Zeynep Bade Karapekmez – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
11437

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?  

Mesleğine aşık bir öğretmen, yetinmez bir girişimci, 2 çocuk annesi, daima işkolik, zor yorulan, az uyuyan, her sabah bir projem var diye uyanan biriyim. 1981 yılında İzmir’de doğdum. Sınıf öğretmenliği üstüne eğitim yönetim ve denetimi okudum. Hiçbir zaman herhangi bir okulda yönetici olmak istemediğime karar verdikten sonra görev icabı haritanın unutulmuş yerlerinde sınıf öğretmenliği yaptım. Yüksek lisans için İstanbul’a geldiğimde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik birçok proje ve sivil toplum örgütünde çalıştım.

Anne olduktan sonra hayata karşı bakış açımın değişmesiyle birlikte tüm annelerin işini kolaylaştıracak ürünleri deneyimleyip, memnun kaldıklarımı Türkiye’ye getirdiğim, tatlı markam Myminibaby’i kurdum. Bir yandan da Üsküdar‘da bir devlet okulunda çok sevdiğim öğretmenlik mesleğini yapmaya devam ediyor, diğer yandan Myminibaby’nin kurucu ortaklığını yapıyorum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Yaptığım hiçbir işle asla yetinmeyen bir karakterim var. Hep daha iyisi mümkün diyenlerdenim. 2012 yılında anne olunca ürünlere ve tüketime olan bakış açım değişti. Oğlum 8 aylıkken ona yurt dışından getirdiğimiz yüzme kolluğu ile bağımsız yüzdüğü gün hayatımın dönüm noktası oldu. 8 aylık bir bebeğin özgürce yüzdüğünü görenlerin şaşkın bakışları, tüm havuzun ilgi odağı olması ve çocuklu ailelerin talebi ile ürünü Türkiye‘ye getirmeye karar verdim. Yeterince sermayem yoktu. Altınları bozdurup az adet getirtip çevremdeki dostlarıma ücretsiz hediye ettim. Onların çevrelerinden talep gelmeye başlayınca kredi çekip evimin bir odasını komple kolluklarla doldurdum. Ardından E-ticaret sitemizi açıp satışlara başladık. Sıfır reklam ve tamamen kullanıcı tavsiyesi ile zamanla büyüdük. Çocuğumuz büyüdükçe ihtiyaçlarımız da artıyordu. Organik havlusu, yüzme paleti, güneş kremi, denge bisikleti derken ürün gamımızı her geçen gün arttırmaya başladık.

Myminibaby’yi kurarken itiraf etmeliyim ki kimse bana inanmadı. Öğretmenliği büyük bir tutku ile yaptığım için ticareti de kıvırabileceğimden endişe etmiş olmalılar. Zamanla herkes getirdiğim ürünlerin ne kadar güvenilir, hayatı kolaylaştıran, çocukların güvenliğini korurken keyifli dakikalar geçirmesini sağladığını fark ettiler. Aslına bakarsanız, bizlerde bu kadar büyüyeceğimizi tahmin etmemiştik. En büyük destek tabi ki eşimden geldi. İşimizi birlikte yürütüyoruz. Farklı yeteneklerimizi, insanlara yararlı olma noktasında aynı paydada buluşturabiliyoruz.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Anne bebek sektöründe hizmet veriyoruz. Annelerin bebeklerinin güvenliği ve rahatlığı için birçok ürüne değil doğru ürüne ihtiyaçları olduğunu düşünürken firmamı kurmaya karar verdim. Türkiye‘ye getirdiğim yüzme kolluğunun aynı zamanda engelliler için de kullanıldığını biliyordum. Normal bir bebekle engelli bir bebeğin ancak suda eşit olduğunu fark etmemle işime sarılma hızım arttı. Sonuçta ne kadar çok ürün satarsam o kadar çok engelli dostlarımın terapilerine ücretsiz destek olabilecektim. Hemen markalara yazıp, onların da desteklerini alarak ücretsiz yüzme terapileri düzenlemeye başladık. Terapiye katılan dostlarımıza hem kendi, hem de firmaların hediyelerini ulaştırıyoruz. Engelli okullarına sık sık ziyarete gidiyor, elimizden geldiğince desteğimizi sunuyoruz. Ruhumu doyurma şansım olduğu için bu işimi çok seviyorum. Ürün kullanıcılar tarafından tavsiye edildikçe ister istemeden popüler bir ürün haline geldi. Her noktada olup erişilebilir olmasındansa, az yerde olmasını ürünü tek tek tanıtarak kullanıcı ile buluşturmaya çalışıyoruz. Böylelikle daha çok engelli dostumuza ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Getirdiğimiz ürünler ithal ve patentli ürünler. Türkiye’de üretilme şansı maalesef yok. Her yıl üretimi fason şirketler tarafından deneniyor. Sonucunda ağır bedellerini ödüyorlar. Her yıl bu firmalarla uğraşmak bizleri biraz yoruyor. Yine aynı şekilde ürünün Avrupa‘dan ithal edilmesi ve piyasalardaki döviz kurunda yaşanan artışlar ürünlerin fiyatlarına yansıyor. Bu durum maalesef ki hem bizleri hem de alıcıyı oldukça zorluyor. Bu işi kurduğumuzda e-ticaret bu kadar yaygın değildi. Şimdi ise e ticaret sitesi olmayan firma sayısı gittikçe azalıyor. Piyasada tutunmak için özgün olmak yerine olan bir şeyi ısıtıp önünüze sunanların sayısı oldukça fazla. Bu işi yaparken ihtiyaçları çok iyi bilmeli, satış hızı ile değil yaptığınız işin devamlılığı ile kendilerini değerlendirmelidirler. Yapılan iş bir ekip işi, ekibin de en çok empati ile yönetilmesi gerekir.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

İş hayatında maalesef ki zorlukları yine en çok kadın kullanıcılardan görüyorum. Yaşanan en ufak aksiliklerde sorunu dile getiriş biçimleri bir kadın ile konuşurken oldukça sert, bir erkek ile konuşurken daha yumuşak. Aynı cümleleri bir erkekten duyunca daha çabuk ikna oluyorlar.

Onun dışında çok sevdiğim mesleğim öğretmenlik, üstüne canım girişimim Myminibaby, akşam saat 6’dan sonra full time annelik beni hafiften yormuyor değil. Şikâyetçi asla değilim tempoyu her zaman severim. Çocukların derslerine zaman ayırmak, uğraştıkları sportif faaliyetlerine yetiştirmek, sevdikleri yemekleri yapmak, bir yandan da her gün 2050 yılının Türkiye’sine insan yetiştirmenin verdiği sorumlulukla derse girmek, Myminibaby’den gelen soruları cevaplamak ve operasyonu yürütmek… Gün içinde yaptıklarımın sadece birkaçı. Ara sıra içimdeki mükemmeliyetçi Bade’yi kontrol altında tutmak istiyorum. Bunun için cuma akşamlarını sadece kendime ayırmayı seçtim. Sosyalleşmek ve her şeyden uzaklaşmak benim en büyük terapim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Bir kişinin dahi sayemde rahat ettiğini bilmek bile benim için yeter de artar bile. Yaptığım işlerde öncelikle benim içime sinmesi çok önemli. Her üründe, her müşteri ile kurduğum iletişimde çok heyecanlanırım. Bu heyecanımın geçmesini hiç istemiyorum. Kadıköy’de bulunan satış ofisimize gelenlerle bizzat kendim ilgilenirim. Ürünleri tanıtırken coşkuma bazen ben bile gülüyorum. Sonuçta inandığım şeyi aktarıyorum, daha iyisi yapılana kadar doğru ürünler ile müşteriyi buluşturmayı hedefliyorum.

Yine aynı şekilde tatile gittiğimizde sayısız çocuğun Myminibaby yüzme yardımcıları ile güvenle yüzdüğünü, ailelerin rahat bir tatil yaptığını görmek, ailelerin bizim ile ilgili yorumlarını dinlemek şahane bir duygu. Her ne kadar yoğunluktan çok kısa bir süre tatil yapsak da sosyal medyadaki geri dönüşler bize doğru yolda olduğumuzu söylüyor.

İleriye dönük olarak kafamda sayısız proje var. Sırası ile hayata geçirmek istiyorum. Kendi rehabilite merkezimin olması da bunlardan biri. Yine aynı şekilde yeni açıldığım Ortadoğu pazarında Türkiye‘de yakaladığım başarıyı orada da yakalamak isterim. Üretici olmak, ürettiğim ürünlerin de pazarda yer alması ve sevilmesi bir başka hedefim.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Önce kendinize sonra yapabileceklerinize inanın. En büyük hedefiniz büyük satışlar değil, doğru işi yaptığınızdaki inancınızı kaybetmemenizdir. Yolunuza çok fazla engel çıkacak. Engelleri doğru yorumlayarak, hedefinize pes etmeden ulaşmalısınız. En çok kendinize karşı objektif olun. Karşınıza çıkan bir engel belki de bir işarettir. İsyan etmek yerine işareti okumaya çalışın. Operasyonu yürütecek ekip arkadaşlarınızı doğru seçin. Ortamda yaşanan enerjinin tüm iş yaşamını etkilediğini düşünenlerdenim. Hızla ilerleyin, yeniliklere açık olun ve denemekten korkmayın.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Yerli üreticilerle buluşmayı, kadınlara istihdam sağlamayı, daha çok üniversite öğrencisine iş imkanı sunmayı, dokunabildiğim kadar engelli dostumuzun hayatına dokunmayı, çocukları mutlu etmeyi, bir fikri olanları dinlemeyi ve birilerine ilham olabilmeyi o kadar çok isterim ki. Bana diledikleri zaman info@myminibaby.com  mail adresinden, @myminibay instagram hesabından ulaşabilirler. Ürünlerimizi incelemek isteyenler www.myminibaby.com adresimizi ziyaret edebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here