İnternet üzerinden satış yapan şirketlere özgün içerik üretmek amacıyla kurulan yerli girişim Wordapp önce yurtdışında büyüdü. Geçtiğimiz yıl 1 Milyon Euro ciro yapan şirketin yeni hedefi Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin gelişimini artırmak ve e-ihracata katkı sağlayabilmek. Bu anlamda Me Consultancy ile başlayan pazarlama çalışmalarında her ay etkinlikler düzenleyerek marka bilinirliğini artırmaya başlayan Wordapp bir yandan da kadrosuna yeni çalışma arkadaşları eklemek için eleman arayışını sürdürüyor.

Online satış yapan işletmelerin artmasıyla birlikte bu alandaki rekabet de kızıştı. Aynı ya da benzer ürünleri satan işletmeler, internet aramalarında müşterilerin karşısına rakiplerinden daha önce çıkmak istiyor. Online pazarlama elemanı olarak da satılan ürünlerin açıklamaları kullanılıyor.  Yüzlerce hatta binlerce ürünün satıldığı sitelerde bu açıklamaları yazmak da yoğun emek ve zaman istiyor. İşte bu içerikleri oluşturmak için kurulan Wordapp, 9500’e yakın freelance çalışan yazar ile internet işletmelerine 28 dilde özgün ve açıklayıcı içerikler üretiyor.

2017 yılında 28 milyon kelime içeriğin üretildiği Wordapp, aynı yıl 1 Milyon Euro’luk bir ciroya ulaştı. Wordapp’ın CEO’su Cem Akbar Arel, hizmet verdikleri şirketlerin yüzde 95’inin yurt dışında ve borsaya kota şirketler olduğunu, 2018 yılında ise Türkiye’deki online işletmelere odaklandıklarını açıkladı. 

“Açıklayıcı İçerikler Hem Müşterileri Hem de Arama Motorlarını İkna Ediyor”

İnternet üzerinden düzenli alışveriş yapan kullanıcıların yeterli açıklaması bulunmayan ürünlere olumsuz yaklaştığını ifade eden Arel, online işletmelerin trafiğinin artması için özgün içeriklere ihtiyaçları olduğunun altını çizdi. 

“Online satış yapan firmalar genellikle üretici firmaların ya da aynı ürünü satan başka bir web sitesinin içeriğini kopyalıyorlar.” diyen Cem Akbar Arel, özgün içerik kullanmayan işletmelerin arama motorlarındaki sıralamalarının olumsuz etkilendiğini söyledi.

İnternet Üzerinde Özgünlük Kontrolü Yapılıyor!

Online işletmelerin içerik taleplerinin, geliştirdikleri sisteme kayıtlı yazarlar tarafından oluşturulduğunu söyleyen Arel, işletmeler için zor ve zaman alıcı bir işi hızlı ve maliyet tasarrufu sağlayarak çözdüklerini belirtti.

Serbest çalışan yazarları tarafından oluşturulan içeriklerin Copyscape tarafından özgünlük kontrolünden geçirildiğini söyleyen Arel, yazım hatalarının da uzman editörler tarafından denetlendiğini belirtti.

Hepsiburada Antalya E-Ticaret Buluşması

Düzenlediği e-ticaret zirvesi ile KOBİ’lere, girişimcilere, öğrenci ve esnafa bilgi veren Hepsiburada Adana ve Bursa’nın ardından Şubat ayındaki toplantısını Antalya’da düzenledi.

Etkinlikte, Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi, Hepsiexpress Genel Müdürü Umut Aytekin, Hepsipay Ticari Grup Başkanı İlknur Uzunoğlu, Hepsiburada Satış Geliştirme Müdürü Ziya Kızıltan bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi, etkinliklere her kentte ciddi talep olduğunu belirtti ve katılımcıların e-ticareti anlamak amacıyla buraya geldiğini aktardı. E-ticaretin perakendenin dijitalleşmesi olduğunu belirten Ekmekçi, fiziksel perakendeci ile online tüketicinin buluşmasının bu yöntemle gerçekleştiğini kaydetti.

E-Ticaret’in Gelişimi Anadolu’daki Kobilerle Olacak

Katılımcılara dijital dünyada nasıl bulunmaları gerektiğini anlattıklarını aktaran Ekmekçi, “Hepsiburada, Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu. Zirveyle amacımız, Hepsiburada üzerinden tüm tüketicilerin, KOBİ’lerle buluşmasını sağlamak. Hepsiburada teknoloji altyapısını tüm KOBİ’lere açıyor. Önümüzde İzmir, Ankara ve Gaziantep var. İki ayda bir büyükşehirlerde bilgilendirme toplantıları yapmak istiyoruz. Türkiye’de e-ticaret’in gelişimi Anadolu’daki KOBİ’lerle olacak” diye konuştu.

Dünyada, e-ticaretin perakende satışın yüzde 10’unu oluşturduğunu belirten Emre Ekmekçi, Türkiye’de bunun 3.5 seviyelerinde olduğunu söyledi. Antalya’nın, Hepsiburada’da altıncı en büyük alışveriş yapılan il olduğunu belirten Ekmekçi, “Antalyalı üreticilerin 81 ile satışını artırmasını istiyoruz. Hepsiburada bu sene 20’nci yılını kutluyor. Lojistik ve teknolojik altyapısı oldukça iyi. Türkiye’de e-ticaretin öncü şirketiyiz” dedi. 

Bu yazı E-Ticaret Çağı Dergisinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here