Satış yapan her e-ticaret sitesinin pazarlama e-posta gönderimi yapmaya başlamasıyla standart olarak kurması gereken 4 temel e-posta vardır.

  1. Yeni üyelik gerçekleştiren kullancıya “Hoşgeldin” e-postası
  2. Üye olmuş ancak 30 gündür satın alma gerçekleştirmeyen kitleye “İlk Alışverişine Özel Fırsat” e-postası
  3. İlk alışverişinin üzerinden uzun zaman geçmiş kitleyi tekrar döndürmek adına “Sizi Özledik” e-postası
  4. Sepetinde ürün bırakan kullanıcıya “Sepet Hatırlatma” e-postası + İndirim (opsiyonel)

 Kısaca bu başlılar üzerinden içeriklerin nasıl olması konusuna değinelim;

Hoşgeldin E-Postası

Firmanız hakkında ilk izlenimi yaratır ve güven duygusunu oluşturur.

  • Net Olun: Üyelik gerçekleştiren kullanıcının e-posta adresini nasıl edindiğinizi, ne tip ve ne sıklıkla e-posta göndereceğinizi açıkça belirtin.  Böylelikle e-postanızın spam olarak algılanma ihtimalini azaltırsınız.
  • Başlık Seçimine Özen Gösterin:  “xyz.com’a Hoşgeldiniz”, “kayıt olduğunuz için teşekkürler” gibi başlık kullanmayın, daha kişisel ve kullanıcıları etkileyecek başlıklar kullanmalısınız.

“Merhaba Ayşe, xyz.com’a Hoşgeldin. Seni içerde neler bekliyor bir göz atalım…

“xyz.com’a kayıt olduğun teşekkürler! Artık fırsatlara daha yakınsınız!”

  • Gönderici İsmine Özen Gösterin: “no-reply”, “info” kullanmayın. E-posta kutularına düşen yüzlerce e-posta arasından ayırt edilebilir olunması önemlidir.

İlk Alışverişe Özel Fırsat E-Postası

Web sitenize üye olmuş ancak 30 gündür satın alma gerçekleştirmemiş kişiler olabilir. Nedenini öğrenmek için anket gönderip hem sebebi sorulabilir hem de katılıma teşvik etmek ve satışa yönlendirmek adına indirim ya da ücretsiz kargo fırsatı sunulabilir.

Sizi Özledik E-Postası

Amaç aktif olmayan kullanıcıları satın almaya teşvik etmek, yeniden markanıza sadık bir müşteri haline getirmek ve artık ürün ya da hizmetlerinizde gerçekten ilgilenmeyen müşterilerinizi listenizden çıkarmaktır.

Müşterilerinize hediye kuponu, indirim çeki ya da ücretsiz kargo gibi kişiselleştirilmiş ekstra fırsatlar sunarak ve etkileyici bir tasarımla onları yeniden kazanabilirsiniz.  

  1. Hedef Grubu Belirleyin: Stratejinize göre son 3-6 aydır e-postanızı açmamış/tıklamamış ya da satın almamış müşterilerden başlayabilirsiniz.
  2. Geri Kazanma  Stratejinizi Belirleyin: Sunacağınız ödül, anket soruları, mesaj içeriği belirlenerek, gönderilecek e-posta içeriği hazırlanmalı.

Sepet Hatırlatma E-Postası

Web sitenize girip, sayfalar arasında gezinip satın almak istediği ürünü sepetine atan potansiyel müşterinin alışverişini tamamlamadan çıkıp gitmesinin bir sebebi olmalı. Mümkünse sunulacak fırsatla bu kişi geri kazanılmalı. Geri kazanmak adına sepetine bıraktığı ürün veya ürünler görseliyle beraber yine mini bir anketle sebebini öğrenebilir, sonunda küçük bir fırsat (indirim veya ücretsiz kargo) sunarak satışa teşvik edebilirsiniz.  

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here