Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Üsküdar Amerikan Lisesi üzerine, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra finans ve tekstil sektörlerinde 10 yılı aşkın süre çalıştım. Tekstilde iş geliştirme, stratejiden başlayıp imalata oradan buyer’lığa kadar uzanan bir kariyerim oldu. Anne olduktan sonra 2 sene kadar kariyerime ara verdim. Bu dönemde önce benim gibi yeni anne olan tekstilci bir arkadaşımla, 0-24 ay çocuklara t-shirt ve tulum tasarladığımız bir marka kurduk. Kızım ana okuluna başladıktan sonra, yanında gönderdiğim yedek kıyafetler arkadaşlarıyla karışmaya başlayınca isme özel, ütüyle yapışan etiketler tasarlayıp sattığım bir site kurdum. Sonrasında tam zamanlı tekrar çalışmaya karar verdiğimde, o sırada kurulmakta olan Türkiye’nin zamanında en büyük moda e-ticaret sitesinin kuruluş ekibinde yer aldım. Son olarak da 2015 yılında çocuklar için aktivite kutuları tasarladığımız Pakolino’yu hayata geçirdim.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Pakolino olarak 3-7 yaş arası çocuklar için aktivite kutuları tasarlıyoruz. Kutularımızda her ay farklı bir temaya ait, pedagog onaylı 3 aktivite için gerekli tüm malzeme ve tema dergisini Türkiye’nin her yerindeki üyelerimize ücretsiz kargo ile ulaştırıyoruz. Uzmanlar çocuk gelişiminde ve çocuğun ailesiyle sağlıklı bağ kurmasında oyunun çok önemli olduğunu vurgular. Çocuklarımız büyüdüğünde onlara aldığımız oyuncakları değil, birlikte geçirdiğimiz keyifli anları hatırlayacaklar. Pakolino’nun amacı da bu keyifli anlara vesile olmak.

Bu girişimi hayata geçirmeyi istedim çünkü kızım 3 yaşına geldiğinde, kendisi tam zamanlı anaokuluna gitmeye, ben de çok yoğun bir tempo ile çalışmaya başlamıştım. Çocuğumu doğasında olan merakının peşinden gidebilen, problem çözen, üreten ve kendiyle barışık bir birey olarak yetiştirebilmek bir anne olarak benim için çok önemli. Pakolino’nun fikir ve misyonunu bu öncelik şekillendirdi.

Bu noktada Türkiye’de anne çocuk dikeyinde bir projeye yatırım yapmak isteyen bir venture builder ile tanıştım ve yurtdışına çok başarılı olan üyelik sistemiyle çocuklar için aktivite kutularını Türkiye’de kurmaya karar verdim.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Biz Pakolino’yu kurarken Türkiye’de abonelik sistemi neredeyse hiç bilinmiyordu. Bu nedenle iş ile birlikte pazarı da kurmak ve büyütmek zorunda kaldık. Bu hem keyifli hem de oldukça yorucu bir süreç. “Neden abonelik?”, “Abone olmanın çocuğuma faydası nedir?” gibi soruları müşterilerin gözünde çok net şekilde cevaplamak gerekiyor. Sanıyorum ki cevaplarımız tatmin edici oldu, zira sisteme kayıt olan üyelerimiz hayli uzun süre içerde kalıyor.

Bir girişimcilik projesine başladığınızda bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri bunun ekip işi olduğu. Kendi yeteneklerinizi iyi analiz edin, bol bol okuyun, araştırın. Bir yandan kendinizi geliştirirken de her şeye yetişemeyeceğinizi kabul edip, ekibinizi sizin eksik yanlarınızı tamamlayacak şekilde kurmaya özen gösterin. Böylece koşar adım ilerlemeye başlayabilirsiniz.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Her ne kadar hala iş & sosyal hayatta kadın olmanın dezavantajlarını yaşıyor olsak da artık Türkiye’de kadın girişimcileri destekleyen birçok marka ve platform var. Bu konuda önemli oranda birçok marka tarafından farkındalık yaratılmaya çalışılıyor ve kadın girişimciler destekleniyor.

Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de Facebook tarafından düzenlenen global bir proje olan She Means Business. Bu proje Türkiye ekonomisine yaratıcı bir şekilde etki eden yeni girişimcilere ilham olma amacıyla, kendi işletmesini kuran ve yöneten başarılı kadınları destekliyor. Ben de bu projede seçilen girişimlerden biri olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bundan sonra bu platform üzerinden diğer kadın girişimcilere ilham olabilirsem, öğrenim ve tecrübelerimi onlarla paylaşabilirsem ne mutlu bana.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Kutularımızı tasarlarken temel amacımız çocukları ve aileleri birlikte yapabilecekleri aktivitelerle bir araya getirmek. Ve ailece kaliteli zaman geçirmelerine olanak sağlamak. Bu nedenle aktivitelerimizde çocukların kendi başlarına yapabilecekleri şekilde değil de mutlaka bir yetişkinle beraber yapacak şekilde tasarlıyoruz. Bu sayede çocukları için oyun kurmakta zorlanan ailelere de, pratik bir çözüm sunuyoruz. Kutularımızı hazırlarken aktivitelerimizin, çocukların 7 temel gelişim alanı olan zihinsel, psiko-motor, dil, sosyal ve duygusal alanlarını desteklemesine ve aynı zamanda hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıklarının daha da gelişmesine katkı sağlayan nitelikte olmasına özen gösteriyoruz. Özellikle üyelik sistemiyle çalışıyoruz, çünkü her ay gönderdiğimiz farklı aktivitelerle hem aile zamanını bir ritüele çeviriyor hem de desteklediğimiz gelişim alanlarının pekişmesini sağlıyoruz.

Pakolino ailesi olarak, bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden binlerce üyemize 100.000’e yakın kutu gönderdik. Türkiye’nin her ilinden üyelerimiz var. Özellikle Anadolu’dan ilgi yoğun; Bursa, Kayseri, Antep, Mersin, Van, Samsun’dan üyelerimiz var. Çocuklarla yapılabilecek aktiviteler alanında seçenek biraz daha dar olduğu için bu şehirlerdeki üyelerden çok talep alıyoruz. Çalışan anneler yoğun geçen iş günü ardından çocuklarıyla keyifli zaman geçirmek için Pakolino’yu tercih ediyorlar. Evde olan anneler ise, tüm gün yeni oyunlar kurmanın zorluğundan bahsederek, Pakolino’dan faydalandıklarını söylüyorlar. Hatta dedeler, anneanneler torunlarıyla, dayılar teyzeler ise yeğenleriyle bağ kurabilmek için Pakolino üyelikleri yapıyorlar. Tüm aile bireylerinin çocuklarla bağ kurmasına aracı olmaktan çok memnunuz.

Tabii ki çocuklarımızın aileleriyle daha iyi ve kaliteli zaman geçirmeleri için yeni projeleri de hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Pakolino olarak kitaplarını çok sevdiğimiz Redhouse Kidz Yayınevi ile çok güzel bir iş birliğine başladık. Artık her ay Pakolino kutuları içerisinde o ayın temasına özel seçilerek Pakolino’ya özel basılan kitaplarımız bulunuyor. Üyelerimiz Pakolino kutu üyeliklerine, Kütüphane Üyeliği de ekleyerek çok uygun fiyata özel baskı bu kitaplara ulaşabiliyor. Biz de Pakolino kutularıyla aynı zamanda çocukların kütüphanesini de büyütmelerine katkı sağlayacağız. Böylece aileler çocuklarıyla keyifli vakit geçirirken, onların dil gelişimini, bilgi birikimini ve empati yeteneğini de geliştirmeye destek olacaklar.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Odaklanın. Pazarınızı, potansiyeli çok iyi analiz edin. Ürününüze karşı objektif olun, gerçekten bir ihtiyaca hitap ediyor mu, ya da ürününüzle henüz adlandırılamamış bir ihtiyaca parmak basabilecek misiniz? Girişimciliğin doğasında deneyip yanılmak, gerekirse tekrar tekrar farklı şeyleri denemek var. Bu nedenle esnek olmak çok önemli.

Bu yolda çok fazla sorumluğunuz ve işiniz olacak, bu nedenle sizinle tutkunuzu paylaşacak, uzmanlığı ile size destek olacak iyi bir ekip kurun.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Tabii ki bizimle iletişime geçmek isteyenler bilgi@pakolino.com e-mail adresinden ve www.pakolino.com dan bizlere ulaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here