Yabancı Dil Kabusunuz Olmasın

0
19536

Yabancı dil bilmek artık su içmek bir şeyler yemek gibi normal algılanıyor. Günümüz rekabet ortamında ikinci dil öğrenenlerin sayısın arttığı düşünülürse bu da kulağa gayet normal geliyor. Dil bilmek sadece bireylere değil ülkeye de çok önemli katkı sağlayan bir kriterdir çünkü gelinen çağda uluslararası şirketler bir ülkede yatırım yaparken orada özellikle İngilizce bilme oranına da bakmaktadırlar. Küresel ekonominin bir parçası olabilmek için yabancı dil bilmek artık zorunluluk olmuştur.

Peki yabancı dil nasıl öğrenilir ve geliştirilir? Sadece özel okula, dershaneye gitmek yeterli midir? Yeterli değildir, sürekli tekrar etmek önemlidir çünkü dil çok nankördür ve bir ömür boyu onu geliştirmek gerekmektedir. Yapacağınız en ufak bir çalışma bile size olumlu yönde yansıyacak ve katkı sağlayacaktır. Yaşınızın geçmesi, maddi durumunuzun ve vaktinizin yeterli olmaması gibi sebepleri bir kenara bırakıp sadece ne istediğinize karar verin. Herkes istedikten sonra iyi ya da kötü bir yabancı dil öğrenebilir, kendini ifade edecek bir düzeye gelebilir. Aşağıda yabancı dil öğrenmek veya geliştirmek için yapılması gerekenleri görebilirsiniz.

Herkes muhteşem bir yabancı dile sahip olacak diye bir kaide yoktur. Öncelikle yabancı dil öğrenmek veya geliştirmekteki amacınızı düşünüp bir hedef belirleyin. Amacınız taksinize binen müşteriyle konuşmak mı, şirketinizdeki yabancı yöneticilerle anlaşmak mı, yabancı makaleleri okuyup anlayabilmek mi, turist rehberliği yaparken sıkıntı çekmemek mi, yoksa uluslararası kabul gören bir sınavı geçip yurtdışında master mı yapmak?

Hata yapmaktan korkmayın. Yabancı dil bilgisi en iyi düzeyde olan kişiler bile zaman zaman hata yapmaktadırlar.

Her gün bunun için zaman ayırın.

Öğrendiklerinizi sesli olarak tekrar edin. Tekrar etmezseniz unutulup gider.

Konuşurken iyi olmadığınızı düşünüyorsanız sorun değil. Yurtdışında doğup büyümediğiniz sürece zaten bir İngiliz aksanınız olmayacaktır bu da gayet doğaldır. Telaffuz ederken zorlandığınız kelimeleri internetten sesli olarak dinleyip doğru yapana kadar tekrarlayın.

Bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştığınızda mutlaka sözlükten anlamına bakın ve bir sonraki cümlelerde bunu kullanmaya çalışın.

Yabancı dizi veya film izlerken altyazıları okumamaya çalışın.

CNN – BBC gibi uluslararası haber kanallarını dinleyin.

Soru sormaktan çekinmeyin.

Bir dil kursuna gidebiliyorsanız mutlaka gidin, ucuz ve kalitesiz olduğunu düşündüğünüz bir kurs bile emin olun katkı sağlayacaktır.

Yabancı dilde yazılmış seviyenize uygun kitaplar okuyun.

Bir olayı yorumlarken öğrendiğiniz dilde ifade etmeye çalışın. Sizin için çok güzel bir pratik olacaktır.

  • Zaman sıkıntınız varsa online eğitim veren kurumlardan eğitim alın.
  • Maddi durumunuz yeterliyse mutlaka yurtdışında bir dil eğitimi alın.
  • İnternette yabancı dille alakalı bir çok siteye girip pratik yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here