E-posta pazarlama da diğer pazarlama çalışmaları gibi müşterilerinizle olan iletişimini arttırmak içindir. Doğru hedeflenmiş etkili e-postaların  müşterilerinizle olan iletişime güçlü bir etkisi vardır. Bu nedenle bir çok şirket e-posta pazarlama çalışmaları için izinli listelerini  geliştirip büyütebilmek için yeni yollar arıyor. 

Fiziksel kanallar size e-posta listelerinizi geliştirmek için çok iyi fırsatlar sunar.  Fiziksel olarak ulaştığınız müşterilerinizden alacağınız e-posta adresleri  geri dönüşü çok yüksek e-posta  kampanyaları yapmanızı sağlayacaktır. Ancak şirketler yapılan basit hatalar nedeniyle ellerindeki en güçlü pazarlama kanallarından maalesef bu konuda yeterince faydalanamıyorlar.  

E-posta listenizi büyütmek  için kullanabileceğiniz  fiziksel kanallar aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

– Etkinlikler

Networking toplantıları , konserler , partiler , sergi açılışları vb. etkinlikler açtığınız stantlardan ve/veya diğer saha çalışmalarınızdan  izinli e-posta adresleri toplayalarak da   fayda sağlayabilirsiniz.

-Fuarlar

Fuarlar ve benzer   ticari amaçlı etkinler  faaliyetlerinizle ve şirketinizle en ilgili insanlara ulaşmak için harika fırsatlar sunar.  Gerçekten  sizinle ilgili kişiler ve topluluklara sıcak satış yaparken  birebir iletişime geçme şansınız  ve bu kişilere iletişiminizi sürdürebilmeniz için epostalarını izinli olarak alma şansınız var. 

-Seminerler

Bilgi paylaşımını sağlayan seminerler ve benzeri etkinlikler insanların  ilgi gösterdikleri  etkin organizasyonlardan biridir.  Seminer kayıtları sırasında insanlara e-postalarınızı almak isteyip istemediklerini sorabilirsiniz . 

-Posta / Mektuplar

Mektup ve/veya basılı tanıtım materyalleriniz ile ulaşmaya çalıştığınız kişileri yapacağınız promosyon kampanyaları ile web sitenize yönlendirebilir ve e-postalarını izinli pazarlama faaliyetlerinizde kullanmak için sizinle paylaşmaları için ikna edebilirsiniz. 

Telefon  Satışlarınız

Eğer telefon ile müşterilerinize ulaşıyor ve pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsanız  sizden e-posta ile de bilgili almayı tercih ediyorlar mı sorabilirsiniz. 

-Mağazalarınız ve diğer satış noktalarınız

Mağazalar, offline müşteriler için en önemli temas noktalarıdır. Bu temas noktası tüketiciniz ile aranızdaki mesafenin en aza indiği yerdir. İyi değerlendirildiği takdirde tüketicinize yeniden sizi tercih etme sebebi sunar. Tüketicinizin markanıza olan algısının en açık olduğu bu anı doğru araçlarla değerlendirmek gerekmektedir. 

Müşterilerinize doldurttuğunuz iletişim formunda sizden e-posta almak istediklerini açıkça belirtecekleri bir bölüm olduğundan emin olun.  

Fiziksel kanallarda e-posta toplanırken en sık yapılan hatalar ;

  • Müşteri tarafından formlar doldurulurken e-posta adreslerinin hatalı yazılması
  • Personel  tarafından   formlardaki e-posta adreslerinin bilgisayar ortamına aktarılırken hata yapılması
  • Müşterilerden alınan e-posta adreslerine, adreslerin alınmasından sonra müşteri algısının zayıflamasına hatta unutulmasına yeterli olacak kadar uzun bir süre sonra ilk e-posta gönderimi yapılmasıdır.

Önemli olan e-posta adreslerinin doğru kaydedilmesi ve en kısa süre içerisinde e-posta gönderimi yaparak müşteri ile e-posta üzerinden iletişimin başlatılmasıdır. 

Mağazalarda kullanılan yeni teknolojiler, tüketiciler tarafından büyük rağbet görmektedir. Yenilikçi ve alışılmışın dışında uygulamalar aracılığı ile reklamınızı tüketiciye ulaştırmanıza gerek kalmaz, tüketici reklama kendisi yönlenir.

Örneğin internete bağlı elektronik bir tablet sayesinde;

  • Stok kontrolü
  • Ürün kataloğu inceleme
  • E-posta adresi toplama
  • Reklam  gibi faaliyetleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sizden e-posta almak istediklerini belirten müşterilerinizi o anda online sisteme aktararak otomatik olarak üyelik konfirmasyonu (double opt-in) e-postası gönderin.  Böylelikle hem e-posta adreslerinin doğruluğundan emin olursunuz, hem de ileride oluşabilecek ISP’lere şikayet durumları için elinizde IP ve zaman damgası (time stamp) olmuş olur.   Kişisel bilgilerini paylaşan müşterilere otomatik bir e-posta kampanyası aracılığı ile anlık mağaza içi fırsatlar sunabilirsiniz. Mağazada alışverişini tamamlayan kişiye e-posta göndererek teşekkür edebilir, memnuniyet anketi yollayabilirsiniz.  

Bu yazı Emarsys Türkiye çalışanları tarafından yazılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here