Eşinizin Gelirini Biliyor musunuz?

1
144

Bundan iki ay önce Netflix’de orijinal adı How To Get Rich adlı bir belgesel diziye denk geldim. Tanıtımına buradan bakabileceğiniz bu programda gerçek işi finansal danışman olan Ramit Sethi‘nin farklı beklentileri ve farklı harcama türleri olan müşterileri ile olan görüşmeleri yayınlandı.

Karı koca olarak başvuranlara ilk olarak Ramit “birbirinizin gelirinden haberdar mısınız” sorusunu soruyor, neredeyse bütün çiftler hayır diyor. Acaba hep mi böyle, yoksa bu dizide mi böyle denk geldi diye düşündüm. Belki orada kültürel bir şeydir ama tam da emin olamadım ve anketimizde eşinizin gelirini biliyor musunuz diye sorduk.

Anket sonucunda katılımcılarımızdan %80 evet %20 hayır yanıtını aldık. Ne yalan söyleyeyim ben bu kadar açık ara bir fark beklemiyordum. Eşinizin gelirini bilmek veya bilmemek neden önemli veya önemsizdir?

  • Şeffaf Olmak

Finansal konularda eşlerin birbirlerine karşı şeffaf olması finansal hedeflerin birlikte belirlenmesi ve bütçe oluşturulmasına yardımcı olur, bu anlamda eşinizin gelirini bilmek, bu iletişimi sağlamanıza yardımcı olabilir.

  • Güven ve Saygı

Kimi çiftler bunun karşılıklı güven için gerekli olduğunu düşünüyor ama eşlerden birisi bunu paylaşmayı tercih etmiyorsa da buna da saygı duyulması gerektiği belirtiliyor.

  • Ortak Finansal Hedefler

Beraber bir yatırım yapmak, belki bir ev almak belki ortak bir banka hesabı açmak gibi hedefler varsa gelirlerin bilinmesinin mantıklıdır, böylece aile bütçesi daha iyi planlanabilir.

Eşlerin birbirlerinin gelirini bilmeli mi sorusu, ilişkinin özel dinamiklerine ve bireysel tercihlere bağlıdır. İletişim, güven, saygı ve ortak finansal hedefler, bu kararı şekillendiren önemli faktörler olabilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here