Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, Türkiye’deki kreatif ajans yapısını sadeleştirip merkezileştirerek şirket için bölgede lider ve yenilikçi olan bir karar aldı. Ajanslarla çalışma biçimi ve kreatif üretim süreçlerini yeni dijital çağın gerekliliklerine göre tekrar şekillendirme kararı alan PepsiCo Türkiye, uzun bir araştırma ve projelendirme sürecinden sonra yeni bir ajans yapısını hayata geçirdi. Üst yönetimin de desteğiyle alınan bu inovatif karar ile PepsiCo Türkiye, şirketin Avrupa bölgesinde ilk “şirket içi kreatif ajans” yapısına sahip ofisi oldu. 

Avrupa Bölgesine Örnek Teşkil Edecek

Tüm dünyada kurduğu şirket içi ajanslarla hizmet veren Oliver’ın işbirliğiyle PepsiCo Türkiye bünyesinde kurulan PEP. Creative Studio; markaların dijital pazarlama ihtiyaçlarını karşılıyor, merkezi bir yapı olmasıyla iş akışını en verimli şekilde yöneterek, daha kısa zamanda hizmet sağlarken kalitenin yükselmesini de sağlıyor. PEP. Creative Studio ile geleceğin pazarlama iletişimi modelleri PepsiCo Türkiye’de denenmeye başlandı. Yalnızca süreçleri sadeleştirme ve hızlandırmakla kalmayıp pazarlama iletişimine dinamizm de katan bu model, PepsiCo’nun Avrupa bölgesinde ilk kez uygulanmanın yanı sıra şirketin diğer Avrupa bölgesi ülkelerine de örnek teşkil ediyor. 

Hız, Kreatif Kalite ve Verimlilik Avantajı

Projeye başlarken hız, kreatif kalite ve verimlilik avantajı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden PepsiCo Türkiye Dijital Pazarlama ve PEP Creative Studio Müdürü Volkan Budak, “İlk bir yıllık  sürede, bu yeni ajans modelini test ederek çok ciddi öğrenimler edindik ve gelişimler sağladık. PEP. Creative Studio’dan faydalanan markalar ve kreatif işlerimizde kantitatif olarak takip ettiğimiz tüm başarı kriterlerimizde çok yüksek performans skorları elde ettik. Kreatiflerimiz artık çok daha hızlı, kaliteli ve her anlamda daha verimli bir şekilde üretilebilmekte.” diye konuştu. Kreatif ekibin pazarlama takımları ile hızlıca bütünleşmiş olduğunun altını çizen Budak, “Bu başarılı sonuçları, modelin herkes tarafından hızlıca sahiplenilmesi ve pazarlama ekipleri ile PEP.CS kreatif takımımız arasındaki güven ve sinerjiye borçluyuz’’ dedi. 

Şirket dışı dijital ajansların da yeni model içinde çok büyük bir öneme sahibi olduğunu vurgulayan Budak, “İçeriye kurulmuş olan yeni ajans yapısı ile şirket dışı kreatif ajanslarımızdan vazgeçmiş değiliz, hatta daha da önem kazandıklarını söyleyebiliriz. Bu yeni yapımızda şirket havuzundaki şirket dışı dijital kreatif ajanslarımıza da çok büyük görevler düşüyor çünkü artık onların daha geniş zaman isteyen, kapsamlı dijital ve 360 kampanyalarda, tüm PepsiCo markaları için daha da etkin kullanabiliyor olacağız. Dijitalleşme ve teknolojiler ile birlikte tüketici alışkanlıkları ve pazarlama iletişiminin hızlı değişimine uyum anlamında bugünkü pozisyonlamamız bu şekilde iken geleceğin gelişmelerine karşı da ön görülü olmalıyız, bu sebeple sürekli gelişim içinde olan, evirilecek ve evirilmesi de zorunlu olan daha esnek bir model inşa etmeye çalıştık.” dedi. PepsiCo Avrupa bölgesi içinde de Budak’ın tarif ettiği şekilde yapılan bu dijital geliştirmeler, yatırımlar doğrultusunda geleceğe yönelik fırsatlar ve avantajların elde edileceği öngörülmekte. 

FMCG Sektörüne Liderlik Edecek

Dijitalleşmenin hayatın her alanında dozunun ve öneminin arttığı bilinciyle hareket eden PepsiCo Türkiye, PEP. Creative Studio ile tüm PepsiCo markalarının dijital pazarlama faaliyetlerinin en güncel trend ve uygulamalar ışığında yürütülmesinin yanı sıra FCMG sektörüne de bu alanda ilklerden biri olacak. PepsiCo çatısı altındaki tüm marka takımları ile birlikte çalışan bir ekip olarak dijitalin tüm alt alanlarındaki uzmanlıklarını, onların amaçları doğrultusunda en etkili şekilde kullanmaya çalıştıklarını belirten Budak, “Dijital pazarlama alanında yakaladığımız bu sinerji sayesinde PepsiCo’nun Avrupa bölgesi düzeyinde ses getiren projeler hayata geçiriyor ve sektöre kreatif mükemmellikte liderlik edebiliyoruz’’ şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here