackson, Hayvenhurst’te ailesiyle birlikte yaşadığı evden ayrılmıştır. Daha sonra 2700 dönümlük alana kurulu olan Neverland çiftliğini satın almış ve orada yaşamaya başlamıştır.

Çok küçük yaşta hayata atılarak çocukluğunu doyasıya yaşayamayan Michael Jackson, özlem duyduğu çocukluğunu yaşayabilmek için çiftlikte, lunapark, göl, hayvanat bahçesi gibi alanlar kurarak kendine apayrı bir dünya yaratmıştır.

Nisan ayında, ‘Two Seas’ müzik şirketinin CEO’su İngiliz asıllı müzik yapımcısı Guy Holmes ile birlikte, 2007’de çıkmasını planladıkları tek albümlük bir sözleşme imzalamıştır. 2006 yılının Mayıs ayında ise Tokyo’da, MTV’nin Japonya merkezinin düzenlediği Video Müzik Ödülleri kapsamında Yaşayan Efsane ödülüne layık görülmüştür.
Kasım ayında, Pop’un kralının, “Visionary: The Video Singles” adıyla ve Sony Müzik etiketiyle, yirmiden fazla hit şarkısını içeren bir çalışma yayınlanmıştır. Guiness Dünya Rekorları’nın Londra merkezinde toplamda 8 dalda ödüle layık görülen Jackson, 100 milyondan fazla satış rakamı elde ettiği için Dünya Müzik Ödülleri kapsamında Elmas ödülün de sahibi olmuştur.

Michael Jackson akşam saatlerinde Los Angeles bulunan evinde, doktoru ve yardımcıları ile birlikte Londra’da vereceği konser için prova yaparken dinlenmeye çekilmiş, sabaha saatlerinde ise ani bir şekilde fenalaşarak UCLA Tıp Merkezi’ne kaldırılmıştır. Nefes darlığı çeken ve bilinci kapanan sanatçı bir süre sonra komaya girmiş ve yapılan tüm müdahalelere rağmen duran kalbi çalıştırılamamıştır. 25 Haziran 2009 tarihinde, saat 14.26’da Kaliforniya, Los Angeles’ta kalp durması sonucu hayata veda ettiği açıklanmıştır.
Yapılan otopsi sonucu ölmeden önce oldukça sağlıklı olduğu ve ölümünün ise kuvvetli anestezi ilacı kullanmasından kaynaklandığı ifade edilmiştir. 7 Temmuz 2009 tarihinde, ölmeden 2 gün önce prova yaptığı Staples Center’da Michael Jackson için bir anma töreni düzenlenmiş, törene Jennifer Hudson, Usher, Lionel Richie, Brooke Shields Mariah Carey gibi ünlü isimler katılmıştır. Tüm ailesi, çocukları ve hayranları da törende yerini almıştır. Düzenlenen tören dünya çapında en çok kişinin izlediği cenaze töreni ve televizyon olayı olarak tarihte yerini almıştır.

Albümleri
1971: Got to Be There
1972: Ben
1973: Music & Me
1975: Forever, Michael
1979: Off the Wall
1982: Thriller
1987: Bad
1991: Dangerous
1995: HIStory: Past, Present and Future, Book I
2001: Invincible
Derleme albümler
2003: Number Ones
2006: Visionary
1997: Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix
2011: Immortal
2008: Thriller 25
2012: Bad 25
2010: Michael
2014: Xscape

Kaynak 1:Haberler.com

Kaynak 2: Wikipedia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here