Dünya Kadınlar Günü Videolarından Hangisi Favoriniz?

0
3113

Sevgili Dostlar,

Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. İş dünyasında hepimizin kendisini geliştirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye ihtiyacımız var. En fazla 30 saniyenizi alacak anketimizde sizde bu formda yazılı olan konulardan hangisinin sizin için öncelikli olduğunu belirtirseniz bizi çok mutlu edersiniz.

Eminim sizde görmüşsünüzdür, başta TV kanalları olmak üzere birçok mecrada farklı firmalar kadınlar gününe özel PR çalışmaları ve reklamlar yapıyorlar. Bu çalışmalara baktığımda çalışan kadın sayısının toplam çalışana oranı hakkında bilgi veren, üst düzey kadın çalışan sayısını söyleyen, iş hayatında kadınlara nasıl destek verdiğini anlatan ve sosyal sorumluluk konusunda hassasiyet gösteren markalar bana daha samimi geliyor. Kadınlar başımızın tacı demek kolay, bununla alakalı 2 çift söz söylemekte güzel ama icraate gelince ne yapılıyor insan bunu duymak istiyor. Önüme çıkan reklamlardan hoşuma gidenleri sizlerle paylaşmak istedim.

* Dardanel’de kadın çalışan sayısının oldukça fazla olduğunu biliyorduk ama bu reklamla rakamları da duymuş olduk.

* Vakıfbank iş görüşmelerinde kadınlara sorulan soruları gündeme getirmiş ve #işinebak demiş.

* Media Markt ise kadınların teknoloji konusunda da bilgili olduğunu anlatmış ve kadınların iş hayatına katılımını desteklediklerini belirtmiş.

* Boyner ise kadın cinayetlerine verilen anlaşılması güç indirimlere itiraz etmiş  ve İstanbul Sözleşmesi’nin önemine işaret etmiş.

* Vestel ise aynı zamanda ana sponsoru olduğu ritmik cimnastik grup milli takımının hepimizi gururlandıran Avrupa şampiyonluğunu ekrana taşımış ve #duruşunilhamolsun demiş.

* Erkeklerin yoğun çalıştığı akaryakıt istasyonunda kadın istihdam eden Opet ise hayata geçirdiği Kadın Gücü Projesinden bahsetmiş.

* Korona sonrası çocuklara zaman ayırmak için işten ayrılmak zorunda kalan kadınları anlatan bu reklamda Ford Otosan , neden sadece kadınlar diye sormuş ve  #eşitişbölümü demiş

Son günlerde radarıma giren konuları özetlersem;

1. Sokağa çıkma kısıtlaması ile alakalı hafta içi açıklamalar yapıldı, bazı konularda esnemeler başlatıldı, sokaklardaki kalabalığın çok fazla önlem almadan takılması açıkçası beni korkuttu, inşallah vaka sayıları gene artış göstermez.

2. Acun Ilıcalı tarafından hayata geçirilen Exxen adlı platform hatırlayacaksınız ilk zamanlar çok konuşulmuştu ama bu günlerde biraz sessizliğe bürünmüş durumda. Geçenlerde açıklanan verilere göre kanalın en çok izlenen programı yakın zamanda hayatımıza giren Konuşulmazlar adlı programla Hasan Can Kaya olmuş. Platform ile anlaştığında YouTube’dan bütün videolarını kanalından kaldırınca çok tepki alan Kaya, özet videoları gene paylaşmaya başlamış, geçenlerde denk geldiğim 15 dakikalık yayın  güldürmese de bayağı tebessüm ettirdi. Küfür dozunu iyi ayarlarsa önümüzdeki senelere imzasını atar, bekleyip göreceğiz.

3. Kitap okumayı sevdiğimiz halde çoğunu okuyamadan geçer gideriz, bu da zaman zaman pişmanlık ve stres yaratır, sanki kitabı zamanında bitirmemiz gerekiyor ya da hepsini okumak lazım gibi düşünürüz. Barış Ünver’in bu konuyla alakalı yazdığı bu yazı benim çok hoşuma gitti, bakmanızı öneririm.

4. Clubhouse’da dünden beri herkese kulüp açma hakkı tanındı, ayda iki hakkınız olduğundan markanız, sloganınız, mezun olduğunuz okul veya herhangi bir kelimeden oluşan bir kulübü başkası açmadan hemen açabilirsiniz. Daha bir gün olmadan bana en az 20 adet kulüp davetiyesi geldi, gözüken o ki burada da Türkler olarak ayrı bir rekor kıracağız.

5. Twitter CEO’su Jack Dorsey, Twitter’daki ilk tweet’ini NFT (Non-Fungible Token)  haline getirerek açık artırmaya çıkarmış. Valuables BY Cent adlı pazaryerinden satışa sunduğu tweet’e en son verilen teklif 300 bin dolar civarında olmuş. Burada bana ilginç gelen nokta ise NFT’ye aktarılan bir sanat eserinin özgünlüğü kolayca doğrulanabilecek, eserlerin kopyalamasının önüne geçilecek. Bununla alakalı detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu akşam Clubhouse’da saat 21.00’de sevgili Emre Faks ile beraber farklı bir şey deneyecek ve Danışmana Sor adlı bir program yapacağız. Dijital medya, pazarlama ve e-ticarete ilişkin sorulan soruları 1 dakika içinde cevaplamaya ve insanları bilgilendirmeye çalışacağız. Bir saat sürecek yayına katılmak isterseniz, bekleriz.

Her pazartesi akşamı yaptığımız Trendyol Kobi Sohbetlerinde gene birbirinden değerli iki konuğumuzu ağırlayacak, pazaryerinde nasıl başarılı olunur, nelere dikkat edilmesi lazım konuları hakkında sohbet edeceğiz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın. Geçmişle bugünü mukayese edip değişimlerden bahsettiğimiz Ready For Change bloguna bakmak isterseniz de buradan göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle

Sevgiler

Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

https://mailchi.mp/d7fc9f04bbb4/sadece5dakika-4744282

Haftanın Blog Yazısı

www.readyforchange.co/evden-calisirken-veriminizi-nasil-artirirsiniz/

Haftanın Etkinlikleri

https://www.joinclubhouse.com/event/P07g2Lyn

https://youtu.be/zSTji59x0J8

Haftanın Podcast Kanalı

http://ozlemdinc.com/kategori/podcast/

Haftanın Kitabı

https://www.dr.com.tr/Kitap/Beyaz-Yakalinin-Dijital-Yakaliya-Donusumu/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0001904869001

Haftanın Videosu (Mizah)

https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1367727370006888448

Geçen Haftanın Etkinlikleri

https://youtu.be/X6Z_IcUjA0s

https://youtu.be/Uzq9XeIgMso

Haftanın Şarkısı

https://youtu.be/Ituzi_-9RJI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here