Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

45 yaşında iki çocuk annesiyim. Yaklaşık 12 sene önce kızımın doğumu ile özel sektördeki iş hayatıma son verdim. Daha sonra çalışma hayatına alışmış herkes gibi tekrar çalışmak istedim ama kızımı bırakamayacağımı anlayınca evden çalışmak için araştırmalara başladım ve annelikle ilgili bir web sitesinde içerik ve reklam yöneticisi olarak görev aldım. Bu zamana kadar reklam, içerik yöneticiliği, atölye satışı yaparak ve çocuk şenliği düzenleyerek iki web sitesi kurdum.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Uzun zaman evden çalıştığım sektörde deneyim kazandığımdan yakın bir arkadaşım “artık sırası geldi” dedi ve aklımı çeldi. En büyük desteğim eşim ve kızım oldu. Güvendiler, inandılar ve her konuda yardımcı oldular.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Anne rehberi olan www.annecee.com ve Türkiye’nin ilk kadın kariyer sitesi olan www.hikayesigirisim.com adlı iki web sitesi ile yola çıktım. İlk evden çalışmaya başladığımda benim gibi olan kadınlara bir platform kurmak hayalimdi. Yakın arkadaşlarım olan Sevda ve Funda kendi yetenekleri doğrultusunda evlerinden çalışıyorlardı. Onlarla birlikte yolumuza devam ediyoruz. Hikayesi Girişim’de, evden çalışan, çalışmak isteyen ve girişimci olan kadınların ürettiklerini, ürünlerini, çalışmalarını tanıtıyor ve işveren kişi ve kuruluşlara ulaşmalarında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Amacımız kadınlara hem sosyal hem ekonomik olarak kendilerine imkan sağlamalarında yol arkadaşı olmak.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Arkadaşlarımla birlikte kendi imkanlarımızla ilerliyoruz. Hedeflediğimiz noktaya ilerlerken projeleri iptal etmek ya da ertelemek zorunda kaldığımız engeller çıkmıyor değil. Ama ortak hayalimiz sayesinde yılmadan ve imkanlar yaratarak engelleri aşıyoruz.

Kendi işini kurarken öncelikle kendine güvenmek, inanmak gerekiyor. Çevrenizde sizinle aynı düşünen, hayalinize inanan kişilerin olması ise büyük kazanç. Sektörde benzer kişi ve kuruluşları araştırmalı ve sizi farklı kılacak çalışmalara odaklanmalı. Çalıştığınız alanda size sorulacak her soruya hazırlıklı olmalı ve cevaplarınız ile ne kadar konuya hakim olduğunuz anlaşılmalı.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Evet, var. Siz ne kadar dimdik ayakta durmaya çalışsanız da kadınları küçümseyen zihniyet ile karşılaştığınızda şaşırıyorsunuz. Farklı bakış açıları, sizi ve işinizi önemsemediğini belli eden kelimeler ve davranışlar karşısında kendine güvendiğiniz ve inandığınız sürece yolunuz hep açık oluyor.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Alabildik ama yetiyor mu, tabii ki hayır. Hedefimiz Türkiye genelinde bilinir olmak ve evden üreten, çalışan kadınlarla gerek verdiğimiz eğitim ve seminerler ile gerek tanıtım, satış ve pazarlama ile tüm kapıları açmak.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

En önemlisi kendine güven ve inan. Farklı ol, farkında ol.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

info@hikayesigirisim.com ve iletisim@hikayesigirisim.com mail adreslerimiz İnternet sitemiz www.hikayesigirisim.com ve sosyal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here