E-pazarlama, aslında genel olarak iş dünyasının, özel olarak da pazarlamanın yıllar içerisinde geçirdiği evrimsel sürecin doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkan bir kavram. Dünyanın özellikle son 20-30 yıldır geçirdiği inanılmaz değişim ve gelişime baktığımızda, iş yapış biçimlerinin, hedef kitlelerin davranışlarının, trendlerin, tüketicilere ulaşma kanallarının farklı bir yöne doğru gittiğini görüyoruz. Klasik pazarlama araçlarının yerini hızla dijital platformlar, kanallar ve alanlar alıyor. Hayatın her alanına ve anına yansıyan bu dijitalleşme ile birlikte tüketicilerin çok farklı uygulamalar kullandıklarını, kurumların da bu uygulamalara, kanallara uygun yeni araçlara yöneldiğini izliyoruz.  Mobilite hızla artıyor, sosyal medya hayatımızın her anına giriyor, satış kanalları çeşitleniyor, lokasyon bazlı uygulamalarla bilgi çığ gibi büyüyor. Nesnelerin internetinden söz ediyoruz. Makinalar makinalarla konuşuyor, iletişim kuruyor. Dolayısıyla böyle bir dünyada artık klasik pazarlamanın ötesine geçmek gerekiyor. Artık müşterilerin bir kitle olarak değil, birey olarak tanımlandığı bir dönemdeyiz. Dolayısıyla basitçe e-posta ya da sosyal medya pazarlaması yerine kurumların tüm stratejilerine yansıyacak şekilde bir müşteri bağlılığı kavramından söz etmek mümkün. E-pazarlama, bu yeni dönemin pazarlamasını temsil ediyor. Tüketicilerin olduğu her ortamdan gelen büyük verinin dijital ya da analog olarak toplanmasını, anlamlı hale getirilmesini, değerlendirilmesini, buradan elde edilecek bilgi ve deneyiminin kurumun DNA’sına yerleşmesi anlamına geliyor. E-posta, sosyal medya, web, mobil platformlar gibi çeşitli kanallardan, müşteri bağlılığının artırılmasına yönelik üretilen tüm akıllı çözümler bugün e-pazarlamanın konusu.  

Emarsys bu alanda ciddi referanslara sahip uluslararası bir şirket. Sunduğunuz hizmetlerin başında e-posta pazarlaması geliyor. E-posta pazarlaması nasıl yapılıyor, ölçülebilirliği hakkında neler söylersiniz?

Emarsys, 2000 yılından bu yana e-posta, sosyal ve mobil pazarlama otomasyon çözümlerinde dünyanın lider hizmet sağlayıcılardan birisi. Dünyada aralarında eBay, Volvo, Garmin A.S. Watson, , Zurich Insurance ve TimeOut gibi şirketlerin bulunduğu 1000’den fazla müşteriye hizmet veriyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz tüm hizmetlerde esas olarak aldığımız temel, müşteri bağımlılığına yönelik yapılan çalışmaların nasıl optimize edildiği. E-posta pazarlaması alanında hizmet sunduğumuz ve birlikte çalıştığımız kurumlara; müşteriniz kim, müşteriniz için en uygun içerik/ürün ne, müşterilerinize ne zaman ulaşmalısınız ve müşterilerinize hangi kanaldan ulaşmalısınız sorularını yöneltiyoruz. Buradaki temel hedefimiz kurumların içinde bulundukları alanı tanımlayarak, müşteri sadakatlerini ve bağlılıklarını artıracakları projeler sunmak. E-posta pazarlaması müşterilerin, tek bir içerik merkezinden çok kanallı mesajlar yaratabilmenizi, e-postalarınızı kişiselleştirilmiş içerikle otomatik olarak oluşturmanızı, göndermenizi ve güncellemenizi sağlayan bir çözüm sunuyor. Bu yolla, maksimum iletilebilirlik sağlayarak, farklı alanlardaki müşterilerinize ulaşma şansı yakalıyorsunuz. Tüketicilerin zamanlarının büyük kısmını geçirdikleri mobil platformlara hızla ulaşabiliyorsunuz. Optimize edilmiş içeriklerle istediğiniz mesajı, kampanyayı ya da bilgiyi tüketicilerinize özel şekilde gönderebiliyorsunuz. Bu kanalı kullanarak detaylı ölçümlemeler de yapmanız mümkün. Kullanılan yazılımlar ve otomasyonlar sayesinde gönderdiğiniz bir e-postanın açılma, tıklanma, dönüşüm, mobil ve sosyal kullanım gibi temel ölçütlerini alabiliyorsunuz.  

Akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ‘mobil’ kavramı daha değerli hale geldi. Bu bağlamda e-posta pazarlamasıyla nasıl bir sinerji yaratılıyor?

Bugün dünya genelinde 1.8 milyar kişi sosyal medya ağlarını kullanıyor. En yaygın sosyal ağlarından biri olan Facebook’un kullanıcı sayısı 1.3 milyardan fazla durumda. Hey ay 284 milyon Twitter kullanıcısı aktif olarak hesabını yönetiyor. Facebook kullanıcılarının %68’i mobil şekilde hesaplarına ulaşıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin sosyal medya ağları dışında, forumlar, görsel arşivler ve dijital alanda paylaşım imkanı sunan birçok platform, dakikalar içinde milyonlarca verinin dünya çapında dönüşümüne olanak sağlıyor. Tüm dünyada dijital anlamda büyük bir değişimden ve yenilenmeden söz ediyoruz. Artık mobilite her yerde, sosyal medya hayatımızın her anında yanımızda. Satış kanalları çeşitlendi, lokasyon bazlı veriler çığ gibi büyüyor. Bu ortam içerisinde e-posta da kurumlar tarafından en sık tercih edilen kanallar arasında. Bugünün teknolojisine uyacak şekilde geliştirilmiş yazılımlarla, mobil uyumlu tasarım ve mobil özel içerikle farklı ekran büyüklüklerine göre optimize edilmiş içerik yaratılabiliyor. Son zamanlarda mobil cihazlardan e-postaların açılma oranları fazlasıyla arttı. Bu yüzden gönderilen e-postaların mobil uyumlu olması çok önem kazandı. Kurumlar müşterilerine gönderdikleri e-postanın mobil cihazlarda okunmasını sağlamanın ötesinde, kimin, hangi model cep telefonu kullandığını da anlamaya çalışarak bu kanaldan da değerli veriler elde edip, bunları kullanıyorlar.

Globalleşen dünyada sosyal medya uzağı yakın hale getirirken markalara da hedef kitlesiyle daha yakın bir ilişki kurma şansını veriyor. Emarsys’ın sosyal medya çözümleriyle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Emarsys olarak sunduğumuz e-posta, mobil ve sosyal medya pazarlama otomasyonu çözümlerimizle, teknolojilerimizi kullanan kurumlara çok kanallı pazarlamayı başarıya dönüştürmelerini ve yatırımdan aldıkları geri dönüşlerini arttırmalarını sağlayacak hizmetler sunuyoruz.  Bu bağlamda, müşteri zekası, tavsiye sistemleri, pazarlama otomasyonu, e-posta pazarlaması, mobil platformlarda e-posta gönderimi gibi farklı alanlarda müşteri bağlılığını artırmaya yönelik çalışmalarımıza bir yenisini katarak, Facebook reklamlarından daha etkili geri dönüş alınmasını sağlayan ve sosyal medya pazarlamasında önemli bir basamak olarak nitelenebilecek yeni ürünümüz Social Ads’i tanıttık. Yeni ürünümüz, markaların kişiselleştirilmiş Facebook reklamlarıyla doğru müşterileri hedefleyebilmesini sağlarken, müşteri bağlılığı yaratma, hedef kişileri müşteriye dönüştürme ve elde tutma konusunda yeni bir kanal daha sunuyor. Pazarlama profesyonellerinin geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olacak Social Ads, Facebook reklam bütçelerinin en etkin şekilde kullanılması sağlarken, aynı zamanda da dünyanın en popüler sosyal ağında gerçek anlamda bire bir müşteri deneyimi imkanı sunuyor. Bu ürün, epostaların çoğunun açılmadığı günümüzde, pazarlamacılara artık tepki vermeyen müşterilerini hedefleyerek ve doğru zamanda iletilen yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş reklamlar geliştirerek, kayıpları azaltmak için ilave bir silaha sunuyor. 

Doğru hedef kitleye doğru ürünü sunma satışları artıran en önemli unsur. Burada yaş, cinsiyet veya farklı kriterler de ön plana çıkıyor. Pazarlama otomasyon hizmetiniz şirketlere bu anlamda ne gibi olanaklar sağlıyor?

Artık e-posta pazarlama değil müşteri bağlılığı kavramını konuşuyoruz ve uzun zamandan bu yana kurumlara kişiselleştirilmiş mesaj göndermeleri halinde, geri dönüş oranlarının artacağını söylüyoruz. Günümüzde bütün kurumlar, müşterilerinin farklı kanallardan yaptıkları yorumlarına, online kanallarda bıraktıkları dijital izlere, offline kanalda sadakat kartlarıyla yaptıkları alışveriş miktarına, sıklığına ve en son yapılan işlem tarihine bakarak kişisel mesaj gönderecekler. Bu arada bütün kanalların entegre çalışmasını destekleyen Omnichannel pazarlama daha da ön plana çıkacak ve tüketiciyle bütün kanallar üzerinden iletişime geçilecek. Bunların etkin şekilde yapılabilmesi ve her mecradan alışveriş yapan müşteriye en iyi deneyimi yaşatmak için, büyük veri perakende ve online satış yapan şirketler tarafından daha iyi anlamlandırılmaya çalışılacak. Hatta yakında kişilere anlık mesaj göndermek ön plana çıkacak.

Emarsys’in kurumların etkin pazarlama stratejileri oluşturma yolunda attığı adımlarda onlara destek olacak pazarlama otomasyonu eMarketing Suite, öngörülebilir tavsiyeleri ve müşteri verilerini çok kanallı pazarlama ile entegre ederek daha fazla müşteri bağlılığı yaratmak için yeni fırsatlar sunuyor. Farklı büyüklükteki ve bütçedeki kurumlar tarafından rahatlıkla kullanılabilen eMarketing Suite, teknik, kavramsal ve operasyonel olarak entegre edilerek kurumlara kapsamlı bir pazarlama çalışması yapma şansı veriyor. Müşteri zekası alanında sunduğu etkin çözümlerle, tüketici davranışlarındaki trendlerin belirlenmesini, segmentasyon yapılarak uygun kanallardan, doğru mesajların atılmasını, hareket biçimlerine göre pozisyon alınmasını sağlıyor. 

Uzun vadede pazarlamanın geleceğini etkileyecek teknolojiler sizce neler olacak?

Son dönemde tüm dünyada akıl almaz hızlarla değişen teknoloji, kurumların kendi altyapılarına yaptıkları yatırımlar, ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bu alana hizmet sunan kurumların yeni ve yaratıcı çözümleri, dijital pazarlama uygulamalarının çoğalmasına neden oluyor. Birçok kurum, farklı kanallardan uzun yıllardır topladığı müşteri verilerini gözden geçirerek, kendisi için daha verimli çalışmalar yapmaya, müşterilerine bir kitle olarak değil de sanki bir tek kişiymiş gibi bakmaya ve pazarlama elementlerini bu gözle kullanmaya başlıyor. Artık tam anlamıyla müşteri sadakati ve bağlılığından söz eder hale geliyoruz. Müşteri neredeyse, kurumlar orada bulunup, aynı alanda pazarlama çalışmaları yapmaya başladılar. 

Yeni dönemin trendlerine yakından göz attığımızda, öne çıkacak 5 trendin:

  • Büyük verinin (Big Data) doğru kullanımı: Pazarlama ve satış başta olmak üzere tüm stratejilerini veri odaklı yapan şirketler, rekabette bir adım öne geçerek hem verimliliklerini ve karlılıklarını artıracak, hem de kişiye özel mesaj gönderdikleri için farkındalık yaratacak.
  • Mobil optimizasyon: Mobil cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmeye devam ederken, mobil e-posta kullanımı da artıyor. Kampanya içeriklerini hedef kitlelerinin kullandığı cihazlarla uyumlu tasarlayan kurumlar, müşterilerine mobil cihazlar üzerinden de ulaşabilecek. 
  • Tavsiye sistemleri: Tavsiye sistemleri, her gün e-posta kutularına gönderilen e-postalar arasından sıyrılmayı ve en ilgili müşterilerin aksiyon almalarını sağlayacak.
  • Pazarlama otomasyonu: Tek tip ve rastgele gönderilen e-postalar geçmişte kalacak. Hedef kitlelerin beklentilerine ve isteklerine uygun süreçler değer kazanacak.
  • İçerik pazarlaması: Ürün, hizmet veya şirket felsefesiyle ilgili detaylı bilgiler ve ilgi çekici içerikler her zamanki gibi değerli olacak ve fark yaratacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here