E-posta pazarlaması en etkili interaktif pazarlama araçlarından biridir. Bu nedenle birçok firma alıcılarıyla etkileşimi yüksek tutmak ister. Özellikle tıklama oranları en önemli konulardan birisidir çünkü tıklamadan sonra satışın gerçekleşme ihtimali vardır.  

Aşağıda tıklanma oranlarını arttıracak 14 tavsiyeyi bulabilirsiniz.

 • İletilebilirliğinizden Emin Olun: 

Açılma ve tıklanma oranlarını yüksek tutmak için öncelikle iyi bir iletilebilirliğinizin olması gerekir. 

 • Açılma Oranlarınızı Arttırın:  

Hepimizin bildiği gibi tıklanmalar açılmadan sonra gerçekleştiği için açılma oranlarının iyi olması gerekir. İyi iletilebilirlik, konu başlıkları ve segmentasyon yapılmış e-postalar ile açılma oranlarınızı arttırın.

 • Konu Başlığından İçeriğe Doğru Mesajınız Devamlılık Göstersin:

Konu başlığındaki mesajın içerikte de devamlılığını sürdürün. Amacınız tıklanma ve satış. Satışı e-postanın içerisinde yapmayacağınız için üyelerinizi içerikte de aksiyona tekrar çağırmak tıklanma oranları açısından önemlidir. 

 1. Aksiyona Çağrılarınız Dikkat Çekici ve Güçlü Olsun:                                            E-posta açıldıktan sonra okunma zamanı az bu nedenle içeriğinizi en iyi şekilde optimize etmeniz gerekiyor. İnsanlar soldan sağa okumaya alışkınlar. Bu nedenle içeriğiniz karışık olmamalı, aksiyon butonlarınız dikkat çekmeli ve insanların okuma anlayışına göre tasarım edilmiş olmalıdır.
 • Resimlerin Yüklendiğinden Emin Olun:                                                          Hotmail, Gmail, gibi birçok e-posta servis sağlayıcısı spam’den korunmak için e-posta resimlerini otomatik olarak yüklemeyi durdurdu. Bu nedenle kullanıcıların resimleri yüklemesini sağlamak için ilgi çekici e-posta preheader’ları kullandığınızdan ve e-posta preheaderlar’ında verdiğiniz mesajı metin olarak tasarladığınızdan emin olun. Böylece üyelerinizin resimleri yüklenmesine ve tıklama yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Yine aynı sebepten dolayı online versiyon linkini her e-postanızda kullandığınızdan emin olun.
 •  Alt Text’ler Kullanın

Birçok ISP resimlerin otomatik yüklenmesini blokladığı için resimlerin yüklenmediği durumlarda gösterilecek alt textler kullanmak kullanıcının resim içeriğini görüntülemeden de e-postalarınıza tıklamasına yardımcı olacaktır. 

 • Metin Versiyonunu Unutmayın

Bazı üyeleriniz kullandıkları cihazdan ya da e-posta tercihlerinden dolayı e-postanızın sadece metin versiyonunu görüntüleyebilecekler. Metin versiyonunu unutmayıp, aksiyona çağıracak linkler koymak tıklama oranlarınızı arttıracaktır.

 • Listenizi Segmente Edin: 

Bu madde en önemli maddelerden biridir. Segmentasyon doğru kitleye, doğru zamanda doğru içerikli e-posta göndermektir. Üyeleriniz böyle bir ilgiden hoşlanacak ve markanıza olan bağlılıkları arttığı gibi ilgilerine yönelik e-posta gönderildiğinden dolayı tıklama ve geri dönüşüm oranları da artacaktır. 

 • A/B testi uygulayın: 

Farklı içerikler yaratıp, test etmeniz ve en iyi performans gösteren içeriği kullanıcılara göndermeniz tıklama oranlarını arttıracaktır.

 • Footer’da Dip Not Kullanın: 

Footer’da kullanacağınız dip not; içerikle ilgilenmiş, e-postanızı okumuş ancak aksiyona geçmemiş üyelerinizi aksiyona çağırmak için iyi bir son fırsat olabilir. Burada sunduğunuz faydaları anlatan ve aksiyon çağrısında bulunan bir dip notu tıklanma oranlarınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

 • Footer’da Sosyal Medya Butonlarını Eksik Etmeyin

Birçok firma müşterilerinin kendilerini bütün sosyal mecralarda takip etmesini ister. Ama çoğu zaman sosyal medyada takibe davet eden aksiyon çağrıları e-posta pazarlamasının ikincil amacıdır. Footer’da sosyal medya butonları kullanarak, kullanıcınız birincil aksiyon çağrınıza cevap vermese bile sizi sosyal medyada takip etmek için footer’daki bu linkleri tıklayabilir.

 • İçeriğinizi Mobil Platformları da Düşünerek Dizayn Edin

Üyelerinizin önemli bir kısmı e-postalarını mobil cihazlarda açacaktır, mobil cihazlar için de optimize edilmiş içerik göndermeniz mobil platformlarda da tıklama oranlarınızı arttıracaktır. 

 • Sadece İçeriği Değil Varış Sayfasını da Test Edin:  

Bir çok e-ticaret firması, e-posta kampanyası içerisindeki ürünlerin ürün detay sayfasını, kullanıcı girişi yapıldıktan sonra görüntülenebilecek şekilde ayarlıyor. Eğer tıkladıktan sonra giriş yapmak durumunda kalınırsa bir çok üye ürün ya da kampanya sayfasına gitmeden web sitesini terk edebiliyor. Üyelerin e-posta şifrelerini unutması ya da zamanlarının olmaması ihtimalini düşünerek varış sayfalarının da test edilmesi ve varış sayfalarının müşterinin aksiyonu tamamlamasına yardımcı olacak şekilde tasarlanması önerilir. Giriş işlemini üyenin satın almaya karar verdiği ana bırakmak tıklamaları ve geri dönüşümleri arttırabilir.

Bunun dışında varış sayfasına mobil cihazlarla gelen kullanıcıları sadece mobil aplikasyona yönlendirme seçeneği değil aynı zamanda varış sayfasında kalma seçeneği de sağlamalısınız. Bunun nedeni genelde aplikasyon indirmenin uzun zaman alması ve ayrıca aplikasyon indirilmiş durumdayken linklerin aplikasyonda sizi doğru ürün/teklif sayfasına yönlendirmede yetersiz kalabilmesidir. Bir süredir bu zorlukları yaşayan müşteriler e-postalarınızı tıklamayı bırakabilir.

 • Çapraz Satış Yapın: 

Gönderdiğiniz hatırlatma, sipariş tamamlanması gibi e-postalarda da benzer ya da tamamlayıcı ürünleri çapraz satış için sunarak tıklamaları arttırabilirsiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here