Funda Memege – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
650

Kısaca kendinizden bahsedermisiniz?

İstanbul’da doğdum, büyüdüm. Marmara üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okudum. Okulu bitirmek üzereyken iş hayatına atıldım. Sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden mezun olup, çalışmaya devam ederken yüksek lisansımı İstinye Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladım.

Eğitimin ve kişisel gelişimin hayat boyu devam etmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu nedenle Amerika’da Anthony Robbins’ten, Türkiye’de ise Marie Rose Koro, Burcu Ünsal, Riccon İlhan Doğan gibi alanında uzman değerli insanlardan çeşitli eğitimler aldım. NLP Yaşam Koçluğu, Masal Terapisi, Oyun terapisi, Seslendirme gibi alanlarda da eğitimler almaya devam ediyorum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Her zaman sanatın çeşitli dallarıyla ilgiliydim. İlkokuldan sonra konservatuvar sınavlarına girdim. Ancak gidemedim. İçimde hep müzik, şiir, yazı vardı. Yıllar sonra seslendirme yapmaya karar verdim. Önce görme engelliler için kitap okudum.  Amatör olarak yaptığım bu işi sevdiğimi daha iyi anladım. Çocuklarla vakit geçirmekten keyif aldığım için onlara masal okumaya başladım. Kendi markamı yaratmak ve çocuklara temiz içerikler sunmak fikri de bu sıralarda gönlüme yattı. Pukiyo markasını bu süreçte hayata geçirdim. Bu esnada çok değerli insanların manevi olarak desteklerini hep yanımda hissettim.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Pukiyo markası adı altında çocuklara youtube vb. sosyal medya platformlarında masallar seslendiriyorum. Seslendireceğim masalların ön çalışmasını yapıyor ve çocuklara zararlı içerikleri ayıklıyorum. Temiz içerikler sunmak ilk önceliğimiz. Ayrıca çocuklara doğayı ve içindeki tüm canlıları korumayı öğreten bir çocuk hikaye kitabı  olan “Meryem’le Hayvanları Tanıyalım” serisini yazdım. Başka hikayeler yazmaya da devam ediyorum.

Bu dünyada hep beraber yaşıyoruz. Mottomuz, insan olmayı deneyimlerken bu dünyaya yeni gelenlere ve gelecek olanlara doğayı ve canlıları korumayı anlatmaya çalışmak. Pukiyo markası olarak, bu gezegende var olan her şeyin bir ruhu olduğunu ve bizlerin yaptıklarıyla bu ruhun şekillendiğini tekrar ve tekrar hatırlatmaya çalışıyoruz.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

İnsan zorluklarla karşılaşmadan ve iş hayatının gerçekleriyle yüzleşmeden ilerleyemiyor. Ben de en başta herkesin karşılaştığı zorluklarla karşılaştım tabi ki. En yakınımdakilerden edindiğim bu deneyimleri güzel dersler olarak algıladım. İşinizi oluştururken sizinle aynı yöne bakan, aynı hedefi gerçekleştirmek için pes etmeden çalışacak, güzel ahlaklı insanlardan oluşan bir ekiple çalışmak çok önemli.  İşin gerekliliklerini iyi belirlemek ve uzmanlarla çalışmak, eğitimler almakta çok önemli. Ama en önemlisi kendi başına tek kişilik bir ekip olabilmek. Çünkü bu süreçte insan önce kendine güvenmeli ve inanmalı. Kendine inanırsan hiçbir zorluk seni hedefinden geri döndüremez.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

İş hayatında insan olarak yer alabilmek bazen zor olabiliyor. Kadın veya erkek fark etmiyor. Tek fark kadın olarak duygularınızı iyi yönetmek gerekliliği. Erkek yapısı gereği duyguları zayıflık olarak algıladığı bir toplumda büyüyor ki, aslında bunun tam tersi bence. Doğal olarak iş hayatında duygulara yer olmadığı düşünülüyor. Ancak bu algı artık değişmeli. Duygular insana bir ruhu olduğunu hatırlatır, beyin ve kalp doğru oranda kullanılırsa ortaya harika bir iş çıkar. Bir işe verilen emek duygularla doğru orantılıdır diye düşünüyorum. Bu yüzden duygularıyla barışık ve kendine karşı dürüst olabilen insanların daha başarılı işler ortaya çıkarabileceği görüşündeyim.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Pukiyo markası yepyeni ve taze bir marka. Markanın ortaya çıkışından bu yana bir yıl içinde güzel etkinliklere katıldık ve çocuklarla bir araya geldik. Bu bir yılda yepyeni deneyimler edindik. Öğrendiklerimizi cebimize koyduk ve yola devam ediyoruz. Çocuklarla bir araya geleceğimiz ve onlara güzel içerikler sunacağımız pek çok projemiz var. Hedefimiz kalıcı ve faydalı olmak. Çocuklara temiz ve umut dolu bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapacağız.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kadın doğası gereği yaratıcıdır ve sürekli üretim halinde olmalıdır. Kalpten bağlı olduğunuz şeylerle ilgili adım atın. Emeğinizi ortaya koyduğunuzda işiniz ne olursa olsun mutlaka ulaşması gereken yere ulaşacaktır. Deniz yıldızı hikayesini hatırlayın. Bir canlıya bile faydamız olsa yeter. Bu dünyaya gerçekleştirmeye geldiğiniz amacınıza odaklanın. Ve tabi ki, yolculuğunuzun keyfini çıkarın.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Pukiyo’ya www.pukiyo.com  websitesinden veya pukiyopukiyo@gmail.com mail adresinden ulaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here