22 Nisan 2001 tarihinde Fenerbahçe ile Gaziantepspor arasında oynan ve hiç beklenmedik bir şekilde Fenerbahçe’nin kazandığı maç özellikleri itibariyle akıllara kazınmıştır. Maçın sahip olduğu özelliklerin başında bu maçın bir şampiyonluk maçı olması gelmektedir. Şampiyonluk için iddialı olan Fenerbahçe, Galatasaray ve Gaziantepspor takımlarından biri o sezon şampiyon olma fırsatını elde edecekti. Bu nedenle Gaziantepspor- Fenerbahçe maçı çok önemliydi.

Yıllardır şampiyon olamayan Fenerbahçe, 2001 yılında kendi sahasında oynadığı her maçı kazanmıştı. Elde ettikleri bu avantajı sürdürerek Gaziantepspor ile oynadıkları maçı da kazanırlarsa şampiyonluk yarışında çok büyük avantaj yakalayacaktı. Bu maçı özel ve unutulmaz yapan en büyük etmen ise ikinci devreye kadar Fenerbahçe’nin Gaziantepspor karşısında 3- 0 mağlup durumda olduğu halde ikinci devrede zoru başararak 4 gol atmasıdır. Maç sonunda Fenerbahçe 4- 3’lük skor ile Gaziantepspor’u yenmiştir.

Büyük bir heyecana sahne olan Fenerbahçe- Gaziantepspor maçı Türk futbol tarihinin unutulmaz maçları arasına girmeyi başarmıştır.

Fenerbahçe’nin 17’de 17’lik Başarısı

2001 yılı içerisinde Fenerbahçe’nin kendi sahası olan Şükrü Saraçoğlu’nda çıktığı tüm karşılaşmaları kazanması da tarihe geçen bir hadise olmuştur. O yıl Fenerbahçe, kendi sahasında 17 karşılaşmaya çıkmış hepsinde de kazanan taraf olmuştur. Özellikle Gaziantepspor ile çıktıkları karşılaşmada neredeyse imkansız olarak görünen bir şeyi başararak galip gelmiştir. Hem 17 maçın 17’sinde de galip olması hem de Gaziantepspor- Fenerbahçe maçındaki başarısıyla Fenerbahçe, o sezon şampiyon olmasının yanı sıra taraftarı olsun olmasın herkesin takdirini kazanmıştır.

Unutulmaz Maçın Detayları Nelerdir?

Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynan karşılaşma Gaziantepspor için hızlı başlamıştır. İlk yarıda 3 adet gol atıp kendi kalesine hiç gol yemeyen Gaziantepspor taraftarı maçı kazandıkları kesin gözle bakarken, Fenerbahçe taraftarı maçtan ümidini kesmişti. Gaziantepspor’un gollerini 18. Dakikada Hakan Bayraktar, 41. Dakikada kafa vuruşuyla Erhan ve 44. Dakikada Hasan Özer atmıştı. İkinci yarı başladığında ise işler tersine dönmüştü. O dönem Mustafa Denizli’nin yönetiminde olan Fenerbahçe, 62. Dakikada Mehmet’in ters kafa vuruşundan sonra topu alan Revivo’nun kafa golü ve 67. Dakikada Rapaiç’in golü ile taraftarın ümitlerini yeniden yeşertti. 74. Dakikada maça katılan Fenerbahçeli Uche’nin altıpastan kafayla attığı gol ile beraberlik yakalanmıştı. Galibiyeti elde etmek için 1 gol gerekliydi. 80. Dakikada sahaya çıkan Milan Rapaiç, topu orta sahadan alarak 4 kişiyi geçmişti. Taraftar heyecanla nefeslerini tutmuş ve gol gelip gelmeyeceği bekliyordu. Hırvat sporcu topu, Gaziantepspor kalecisi Ömer’in ileri çıkmasından yararlanıp üzerinden atarak fileleri havalandırdı. Bu muhteşem gol, 4- 3’lük skor ile zaferi getirdi.

STAT: Şükrü Saraçoğlu
HAKEMLER: Murat Ilgaz, Gürhan Güneykaya, Kenan Altınsaat
FENERBAHÇE: Rüştü, Uche, Misko Mirkoviç, Zoran Mirkoviç, Ali Güneş, Serhat (Dk. 46), Ogün, Yusuf (Dk. 11), Lazetiç, Revivo, Abdullah, Baliç , Rapaiç (Dk. 46), Andersson
GAZİANTEPSPOR: Ömer, Mehmet, Yahimoviç, Ramazan, Hasan Yiğit, Hakan Bayraktar, Krivov (Dk. 59), Batista Mert, Erhan, Fatih, Hasan Özer, Mustafa Şahintürk (Dk. 69)
GOLLER: Dk. 18 Hakan Bayraktar, Dk. 41 Erhan, Dk. 44 Hasan Özer, Dk. 62 Revivo, Dk. 67-80 Rapaiç, Dk. 74 Uche
SARI KARTLAR:  (G.Antep) Batista,  (F.Bahçe) Revivo, Rapaiç

Kaynak: Wikipedia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here