Türkiye’nin online uçak bileti platformu Turna.com tarafından yayınlanan 2019 seyahat raporunda, uçak bileti alışkanlıkları hakkında dikkat çekici bilgiler bulunuyor. İstatistiklere göre 2019 yılında çiftlerin en çok seyahat ettiği şehir Amsterdam olurken öğrencilerin tercihi, adı romantizm ile özdeşleşen şehir Paris oldu.

ÇİFTLER AMSTERDAM’I ÇOK SEVDİ

2017 yılından bu yana çiftlerin yurt dışındaki favorisi Amsterdam’ı, bu sene de liste başından hiçbir şehir düşüremedi. Listeyi Paris, Belgrad, Bangkok ve Phuket şehirleri takip etti. Çiftlerin 2019’da yurt içinde en çok uçtuğu 3 destinasyon ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu.

ÖĞRENCİLERİN FAVORİ ŞEHRİ PARİS

Seyahat raporunun en değişken verilerine sahip öğrenci kategorisi, bu sene de farklı bir favori şehirle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda vizesiz Belgrad’a sıklıkla seyahat eden
öğrenciler, seyahatlerinde 2018 yılında Londra’yı, 2019 yılında ise Paris’i tercih etti. Öğrencilerin Paris’ten sonra en çok uçtuğu başlıca destinasyonlar, Amsterdam, Londra, Frankfurt ve Roma oldu.

2019’UN YURT İÇİNDE EN POPÜLER DESTİNASYONU İZMİR-İSTANBUL

Yurt içinde en çok seyahat edilen İzmir-İstanbul destinasyonunu sırasıyla İstanbul-Antalya, İstanbul-Adana destinasyonları takip etti. Çocuklu ve bebekli ailelerin yurt içinde en çok uçtuğu destinasyonlar İstanbul, İzmir ve Antalya oldu.

YURT DIŞINDA İSTANBUL-BAKÜ DESTINASYONU LİDERLİĞİNİ KORUDU

Son 3 senedir birinciliği kaptırmayan Bakü’yü, 2019’da Amsterdam, Kyiv ve Londra takip etti. Her sene olduğu gibi Almanya şehirlerinin yoğunlukta olduğu listede, Cidde, Beyrut ve Tunus’a seyahat edenlerin oranında da önceki senelere göre artış görüldü.

YURT İÇİ UÇUŞLARINDA PEGASUS HAVA YOLLARI, YURT DIŞI UÇUŞLARINDA TÜRK HAVA YOLLARI TERCİH EDİLDİ

Yurt içi destinasyonlarda %30’luk bir oranla Pegasus Hava Yolları tercih edilirken sıralamayı %26 ile Anadolu Jet, %25 ile Türk Hava Yolları takip etti.

Yurt dışı destinasyonlarında ise Türk Hava Yolları %32 ile en çok tercih edilen hava yolu firması oldu. Listeyi Pegasus Hava Yolları, Sun Express ve Atlas Global Hava Yolları takip etti.

2019’DA UÇAK BİLETİNİN EN UCUZ OLDUĞU AYLAR OCAK, ŞUBAT VE MART

Uçak bileti fiyatlarının en ucuz olduğu dönemler Ocak, Şubat ve Mart ayları iken en pahalı aylar ise Temmuz ve Ağustos oldu. 2019 yılında yurt içi destinasyonlar için en çok uçak bileti satın alınan aylar sırasıyla Ocak, Haziran ve Kasım; yurt dışı destinasyonlar için Ağustos, Eylül ve Temmuz ayları oldu. Erken rezervasyon indirimlerinden faydalanarak uçak bileti satın alan yolcular, geçtiğimiz senelere göre artış gösterdi.

2019’UN EN UCUZ VE EN PAHALI BİLETLERİ

Yılın en ucuz tek yön bileti, yurt içinde Adana-Antalya destinasyonunda 36,93 TL’ye satıldı. 77,97 TL’ye satılan Ankara-İstanbul bileti ise en ucuz gidiş-dönüş bileti oldu. Yurt dışı destinasyonunda satılan en ucuz tek yön bilet 156,07 TL’ye Antalya-Hannover uçuşu olurken 320,24 TL’ye satılan İstanbul-Atina bileti ise en ucuz yurt dışı gidiş dönüş bileti oldu.

Yılın en pahalı tek yön gidiş bileti, 15.973 TL’ye İstanbul-Dubai destinasyonunda satıldı. Gidiş-dönüş yönünde en pahalı uçak bileti, 21.077 TL’ye İstanbul-Los Angeles destinasyonunda satıldı.

Her yıl, kendi verilerinden yola çıkarak hazırladığı kapsamlı seyahat raporu ile Türkiye’nin uçuş alışkanlıklarını belirlemeye yardımcı olan Turna.com, teknoloji ve inovasyon odaklı Ar-Ge çalışmalarıyla Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyet veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here