E-posta pazarlamasında müşteri datasının artması ve geniş bir kitleye hitap etmenin önemini herhalde hiçbirimiz yadsıyamayız. Bunun için yapılması gereken üç temel nokta olduğunu düşünüyorum; Kayıt, İçerik ve Pazarlama. Bu yazıda efektif müşteri datası sahibi olmak için kayıt sürecinin nasıl olması gerektiği ile ilgili doğru olduğunu düşündüğüm modelleri kısaca sizinle paylaşmak istedim.

En başta bilinmesi gereken konu üye sayınızı artırmak için hiçbir zaman hazır liste alınmaması, kendi müşteri listenizi kendiniz oluşturmanızdır. Hazır listeler; var olmayan, eski, yanlış, jenerik e-postalar (info@, bilgi@ gibi) ve spam tuzakları ile doludur. Hazır listelerle sağlanacak sanal büyüklük sizi kısa vadede birçok müşteriye ulaştığınız yanılgısına götürür. Ancak asıl tehlike uzun vadede yüksek bounce oranları, yüksek spam oranları ve block’larla birlikte kötü bir repütasyon kazanmanızla potansiyel müşterilerinize de ulaşamamanız anlamına da gelebilir.

Hazır listeler dışında müşteri sayınızın organik artması için firmanızın başarılı bir kayıt stratejisi olduğundan emin olmalısınız. İlk olarak web sayfanızdaki ziyaretçilerin üye olmasının kolaylığı ve hızı oldukça önemlidir. Müşteriler uzun formları doldurmayı sevmezler, yalnızca isim, e-posta adresi gibi temel bilgiler ilk etapta yeterli olacaktır. Ayrıntılı bilgileri yapacağınız satışlar, kampanyalar ve sonrasında yapacağınız bilgilendirmeler ile almak hızlı büyüme için izlenmesi gereken bir yoldur.

Olası müşterilerin her türlü noktadan üye olabilmesi gerekmektedir. Web sayfanızdan, tüm alt sayfalardan, sosyal medyadaki sayfalarınızdan, varsa blog ya da kurumsal sayfalarınızdan üye olabilmeyi olabildiğince açık, net ve kolay yapmanız, yani üye topladığınız noktaların artması, üye sayısının artması anlamına gelir.

Buna ek olarak e-bültenlerinizin, üye formlarınızın, üyelik linklerinizin dijital ortamda ulaşabileceğiniz tüm ortamlarda olmasını sağlamalısınız. Destek/dönüş e-postalarında, basın duyurularında, Outlook imzanızda üyelikle ya da üye kazanımı ile ilgili küçük de olsa bilgiler olabilir. Böylece müşteri havuzunuz da genişler.

Üyelikten çıkışın kolay olmasından asla korkmayın. Spam/block oranlarının artmasındansa birkaç ilgisiz üyeyi kaybetmek çok daha iyidir. Gelen kutusuna ulaşılmanın en önemli kriterlerinden birisi ilgisiz müşterilerin bu “e-posta spam’dir” işaretlemesi yerine üyelikten çıkmalarıdır. Bu nedenle nasıl kaydolmak kolaysa, üyelikten çıkışta kolay olmalıdır.

Güzel bir üyelik sayfasına sahip olmalısınız. ‘Üyelik sayfası’ yalnızca üyelerin kaydolması için hazırlanmış bir sayfadır. Bu sayfada gereksiz, ilgi dağıtıcı hiçbir bilgi olmamalı, mümkün olduğunca sade ama aynı zamanda ilgi uyandırıcı, ikna edici ve inandırıcı olmalıdır. Güçlü, çarpıcı bir başlık ve birkaç çekici öneri ile ziyaretçilerin ilgisini çekerek, üye olmalarını daha cazip hale getirebilirsiniz.

Müşteri müşteriyi çeker! Eğer “word of mouth” en önemli pazarlama kanallarından biriyse, bunu kayıt stratejisi olarak da kullanabilmek gerekir. Önceki müşterilerin yorumları en önemli “conversion” aracı olabilir. Üyelik sayfasına ya da üye olunabilecek linklerin olduğu noktalara diğer müşterilerden gelen olumlu yorumları, çeşitli kuruluşlardan alınan belgeleri koymak oldukça pozitif etki yaratmaktadır. Üyelik sayfasına fazla değil, bir ya da iki tane güzel, gerçek ve kısa bir referans konulabilir. Kayıt formlarınızı firma değerlerinizle örtüşen birkaç kısa müşteri cümlesi ya da marka cümlesi ile süsleyebilirsiniz.

Kaynak: Ekin Şahin – Emarsys Web

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here