Sevgi Neydi? Sevgi İyilikti, Dostluktu, Sevgi Emekti

0
5396

Sevgili Dostlar,

Selvi Boylum Al Yazmalım filminin final sahnesinde Türkan Şoray’ın dudaklarından dökülen cümleydi bu; Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti. İnsan sevgisi, hayvan sevgisi, evlat sevgisi, yeter ki sevmeyi bilsin insan, bu videoya lütfen bir bakın, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bu vesileyle hepinize sevgi dolu bir gün dilerim.

Son zamanların en trend platformu Clubhouse hakkında hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda bakalım biz Türkler burayı kaç ayda bitireceğiz demiştim ve dediğim oldu. Appfigures tarafından yapılan açıklamada uygulamayı indiren ilk 10 ülke açıklandı. Amerika’nın başı çektiği listede, Almanya, Japonya ve İngiltere’den sonra 125 bin ile en fazla kullanıcı sayısı Türkiye’de. Bu arada zaman zaman davet edildiğim Clubhouse etkinliklerinde burada ne yapmalı diye düşünürken zeytinyağı üretip satan girişimcinin burada ilk satışını yapması gündeme oturdu. Kısacası aksiyon alan bir şekilde kazanıyor.

Girişimcilikten laf açılmışken bende kadın girişimcilere destek olmak uzun zamandır sayfamda onların başarı haberlerine yer veriyor ve tanıtımlarına katkıda bulunmaya çalışıyorum. Yakın zamanda yayınladığımız iki başarı hikayesini sizlerle paylaşmak isterim. Anne bebek sektöründe hizmet veren, Türkiye‘ye getirdiği yüzme kolluğu çok popüler olan, engelli okullarına destek veren ve aynı zamanda öğretmen olan Zeynep Bade Karapekmez’in hikayesine buradan ulaşabilirsiniz. İkinci kahramanımız ise Çanakkale’de üretilen gıda ürünlerinin tüketiciyle buluşmasını sağlayan bir pazaryeri kuran, ürünü olan ama bunu pazarlayamayan küçük üreticilere destek olan Nihal Gezer Taşçı, onun da hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

Korona döneminde hayat bir şekilde devam ederken iş hayatında çok büyük değişim kararları alınıyor. Dünyanın en büyük firmalarından birisi olan Salesforce, Türkiye’nin en büyüğü Koç Holding ve ülkemizin köklü bankalarından birisi olan Akbank yeni dönemdeki çalışma planlarını arka arkaya açıkladılar. Yaptığı işten dolayı zorunlu olarak ofise gelmesi gerekenler dışında kalanlar için hibrit ve tamamen online çalışma modelleri başlayacak. Peki bunu nasıl yorumlamak gerekir, hangi sektörlerde canlılık hangisinde gerileme olur, sanırım biraz beyin fırtınası yapmak ve fırsatları görmek gerekiyor. Mesela online çalışmaya geçen kişiler şehrin merkezinde oturmaya devam eder mi yoksa şehirden biraz uzaklaşırlar mı? Plazalardaki ofislere talep düşeceğinden kiralar düşer mi? Şehir dışında doğayla içiçe olan yerlere insanlar yerleşirse buralara yeni evler yeni yollar yapılır, arsa fiyatları 3-4 kat artar mı? Plazalardaki çalışanlar sayesinde para kazanan esnaf yeni dönemde ne yapar? Birde işin sosyal tarafı var, insanlar arkadaşlarıyla yüz yüze konuşmayı, gerektiğinde dedikodu yapmayı, beraber gülmeyi özledi, bunun yerine ne konacak nasıl olacak bilimiyorum, zamanla hep beraber göreceğiz.

Bu dönemde işleri olumsuz etkilenenler olduğu gibi krizi avantaja çeviren insanlar da var. Yazılımlar sayesinde konuşmacılar canlı yayınlarda arka plana kütüphane, şehir resmi ve doğa görselleri koyuyorlar ama bunlar çok yapay göründüğünden herkes kullanmıyor. Bütçe konusunda sıkıntı yaşamayan ve arka planda orijinal görsel isteyen üst düzey yöneticiler için İngiltere’de bir firma ikinci el kitapların olduğu eskitilmiş kütüphaneler satmaya başlamış. Korona öncesi film setlerine bu tip çalışmalar yapan firma bu dönemde sektörde yaprak kımıldamayınca böyle bir fikir geliştirmiş, pazarlama çalışmalarına başlamış ve oldukça da başarılı olmuş, kısacası biraz gözlem yapmak biraz ihtiyacı anlamak ve aksiyon almak yeterli olabiliyor.

Önümüzdeki hafta farklı konularda eğitim programları ve etkinliklerimiz olacak, eminim hoşunuza gidecek programlar olacaktır, lütfen aşağıdaki programlara göz atın, istedikleriniz için hatırlatma oluşturun ve mutlaka katılın. Geçmişle bugünü mukayese edip değişimlerden bahsettiğimiz Ready For Change bloguna bakmak isterseniz buradan göz atabilirsiniz.

Güzel bir hafta olması dileğiyle
Sevgiler
Murat Erdör

Haftanın Sosyal Etkinlikleri

https://mailchi.mp/555c261bb84b/sadece5dakika-4736473

Haftanın Blog Yazısı

https://www.readyforchange.co/en-cok-dikkat-ceken-netflix-dizileri/

Haftanın Etkinlikleri

 

 

 

 

Haftanın Eğitimleri

 

 

Haftanın Podcast Kanalı

https://www.beyhanbudak.com.tr/podcast

Haftanın Videosu

https://twitter.com/rezaletiyisey/status/1353069047869435904

Şubat Ayının Eğitimi

https://www.faydaliegitimler.com/markalar-tiktoku-nasil-kullanmali

Geçen Haftanın Etkinlikleri

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here