Son Dönemin En Trend Ürünü: Nike Fuel Band

0
1832

Son zamanlarda aldığın en güzel ürün ne derseniz cevabım açık ara geçen sene aldığım Nike Fuel Band olacaktır. Özellikle aktif spor yapanların kullandığı bu alet sayesinde hangi aktivite sayesinde ne kadar kalori harcadığınızı, kaç adım attığınızı ve önceden belirlediğiniz günlük hedefe ne kadar yakınlaştığınızı görebilirsiniz. “Fuel” adı verilen puanlama sayesinde yaptığınız aktiviteye göre puan alıyorsunuz ve hedefinizi tamamlamak için gerekeni yapmak durumunda kalıyorsunuz.

Sistemin işleyişi aslında çok basit. Kolunuza taktığınız bu alete ilk başta kilo, boy, yaş ve cinsiyet gibi bilgilerinizi giriyorsunuz. Ondan sonra da günlük hedefinizi belirliyorsunuz. Fikir vermesi açısından başlangıç için 2000 – 2500 puan, biraz alışma devresi sonrası 3500-4000 puan girmek, işler ilerleyince de 5000 ve üstü puanı hedeflemek gerekiyor. Kendimden örnek verirsem gün içinde spor yapmadan sadece günlük aktivitelerim sayesinde rahatlıkla 1800-2000 puanı topluyorum. Spor yaptığım (tempolu 1 saat yürüyüş) günlerde ise 3500 puana ulaşabiliyorum. Aradaki fark inanılmaz, sadece 1 saat spor sayesinde 1500 puan toplayabiliyorsunuz. Aslında bu alet sayesinde kendimizi ne kadar kandırdığımızı da rahatlıkla görebiliyoruz. Gene kendimden örnek verirsem çok yoğun ve hareketli bir günde bile iş çıkış saatlerinde en fazla 2000 puana ulaşabiliyorum. Halbuki eskiden metrodan indim çıktım, günde 2-3 müşteri ziyaret ettim, oradan oraya yürüdüm hareket ettim diye düşünürdüm ama Nike Fuel Band’a baktığımda hiçte öyle olmadığını görüyorum, bu anlamda bu alet sizi bilinçlendiriyor, hedefe ulaşmanız içinde sizi itekliyor. Hedefe ulaşmak için daha fazla hareket etmeniz gerektiğini anlıyor, belki önceden taksi veya araçla gittiğiniz yakın mesafeleri yürümeye başlıyorsunuz, ya da spora daha fazla zaman ayırıyorsunuz. Bu arada puan toplamanın ne kadar zor olduğunu görünce önceden hiç düşünmeden yediğiniz kalorisi yüksek gıdalara da daha temkinli yaklaşıyorsunuz.

Fuel yani puan gece yarısı sıfırlanıyor, kolunuzdan hiç çıkarmadığınız için uyurken bile kaç puan aldığınızı görebiliyorsunuz. Uyku halinde çok fazla hareket olmadığından ben sabah uyandığımda bugüne kadar en fazla 150-200 puan aralığını gördüm. iPhone ile senkronizasyon yaptığınızda telefonunuzda geçmiş istatistikleri görebiliyor, Facebook üzerinden Nike Fuel Band’e sahip diğer arkadaşlarınızı bulup birbirinizi gözlemleme şansı buluyorsunuz. Tek başıma motive olamıyorum, yanımda birisi olmadan spor yapamıyorum diyenler için iPhone’daki aplikasyon sizi kendinizle yarıştırdığı için fazlasıyla motive ediyor, ayrıca diğer arkadaşlarınızı da görerek kim daha fazla puan almış bunu görerek daha da hırslanabiliyorsunuz. İşin en keyifli tarafı ise hedefinize ulaşınca ekranda GOAL yazısı çıkması ve iPhone’a senkronize ettiğinizde ekranda çeşitli animasyonların yapılmasıdır.  Aletin şarjı normalde 4-5 gün yeterli oluyor, istediğiniz zaman ara kablosunu herhangi bir bilgisayara takıp şarjını hızlıca yapma şansına sahipsiniz.

Şu anda sadece Amerika ve İngiltere’de satılan Nike Fuel Band’in fiyatı ABD’de 149$, İngiltere’de ise 125 Pound civarında. Burada Nike’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor sanırım. Spor malzemesi ile özdeşleşen bir markayken insanların yoğun tempoda spor yapamadıklarını fark edip bulunan her mekanda insanların kendilerini ölçümlemesini sağlayan ve spora teşvik eden ürünler üretirken, bunu görsellik ve teknoloji ile birleştirip innovatif bir ürünü piyasaya çıkartıyor. Şu anda sadece Amerika ve İngiltere’de satılan Nike Fuel Band’in fiyatı ABD’de 149$, İngiltere’de ise 125 Pound civarında. Bu fiyatlara değecek bir alet mi diye sorgulayabilirsiniz ama işin sırrı da burada zaten. Mağazalarda yaratılan hava, bu ürün için ayrılan özel bölüm, sizinle konuşup basit bilgilerinizi sisteme giren satış elemanının sizi özel analiz eden bir spor analisti veya spor hocası gibi hareket etmesi ve Youtube’da dönen birçok güzel video belki maksimum 20$ verilecek bir ürünü 7-8 kat daha fazla pahalıya sattırıyor. Türkiye’ye ne zaman gelir bilinmez ama geldiği zaman inanılmaz ilgi göreceğini düşünüyorum. Bu arada üzerinde saat göstergesi de olduğundan bunu şık bir aksesuar olarak da kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here