Dijital ile alakalı konularda özellikle İstanbul’da her gün birçok seminer yapılıyor ve çok değerli konuklar ağırlanıyor. Sıkıntı şu ki çoğu sürdürülebilir olmuyor ve iki veya üç kez yapıldıktan sonra bitiyor. Bu ay markalaşma yolunda sağlam adımlarla ilerleyen E-Ticaret Sohbetleri adlı etkinlik dizisinden bahsetmek istiyorum. Her ay e-ticaret ekseninde belirlenen güncel bir konunun işin uzmanlarıyla tartışıldığı ve deneyimlerin paylaşıldığı bu etkinlik dizisinde katılım sağlayanların yeni insanlarla tanışması, birbirleriyle sohbet etmesi ve bilgi paylaşımında bulunması amaçlanıyor. Her ay Dome İstanbul’da yapılan bu etkinliğe e-ticaret ile alakalı gelişmeleri yakından takip etmek, yeni konular ile ilgili bilgi edinmek isteyen e-ticaret girişimcileri, sektör çalışanları ve dijital dünyanın içinde olan kişiler etkinliğe katılıyor. Etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmak için www.e-ticaretsohbetleri.com sayfasına bakabilir, burada e-ticaret ile alakalı yayınlanan blogları da okuyabilirsiniz. Aşağıdaki yazıdan 2018 senesinde yapılmış etkinlikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nisan 2018

Dijital dünyanın kurallarını ve içini çok bilmeyen kişiler bir web sayfası açıp burada reklam alanları oluşturup firmalardan para kazanıp erken emekli olma hayali kuruyor ama tahmin edileceği üzere bu iş bu kadar kolay değil. İnsanların ilgisini çekecek içerikler oluşturmak, bunu sürdürülebilir kılmak, hep aynı iletişim dilini kullanmak, oluşturduğunuz kitle ile ters düşmeyecek yazı ve reklamlar yayınlamak, bunları yaparken de bir yandan teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gibi bir sürü şeyler var. Nisan ayındaki etkinlikte konusunda çok deneyimli konuklar ile bunlar konuşuldu.

Basında saygın bir yeri olan Sözcü Gazetesi‘nin Dijital Operasyonlar Direktörü Erhan Acar,  reklam ağında yer alan popüler yayıncılarıyla markaların sesini milyonlarca kullanıcıya duyuran MedyaNet‘in İş Geliştirme Direktörü Bircan Özbaş ve Cloud, CDN, Hosting denince akla ilk gelen firma Dorabase‘in Teknoloji Direktörü Tonra Daylan  dijital kanal yönetiminin nasıl olduğundan, zorluklarından, bundan nasıl gelir sağlandığından ve teknolojinin katkısından bahsettiler.

Mart 2018

Kişisel verilerin kullanımı kanununda yasal süre dolarken e-ticaret firmalarının hala bazı konularda eksikliklerini gideremedikleri gözlemleniyor. Bazı firmalar ise gereken prosedürleri tamamlamasına rağmen elindeki datayı nasıl kullanıp geri dönüş oranlarını artırabileceğini bilemiyor. E-Ticaret Sohbetlerinde Mart ayında büyük verinin ne olduğunu, e-ticaret firmalarının bu verileri nasıl kullanması gerektiğini ve kişisel verilerin korunması kanununda gelinen son durum konuşuldu. Yazıcıoğlu Avukatlık Bürosu Kurucusu Bora Yazıcıoğlu ve Emarsys Satış Direktörü Ekin Şahin‘in olduğu etkinlikte kafalardaki bütün soru işaretleri giderilmiş oldu.

Şubat 2018

Şubat ayındaki E-Ticaret Sohbetlerinde ürün yönetimi, deneyim tasarımı ve fotoğrafların öneminden konuşuldu. Sektörde engin deneyimleri olan ve Hürriyet Emlak’ta Ürün Direktörü pozisyonunda görev alan Gökhan Besen ürün yönetimi ve deneyim tasarımından bahsedip insanları bilgilendirdi. Reklamcılık, tanıtım fotoğrafçılığı, yerli/yabancı birçok firmaya pazarlama alanında danışmanlık yapan, 360 derece ürün fotoğrafı sisteminin Türkiye’deki uygulayıcılarından birisi olan ve Fotometrik 360  adlı firmanın kurucusu olan Aydın Karadöller ise online pazarlamada fotoğraf kullanımının inceliklerini ve UX’in fotoğrafa etkisinden bahsetti.

Ocak 2018

2018 trendleri neler ve yakın zamanda nelerle karşılaşacağız gibi soruların cevaplarının yanıt bulduğu ve Ocak 2018 dönemine düzenlenen etkinlik kapsamında 3 konuşmacı sahne aldı. Onlarca farklı dilde farklı ülkelerdeki şirketlere içerik üretimi konusunda hizmet veren Wordapp’in İş Geliştirme Müdürü Volkan Temizkan içerik pazarlamasının öneminden, neler yapılırsa başarılı olunacağından ve 2018 senesinde bizi bekleyen gelişmelerden bahsetti.

Online eğitim devi Udemy’nin eğitmenlerinden Enes Usta ise Facebook/Instagram reklamcılığında başarılı olmanın yollarına, e-ticaret firmalarının neden burada reklam vermeleri gerektiğine ve 2018 trendlerine değindi. Me Consultancy kurucusu Murat Erdör ise e-ticaret sektöründe 2018 senesindeki diğer trendlerden bahsetti.

Bu yazı E-Ticaret Çağı Dergisinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here