Obilet.com’dan Ali Yiğit ve Yılmaz Gürocak ile Röportaj

0
4050

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Ali Yılmaz Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden bu yıl mezun oldum, ortağım Yiğit Gürocak ise yine aynı bölümde öğrenciliğini sürdürmektedir.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

www.oBilet.com, otobüs sektörünün firmalarını tek bir platformda toplayan Türkiye’nin ‘online otobüs bileti’ gişesidir. Sistem, bulunduğunuz noktadan gitmek istediğiniz noktaya hizmet veren firmaları bir araya getirip, kullanıcıya en uygun fiyat seçeneğini, zaman aralığını sunmak ve aynı zamanda firmaların tek bir portföy altında toplanıp karayolu yolcu taşımacılık hizmetinin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır. oBilet sistemi sayesinde kullanıcı, gitmek istediği noktaya hizmet veren seçkin firmaları; süre, hizmet kalitesi ve fiyat açısından karşılaştırma ve kendisi için en uygun olanını seçme imkânına kavuşmaktadır.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Bundan 2 yıl kadar önce yoğun bir bayram dönemi bilet almayı biraz geciktirdiğimizde ve bunun sonucunda bilet bulmakta ciddi anlamda zorlandığımızda, bu alanda bir boşluk olduğunu fark etmemiz üzerine çıktı bu fikir.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Herhangi bir giyim eşyası veya bir mobilya bile aldığınızda online hayatın, dokunma, hissiyat ve her açıdan görme eksikliğinden kaynaklı bir dezavantajı olmasına rağmen, bilet sektörü bu dezavantajın olmadığı yegane alanlardan birisi belki de. Bunun yanında avantajları için de; aynı anda birçok alternatifi kolayca kıyaslama imkânı ve oturacağı koltuğa kadar kontrolün kullanıcının elinde olmasını sayabiliriz.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Başta ailemiz ve dostlarımız olmak üzere, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanımız İhsan Sabuncuoğlu ve ayrıca Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmakcı süreç boyunca bizi hep desteklediler ve yardımlarını hiç esirgemediler. Sizlerin huzurunda onlara da buradan bir teşekkür etmeyi borç biliriz.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

En büyük güzelliği ancak aynı anda aslında yegâne zorluğu; 7/24 satış gerçekleştirebildiğiniz için, 7/24 de hizmet vermek çok kolay bir şey değil.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Mevcut networkümüzü kullanarak kendimize önce early adopterlar yaratıyoruz, onlar zaten memnun kalıp yayıyorlar. En büyük pazarlama aracımız olarak WOM’u görsek dahi hem online, hem de offline tarafta çeşitli pazarlama faaliyetlerini sürdürmekteyiz.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de e-ticaret her geçen gün yükselen bir grafik çiziyor. Bunun yanında otobüs bileti sektörü için konuşursak, 200 milyon biletin satıldığı 2002 yılında neredeyse %0 olan internetten satış oranları, yılda 250 milyon biletin satıldığı 2012 yılında %10’lara kadar gelmiş durumda. Biz de, diğer sektörlerde de obilet.com tarzı girişimler ile bu trendin süreceğini öngörüyoruz.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Yalnızca online iş yaparken değil, bir işi yaparken önce öyle bir ihtiyaç var mı, bu ürün iş yapar mı araştırılmalı. oBilet’in başarısı, yaptığımız anketler sonucu açıkça ortaya çıkan bir otobüs bileti arama ve satın alma portalı eksikliğine dayanmaktadır diyebiliriz.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.obilet.com adresinden ve sitemizde bulunan iletişim panelinden 7/24 ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here