2018 yılında her sektörden 19.248 girişimi inceleyen ve 9.210 girişimi değerlendirmeye alan Tarvenn, 843 farklı girişim ile yüz yüze görüşme yaptı. girişime yatırım kararı alan Tarvenn Ventures; gıda, sağlık, tarım, enerji, oyun, e-ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren geniş bir girişim portföyü oluşturdu. Yatırım yapılan girişimlerin ortalama değerlemeleri 1,7 milyon TL olurken, ortalama hisse oranı ise %14 olarak açıklandı.

Akıllı Girişimler için Akıllı Sermaye!

Akıllı Sermaye modeli ile sermayenin yanında bilgi, tecrübe ve bağlantıları da girişimlere sunan Tarvenn, tüm danışmanlık hizmetlerini, bağlantılarını, stratejik iş birliklerini, operasyonel bilgi ve deneyimini ücretsiz olarak girişimlerin kullanımına açıyor. Her yatırım yapılan girişime aylık ortalama 9 farklı kişi ile 67 saat harcıyor. En çok destek olunan konular ise; iş geliştirme, satış ve finans. Yatırım yapılan girişimlerdeki gelişme ise ayrıca dikkat çekiyor. Yatırım sonrası girişimler ortalama 19 gün içerisinde ilk faturalarını kesmiş ve gelir elde etmiş oluyor. Bu girişimler ortalama 84 gün içerisinde ise karlı hale geçiyor. Her girişim gelir bazında aylık ortalama %39 büyüyor. Yatırım öncesi geliri olan girişimlerin oranı %22 olurken, bu girişimlerin hiçbiri karlı durumda değil. Yatırım sonrasında ise Tarvenn’in tüm girişimleri gelir elde etmeye başlıyor ve %67’si karlı duruma geçiyor.

Girişimlerin başarısı için yatırımcıdan çok bir takım arkadaşı gibi davrandıklarını vurgulayan Tarvenn Genel Müdürü Mustafa Kopuk, yatırım yaptıkları girişimler ile her gün birlikte çalıştıklarını ve girişimlerin başarılı olması için kendilerinin de esnek ve hızlı olması gerektiğini belirtiyor.

Danışmanlık hizmetleriyle ilgili verileri de paylaşan Tarvenn, 2018 yılında Türkiye başta olmak üzere 6 farklı ülkede 26 firmaya danışmanlık hizmetleri sundu. Şirket Değerlemesi Hizmeti verilen firmaların toplam değeri 847 milyon TL olurken; şirket saşı, birleşme ve san alma işlemlerinde Tarvenn’in rol aldığı firmaların değeri 139 milyon TL olarak gerçekleşti. Sunduğu diğer stratejik danışmanlık hizmetleri ile müşterilerine 92,4 milyon TL fayda sağlayan şirket, en çok talep alan hizmetlerinin Şirket Saşı, Birleşme ve San Alma (M&A) Danışmanlığı, Girişim Fonu Yönetimi Danışmanlığı ve Girişim Dönüşüm Danışmanlığı olduğunu paylaştı.

#Tarvenn2019

2018 yılında başarılı işlere imza attıklarını ifaden eden Tarvenn Genel Müdürü Mustafa Kopuk, “Geçtiğimiz yıl bizim için çok verimli geçti. Girişimlere bakış açımızın, yaklaşımımızın ve uyguladığımız modelin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamış olduk. 2019 yılında da Türkiye’deki girişimlere Akıllı Sermaye modeli ile yatırım yapmaya devam edeceğiz. 12 yeni yatırım hedefliyoruz. Ayrıca bu yıl girişim yatırımcılığının gelişmesi için farklı çalışmalarımız olacak. Türkiye’de girişimcilik ile ilgilenenlerin sayısı her gün artıyor fakat bireysel ve kurumsal girişim yatırımcılığının istenen seviyede olmadığını görüyoruz. Bu konuda potansiyel yatırımcıların çekincelerini ve problemlerini de biliyoruz. Küçük büyük tüm sermaye sahiplerinin girişimleri bir yatırım enstrümanı görmesi için daha aktif çalışacağız” dedi.

Şirket ve yatırım yapılan girişimler hakkında detaylı bilgi için www.tarvenn.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here