Asansörler ile ilgili anketimiz en alt kısımda, 30 saniyenizi almayacak bu anketin sonuçlarını haftaya yayınlayacağız, bakalım ne sonuçlar çıkacak. Öncesinde benim asansörlerle olan deneyimlerimi okumak isterseniz buyrun yazıya, eğer sizinde buna benzer deneyimleriniz varsa yorumlarınızı beklerim.

Asansör ile olan ilk tatsız deneyimi seneler önce Bağdat Caddesinin göbeğindeki bir binada yaşadım. Bir firmadaki toplantımız bittikten sonra hep beraber yemeğe gidelim dediler, e hava da güzel, e tamam dedik. Ya ikinci ya da üçüncü kattaydık, asansöre bindik. Üç kişilik yazıyordu ama o kadar büyüktü ki sanki 7-8 kişi binerdi, bizde 5 kişi bindik. Asansörde zemin düğmesine basmamızla beraber jet hızıyla aşağıya doğru inmeye başlamamız bir oldu. O kadar hızlı iniyorduk ki ben daha ‘Eşhedü Enla ….’ kısmında kalmıştım. Ve yere çakıldık, yani çakıldık derken zeminle temas etmedik ama asansörün yarısı aşağıda yarısı zemin katın 3 parmak üstünde kalmıştı. Cidden ödüm koptu, sonra da asansör yavaş yavaş yukarı çıktı. Asansörün yere çakılmasından daha çok aklımda kalan müdürüm sevgili Gökhan’ın telefonda bir bankayla görüşmesi, çakıldığımızda ise hiç istifini bozmadan ‘Ayla Hanım sanırım asansörde kaldık, ben sizi birazdan arayayım’ şeklinde telefonu kapatışıydı. Ben mi aşırı korktum yoksa o mu çok cool’du diye düşünürken herkesin neredeyse altına işediğini görünce dedim ki hakkını yemeyeyim Gökhan cool adam!

İkinci asansör deneyimim ise eski oturduğum evin apartmanında oldu. Bir abimizin Kuşadasındaki düğününe gideceğimiz Cumartesi günü keyifle evden çıktım, asansöre bindim, benim dışımda 2 kişi daha vardı, defalarca inip çıktığım o 4 kişilik asansör şak diye kaldı. Bir iki düğmeye bastık, yok ilerlemiyor, kaldığımız yerde yarısı duvar yarısı cam, tam bir kabus, içeriye hava girsin diye camı kırdık, hatta bize su vs verdiler, yönetici geldi, bir zımbırtı ile asansörü yukarı çekti ama o 20-30 dakika sanki bir ömür gibi geçti. Sanırım asansörden duvarı görmek çok ürpertici, bir şeyler görmek için yukarıya bakmak, oradan size insanların bakması bunları yazarken bile korkutucu geliyor.

Üçüncü deneyimim ise Gümüşsuyunda sekiz seneye yakın çalıştığım ofisin asansöründe oldu. Yukarı çıkarken 5. katta kaldı, hayal meyal hatırlıyorum ama sanki yavaş yavaş yukarı çıktı, 6. katta indim. Çok yukarıda bir yerde olunca acaba aşağıya düşer mi, düşmeye başlarsa nereye tutunsak yırtarız, tutunsak bile vurmanın şiddetiyle kafa göz yarılır, eğer şanslıysak hayatta kalırız gibi milyonlarca şey saniyede aklımdan geçti.

Sanırım 2-3 asansörde kalma vakası daha oldu ama aklımda kalanlar yukarıdaki 3 deneyim olmuş. Asansörden korkuyor musun diye sorarsanız cevabım ne evet ne hayır olur. Gittiğim yerlerde asansöre alıcı gözüyle bakıyorum, içime sinmiyorsa binmiyorum. Plazalarda gözüm kapalı asansöre biniyorum, ne de olsa bakımı yapılıyordur, ama onlarında iniş katına geldiğinde aşırı yavaşlaması beni ürpertiyor. E kardeşim gittiğin yer 12. kattaysa ne yapıyorsun derseniz biniyoruz ama içim içimi yiyor o da ayrı mesele. Hatta itiraf edeyim asansörde gözüme kestirdiğim birisi olursa saçma sapan bir geyik yapmaya başlıyorum, hava sıcakmış yok soğukmuş, bina çok büyükmüş, vs tarzı anlamsız, karşı tarafın genelde boş boş baktığı muhabbetler ama işe yarıyor. Hayatımda en rahat bindiğin asansör hangisi derseniz dışarıyı görebildiğim camdan olanlar, içerisi aydınlık, kalsan bile herşeyi görmenin rahatlığı ile kullanılanlar… Koskoca memlekette herhalde yukarıdakilere benzer deneyimleri olan, aynı hisler içinde birçok kişi vardır diye düşünüyorum. Yazdıklarım size tanıdık geldiyse yorumlarınızı beklerim.

Konuyla alakalı yaptığımız ankette 3 soru sorduk, cevaplar şu şekilde çıktı

1) Asansör Fobiniz Var mı?

Ankete cevap verenlerin %21’i evet derken, %43’ü hayır demiş, sadece %36’sı ise zaman zaman diye cevaplamış.

2) Eğer Fobiniz Varsa Neden?

Burada ilginç bir durum ortaya çıkmış, %57’si diğer şıkkını cevaplamış, %21’i klostrofobi, %7’si asansörlerin havasız olması, %14’ü ise asansörde zamanında kalmış olmak diye cevaplamış.

3) Asansörde Hiç Kaldınız mı?

%64’ü evet derken %36’sı hayır demiş.

2 YORUMLAR

  1. Bugüne kadar sadece 1 defa asansörde kaldım. O zamanlar lisedeydim. 3 kişiydik. Aslında zemin kata inmiştik. Tam asansör yerine oturacakken takıldı. Yanımdaki arkadaşımın bu konuda fobisi varmış. Nefes alamıyorum, ölüyorum v.s demeye başladı. Diğer arkadaşım da onu rahatlatmak için asansörün camını kırdı. 15 dakika sonra bizi kurtardılar ama apartman yöneticisinden camı kırdık diye bir araba fırça yemiştik.

    Anketi de doldurdum bu arada.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here