Sokağa Çıkmak Yasak Diyorlar

0
564

Sevgili Dostlar,

Radarıma takılan haberleri özetlediğim bu bültende haftanın etkinlikleri, yarışması, kitabı, blog yazısı, videosu, podcast kanalı, mizahi olayı, web sayfası ve eğitimlerini de aşağıda göreceksiniz, şimdiden iyi okumalar.

Yok ya yapılmaz olmaz derken tam kapanma Perşembe akşamı başladı, inanılmaz bir hareketlilik başladı. Ben bu dönemde evden çalışmaya başlayan birisi olarak işle alakalı yapmam gerekenler dışında dışarıya çok çıkmıyorum ama ben bile oturup dışarıda halletmem gereken işler neler diye düşünüp onları halletmek için evden çıktım. Böyle bir trafik böyle bir insan kalabalığı görmedim desem yeridir, neyse ki fazla kalabalıklara girmeden işlerimizi halledip evimize geldik. Tam kapanma bayram tatilini de kapsadığından ve havaların ısınmasıyla beraber insanlar evde 20 güne yakın oturmak istemediklerinden şehir dışına gittiler, kimisi yazlığına kimisi bir otele, akşam haberlere baktığımda özellikle Bodrum girişinde oluşan trafiğe inanamadım. Bu manzaraları görünce ve tatil beldelerinde insanların rahat hareket edeceğini düşününce bu yasak ne kadar işe yarayacak ben bilemedim, inşallah vaka sayıları düşer, hayat biraz daha normale döner ama bilemiyorum.

Bu arada özellikle Twitter’da konuyla alakalı mizah içeren bir sürü yazı gördüm. Bodrum’a daha bir saat önce varanların Bodrum’a gelenleri eleştirmesi başlıklı yazıya çok güldüm. Bende bir çok arkadaşımın gerek İstanbul gerek Bodrum’dan trafik eleştirisi ile alakalı mesajları görünce tebessüm ettim, sanki onlar da benim gibi evinden izliyormuş havasında yazmışlar ya ne diyim. Vaka sayıları ciddi artış gösterdi ama Hindistan’daki görüntüleri görünce halimize şükrettim. Sedyelerde yan yana yatan insanlar ve oksijen tüpü için saatlerce kuyrukta bekleyenlerin çaresizlik içindeki halleri cidden çok üzücüydü. Bu arada Yeni Zelanda’nın Auckland kentindeki bir stadyumda, 50 bin kişinin katılımıyla “sosyal mesafesiz” konser düzenlenmesi, İngiltere’de sokaklarda insanların rahat rahat gezmeleri ve ABD’den gelen insan görüntüleri buralarda hayatın normale döndüğünü gösteriyor. Yeni Zelanda en baştan beri bu konuda en iyi sınav veren ülkeydi ama ölüm sayıları çok yüksek olan ABD ve İngiltere’nin kısa sürede kendilerini toparlaması cidden şaşırtıcı.

Aslında şaşılacak bir şey yok, çok tartışılıyor ama aşılama oranın yüksek olduğu bu yerlerde hayatın normale dönmesi gayet doğal, ilerleyen günlerde hayat daha da normale dönecek, ekonomi çarkları dönecek, eski günlere geri döneceğiz. Tabi tartışılan bir diğer konu da kesilen cezalar, geçenlerde çöp toplayıcısına verilen cezanın basına yansıması sonrası çok tartışılmıştı, dünde Datça’da deniz giren birisini yakalayan ekipler ile vatandaş arasındaki diyalog cidden trajikomikti. Adam diyor ki “denizde benden başka kimse yok” görevli diyor ki “olsun”, adam diyor ki “ya orada insanlar var onlara ceza kestin mi” görevli diyor ki “onlar Ukraynalı onlara ceza yok”, adam bu sefer de “şu sandalyede oturanlara ne diyorsun” diyor görevli “markete gidip alışveriş yapmışlar orada oturup gölgeleniyorlar” diyor. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Geçen hafta en çok konuşulan konu Biden’ın soykırımı tanıması oldu. Haklı olduğumuz bir konuda, son senelerde çoğu ülkenin de yaşananları soykırım olarak kabul etmesi sonrası işin buraya geleceği belliydi ve adam akıllı bir lobi yapamamak, bunu konusunda uzman isimlerle yazıp çizip şekillendirip bir yerlerde dile getirememek üzücü. Her sene bunu dayatıyorlardı oldu bitti kurtulduk diyen bir kesim var ama olayların bundan sonra tazminat talebi ve daha farklı yerlere kayacağını düşünüyorum, inşallah olmaz ama bekleyip göreceğiz.

Dünyanın en prestijli ödül törenlerinden birisi olan Oscar törenleri bu sene de covidden dolayı eski günlerinden uzak ve sakin şekilde geçti. Öne çıkan en önemli şey The Father’daki performansıyla en iyi erkek oyuncu Oscar’ını alan Anthony Hopkins oldu, zira yaşından (83) dolayı bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.

Bill Gates’in Trakya’da binlerce dönüm toprak aldığı iddiası, Teknosa sonrası Hopi’nin de kendi platformu içinde pazar yeri kurarak ürün satışına başlayacağı haberi, ÇiçekSepeti’nin yatırımcıları Amazon ve Hummingbird’ün azınlık hisselerini geri satın alıp %100 Türk şirketi olması da ilgimi çeken diğer haberler oldu. Bu arada mutlaka sosyal medya kanallarında denk gelmişsinizdir, kahkahasıyla internet fenomeni haline gelen İspanyol komedyen Juan Joya Borja‘nın ölüm haberi de bizleri üzdü.

Türkiye’deki ilk oyunlaştırma etkinliklerini düzenlemiş olan Gamfed Türkiye, geçen sene mevcut pandemi koşullarından dolayı gerçekleştiremediği Hackathon etkinliğini bu sene 18-19-20 Haziran 2021 günü yapacak. Oyunlaştırma ile alakalı konulara meraklıysanız buraya bakmanızı tavsiye ederim.

Tesadüfen denk geldiğim, 90’lı yıllara ait bu video benim içimi ısıttı, bakın mutlaka. O dönem daha yolun başında olan ama herkesin önemsediği ve ben star olacağım diye bas bas bağıran meşhur kişi kim bakalım tanıyabilecek misiniz?

Son haber’de TIME Dergisi’nden. Dergi bu yıl bir ilki gerçekleştirdi ve sağlık hizmetleri, eğlence, ulaşım, teknoloji gibi alanlarda dünyanın en etkili 100 şirketini belirledi. Dergiye göre sıralama, alaka düzeyi, etki, yenilikçilik, liderlik, hırs ve başarı gibi temel faktörlerin değerlendirilmesinden sonra hazırlandı.

Toplumdan aldığımızı topluma vermenin önemine inandığımız ve hep bana, hep bana demek yerine paylaşmanın önemli olduğunu düşündüğümüzden senelerdir desteklediğimiz, çocuklar ve eğitimle alakalı çabalayan sivil toplum kuruluşlarını daha fazla insanın dikkatini çekebilmek ve bu tip dernekleri desteklemek için bu bültende her hafta duyuracağız. Üstlerine tıkladığınızda web sayfalarına gideceksiniz, aşağıda bunları görebilirsiniz.

Haftanın etkinliklerine ve kaçırdıklarınıza bakmak için lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın.

Bu yazıyı bir web sayfasında veya sosyal medya kanalında okuduysanız, formatı beğendiyseniz ve her hafta düzenli olarak size de bu e-bültenin gönderilmesini istiyorsanız lütfen bu linkten e-bültenimize üye olun.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri
https://mailchi.mp/d4d186a3dc55/sadece5dakika-4754524

Haftanın Blog Yazısı
https://www.readyforchange.co/evde-yapabilecegiz-saglikli-ve-leziz-smoothieler/

Haftanın Yarışması
https://kahoot.it/challenge/05012332?challenge-id=0c5f643e-75fd-4bf1-a551-162d2062368e_1619910944659

Haftanın Etkinlikleri
https://www.joinclubhouse.com/join/ready-for-change/9B0Iv0Ql/xBBJDwGR

 

Haftanın Web Sayfası
Gamification

Haftanın Podcast Kanalı
https://podcasts.apple.com/tr/podcast/anlatsam-roman-olur/id1437611855

Haftanın Kitabı
Çocuklarla İkebana – Türkan Füsun Güleç

Haftanın Videosu (Bilgilendirici)

Haftanın Videosu (Mizah)
https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1388396853616652288

Geçen Haftanın Etkinlikleri

Haftanın Şarkısı

Desteklediğimiz Sivil Toplum Kuruluşları
Koruncuk Vakfı
Türk Eğitim Derneği
Tohum Otizm Vakfı

Üyelikler
Ready For Change
Sadece 5 Dakika
YouTube Sayfamız
E-Ticaret Kadın Kulübü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here