Sosyal medya diğer pazarlama kanallarının tahtını sallaya dursun, e-posta pazarlama online pazarlamanın en önemli ayaklarından birini oluşturmaya devam ediyor. E-posta denildiğinde ise akla düz metinler yerine göze hitap eden HTML tasarımlar geliyor.

E-posta tasarlamak sade bir web sitesi tasarlamaya benzer fakat dikkate alınması gereken temel farklılıklar vardır. Öncelikli olarak aklınızda bulunması gereken kural, e-postanın bir “çekme” (pull) değil, “itme” (push) iletişim stratejisi olduğudur. Kişiler her gün bunaltıcı sayıda e-posta alır ve bunları her zaman müsait oldukları zamanda almaz. Bu nedenle kişinin sizin e-postanızdan bir sonraki mesaja geçmeden önce onun dikkatini çekebileceğiniz saniyelerle sınırlandırılmış bir süreniz vardır. E-posta ile web sitesi bu noktada da ayrışır. Kişiler web sitenize kendi seçtikleri bir zamanda gelirken, gönderdiğiniz e-postaları sizin seçtiğiniz bir zamanda alırlar. Alıcının ilgisini çekmek için saniyeleriniz olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmadığınız sürece, etkili e-posta tasarımları hazırlamanız çok daha kolay olur.

Günümüzde pek çok e-posta mobil cihazlardan açılmaktadır. Bu nedenle mobil cihazlarda düzgün görüntülenemeyecek gösterişli tasarımlar hazırlamaya vakit harcamak anlamsızdır. Günün sonunda, mobil bir cihazda açıldığında düzgün görüntülenemeyecek bir e-postaya alıcının daha sonra bilgisayarı üzerinde yeniden bakma ihtimali düşüktür. Pek çoğu e-postayı mobil cihazı üzerinde silecek, daha da kötüsü üyelikten çıkacaktır. Mobil uyumlu e-posta tasarlamanın iki yöntemi vardır: mobil cihaz ekranlarına sığacak tasarımlar yaratabilir ya da ekran boyutuna göre kendini boyutlandıran responsivebir tasarım yapabilirsiniz. 

İdeal olarak:

  • E-postalarınızın eni 650pxi geçmemelidir.
  • Fontunuz okunabilecek büyüklükte olmalıdır (8pt’den küçük, 14pt’den büyük boyutlardan kaçınılmalıdır).
  • Tıklanabilir alanlar büyük ve göze çarpıcı olmalıdır, diğer tıklanabilir alanlarla karışmamalı, yanlış tıklamalara ortam oluşturmamalıdır.

Tipografi en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Resimlerin otomatik olarak gösterilmediği durumlarda alıcıların öncelikli olarak metin alanlarını göreceğini unutmayın. Büyük fontlar ve kısa satırlar kullanmaya gayret edin. Uzun satırlar alıcının satırlar arasında geçiş yaparken okuduğu yeri kaybetmesine sebep olabilir. Farklı metin grupları kullanıyorsanız bunları farklı tipografideki başlıklar ile ayırmayı da unutmamanız gerekir.

Alıcılarınıza gönderdiğiniz farklı amaçlara hizmet eden e-postalar olabilir. Bu e-postaların görevleri ayrıdır ve buna bağlı olarak tasarımları da bu amaca hizmet edecek şekilde hazırlanmalıdır.

Bildirim e-postaları kullanımları fazla yaygın olmamakla birlikte yenilikleri duyurmak amacıyla gönderilen önemli e-postalardır. Örneğin yeni bir mağazanızın açılışını bildirdiğiniz bir e-posta bu gruba girer. Bu e-postaların en önemli özelliği tek bir bilgiyi içermeleridir. Bu nedenle kısa, net ve aksiyona çağırıcı olmalıdırlar. Gösterişten uzak, alıcının dikkatini dağıtmayan bir şekilde tasarlanmalıdırlar.

İşlemsel e-postalar ise alıcıların websiteniz ya da başka bir aksiyon ile bir etkileşimi sonucu gönderilen e-postalardır. Şifre hatırlatma, kargo bilgisi gibi e-postalar bu gruba girer. Bu e-postalar ya bir bilgi verme amacı ile gönderilir ya da alıcıyı yeniden websitesine çekme amacı taşır. Bu nedenle kısa ve çarpıcı olmaları önemlidir. Reklam içeriğinden arındırılmış olmaları idealdir.

En yaygın e-posta tipi düzenli gönderilen pazarlama e-postalarıdır. Bu e-postalar doğaları gereği birden fazla link ve ürün içerir. Bu noktada tasarımda öncelikli olarak karar verilmesi gereken hangi içeriğin önce geleceği, yani içerik hiyerarşisidir. Burada ideal tasarım bir ürüne ağırlık verilip kişinin ilgisini çekerek sonraki ürünleri incelemeye yönelmesini sağlamaktır. Bu e-postalar alıcılar ile gönderici arasında bir etkileşim amacı güder (örneğin alışverişe yönlendirme, kayıt yaptırma vb.) ve tasarımı en “özelolması gereken gruptur. Aksiyona çağrı (call-to-action) kilit bir rol oynar ve dikkat buraya çekilmelidir.

En iyi uygulamaları özetlemek gerekirse:

İçerik her şeydir

Tasarım denizinde boğulmadan önce alıcının neden listenize kayıt olduğunu unutmayın. Onlar sizden içerik bekliyor, mükemmel uyumlu renk paletleri değil.

Net bir aksiyona çağrı

Attığınız e-postanın ne işe yaramasını istiyorsanız kişileri buna yönlendirecek sihirli kelimeleri bulun ve tıklamalarını teşvik edin. Unutmayın, siz alıcıya ne istediğinizi açıkça belli etmediğiniz sürece onların kendiliğinden bu aksiyonu alması neredeyse imkansızdır.

Test şart!

Belki de alıcılarınız pembe rengi grafikerinizin sevdiği kadar sevmiyordur. Tasarımlarınızı test edin; en çok CTR ve conversion alan tasarımlar ile devam edin.

Baş tacı “preheader”

İkinci subject line şansınızı çöpe atmayın! Preheader kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Ya bu e-postayı düzgün görüntüleyemiyorsa?

Alıcılarınıza içeriğinizi tarayıcılarda da görüntüleyebilmeleri için bir opsiyon sunun. E-posta uygulamalarının (özellikle mobil cihazlarda) içeriğinizi her zaman doğru göstermeyebileceğini unutmayın.

Sadelik kazanır

Unutmayın, tasarımınızı ne kadar komplike hale getirirseniz o kadar fazla görüntülenme problemleri ile karşılaşırsınız. Sade tasarımlar ile birçok cihazda ve uygulamada düzgün bir şekilde okunabilmeyi garantilersiniz.

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here