Yeni mezun olsun iş hayatında deneyim sahibi olsun bir iş başvurusu yaparken herkes kendisi için hem maddi hem manevi getirisi fazla olan firmayı tercih etme eğilimindedir. Ama şu bir gerçek ki herkes en iyi firmada çalışacak bilgi birikimine sahip değil ve her çalışmak istenen firma belki de mutluluk getirmeyecek.

Zaman kaybı yaşamamak ve hayal kırıklığıyla karşılaşmamak için bir firmaya başvuru yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır. Özetlemek gerekirse;

Öncelikle kişisel analizinizi yapmakta, artılarınızı ve eksilerinizi bilmekte fayda vardır. Her iş imkanı, şirket veya sektör sizin için uygun olmayabilir.

Kısa, orta, uzun vadeli hedefleriniz ve kariyer beklentiniz nedir bunu belirleyin. Hedeflerinizin akla yatkın ve ulaşılabilir olmasına dikkat edin.

Başvuru yapmadan önce kendi niteliklerinize uygun ve sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz şirketlere ve pozisyonlara başvurmanız çok önemlidir. Hangi sektörde ve departmanda çalışmak sizi verimli kılacak ve mutlu edecek bilin.

Öncelikli amacınız para kazanmak mı yoksa daha az para kazanabileceğiniz ama topluma daha fazla yardımcı olabileceğiniz bir kuruluşta mı yer almak istediğinize karar verin.

Bilgi, beceri ve deneyiminize uygun ne tip işler var bunları araştırın.

Bu aşamayı hallettikten sonra hangi şirketlere başvuru yapmalıyım diye düşünüyorsanız birkaç öneride bulunmak isterim. Farklı açılardan bakabilmek için birbirinden farklı kaynakları sizlerle paylaşacağım. Eminim bunlara bakıp bir fikir sahibi olur ve sizin için en doğru şirkete başvuru yaparsınız.

Capital dergisi en beğenilen şirketler

IMKB’ye kote olan şirketler

İSO 500 Şirketleri

Vergi rekortmeni şirketler

Arkadaşlarınızın çalıştıkları şirketler

Öğrenciyseniz üniversitenize kariyer günlerinde gelen şirketler

Sosyal sorumluluk projeleri yapmakta olan öncü şirketler

Bu liste uzayıp gidecektir. Eminim burada ilginizi çekecek bir çok şirket olacak ve bazılarının sizin için uygun olduğunu düşünüp bir yere not edeceksiniz. Bunların arasında kıyaslama yaparken STK haricinde bir yerde çalışmak istiyorsanız aile şirketinde mi yoksa kurumsal bir şirkette mi veya Türk sermayeli şirketinde mi yoksa yabancı sermayeli bir şirkette mi çalışmak isterseniz buna karar verip şirket sayısını belli bir sayıya kadar düşürüp bu firmaları takibinize alabilirsiniz. Bitirmeden önce bir İK yöneticisi olmadığımı bilmenizi isterim. Sadece iş hayatının içinde senelerdir çalışan birisi olarak konuyla ilgili bilgi birikimimi paylaşmak istedim. Konuyla ilgili öneriler ve eklemeler olursa çok sevinirim. Ne kadar çok paylaşım olursa o kadar çok insanın işine yarar diye düşünüyorum.

İş başvuruları için ayrıca 71’den fazla ülkede faaliyet gösteren iş arama motoru Jooble‘a da bakabilirsiniz. Dünya çapında günde 3 milyon ziyaretçisi olan web sayfasında eminim size uygun bir iş ilanı göreceksiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here