En Çok Talep Edilen İş Pozisyonları

0
720

Pandemi hala dünyanın bir numaralı gündemiyken, aşılama çoğu ülkede devam ederken ve vaka sayılarını düşürmek için her ülke bir takım önlemler alırken iş piyasası da çok dalgalandı. Güzel haber şu ki, aşılamanın yaygınlaşması, bazı yerlerde hayatın eskisi kadar olmasa da normale dönmesi sonucunda işe alımların tekrardan başladı. Dünyanın en çok iş ilanı verilen sitelerinden birisi olan LinkedIn’den alınan verilere göre gidişat umut verici ama hala gidilecek çok yol var. Salgın sırasında geçici olarak kapanan işyerleri tekrardan alıma başlıyor, hibrit çalışma şekli yaygınlaşıyor, dijitalle alakalı işlerin yıldızı parlıyor.

Mart 2021 – Nisan 2021 rakamlarına bakarak yapılan araştırmada yüzyüze çalışma durumu olan pozisyonlara talebin arttığı, en yüksek artışın %1453 gibi çok büyük bir yükselişle resepsiyonist pozisyonunda olduğu gözlemleniyor. Ofisler tam açılmadı, yüzyüze iletişim nasıl olacak diye tartışıladursun bu pozisyonda bile artık uzaktan çalışma imkanı olabiliyor. Zoom sanal resepsiyonistlerin ziyaretçileri karşılamasına ve hatta uzaktan onlar için ofis kapısının kilidini açmasına olanak tanıyan Kiosk Modu adlı yeni bir özelliği kullanıma sundu. Firmadan yapılan açıklamada “resepsiyon görevlisinin ofiste olmasına gerek yok, kendi evlerinde veya farklı yerde olabilirler. Aslında farklı bir ülkede bile olabilirler ve birden çok binayı destekleyebilirler” denildi.

Aşağıdaki iki dakikalık videoya göz atarsanız önümüzdeki dönem ofislerin nasıl şekilleneceği hakkında da fikir sahibi olursunuz. Görünün o ki Zoom bir webinar platformundan sıyrılıp kendisini daha farklı konumlandırarak daha fazla gelir elde etmeyi planlıyor. Ben, uzun vadede ana gelir kalemi olan webinar ve meeting programlarının işin ufak bir parçası olacağını yeni nesil ofis çalışma imkanları sunan sistemlerin daha fazla gelir sağlayacağını düşünüyorum.

Bir zamanlar e-posta gönderim yapan firmalar gelirin çoğunu gönderilen e-posta sayısı üzerinden kazanırdı. Şimdilerde ise datayı farklı platformlardan alıp kendi sistemi içinde tekilleştirip kişiselleştirilmiş mesajlar gönderme üzerine kurulan sistemlere para alıyor, gelir buradan geliyor, günün sonunda mail gönderiliyor ama asıl ön plana çıkan datanın buraya temiz şekilde aktarılmasını sağlayan sistemler oluyor, işte Zoom’da da olacak şey bu gibi gözüküyor, bekleyip göreceğiz.

En çok talep alan diğer pozisyonlara baktığımızda vergi uzmanı, eczane teknisyeni, pazarlama stratejisti, vezne görevlisi, teknik sistem uzmanı, eczacı, muhasebe uzmanı, yemek hizmeti işçisi ve e-ticaret geliştiricisi yer alıyor. Özellikle ABD’de aşılama programının çok genişletilmiş şekilde ilerlemesinden dolayı onbinlerce eczaneye malzeme stokladığından burada çalışan ihtiyacı doğmuş durumda. Bunun dışında restoran kısıtlamalarını yavaş yavaş gevşeten ülkelerde yemek yiyenlere servis verilmeye başlanması sonucunda bu sektörde de eleman alımı artmış. Bu arada e-ticaret geliştiricilerine yönelik artan talep, pandemi bittikten sonra bile perakende sektörünün dijital kanallara yatırım yapmaya devam edeceğini gösteriyor.

Genel olarak bakıldığında da programlama işleri salgın öncesinde de şimdi de yüksek talep görüyor. Görünen o ki birçok şirket yeniden işe almaya başladıkça teknoloji rolleri için rekabet ve maaşlar artacak. Maaşlardan bahsetmişken, bu listelerde olmayan ama artışıyla dikkat çeken bir pozisyon var ki, o da farklı bir konuda bize fikir veriyor. Tazminat uzmanlığı ile alakalı pozisyonlara olan talepde son aylarda artış halinde, şirketler esnek ve uzaktan çalışanlar için ücretlendirme stratejilerini bulmaya çalışıyorlar.

Umarım en kısa zamanda ülkemizde de iş piyasası canlanır, işsizlik ile alakalı kalıcı adımlar atılır ve gençlerin önü açılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here