Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Uzmanlık alanım İnsan Kaynakları Yönetimi ve Eğitimi. Çukurova Üniversitesi İ.İ.B.F. İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra İngiltere’de sırasıyla Thames Valley University ve City University’de yine insan kaynakları uygulamaları üzerine diploma programları bitirmemin ardından Türkiye’ye döndüm. Evlendikten sonra eşimin memleketi olan Gaziantep’e yerleştim. 1998 yılında GAP Danışmanlık’ı kurdum. 2006 yılından bu yana İtalya’nın Gaziantep Fahri Konsoloslusu, 2011 yılından itibaren de TOBB Gaziantep İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

İş hayatıma 1997 yılında İstanbul’da, Borusan Holding İnsan Kaynakları Direktörlüğü’nde başladım. Burada İnsan Kaynakları uygulamalarının her aşamasında ve Personel Profil Analizi konusunda eğitmen ve uygulamacı olarak çalıştım. Evlendikten sonra Gaziantep’e yerleşince Gaziantep’in ilk yönetim danışmanlığı firması olan GAP Danışmanlık’ı kurdum. Hem asıl uzmanlık alanım olduğu hem de Gaziantep gibi gelişmekte olan bu şehirde İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı şirketi çok fazla olmadığı için bu alanda kendi işimi yapmaya karar verdim. Hemen sonrasında da bölgenin İlk Özel İstihdam Bürosu olan Gap Özel İstihdam Bürosunu açtım. Kendi işimi kurmaya karar verdiğimde en büyük desteği eşimden aldım.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

15 yıldır Gap Danışmanlık’ta Yönetici Ortak olarak ekibimle birlikte bölgenin birçok firmasına eğitim hizmetleri, İnsan Kaynakları Departman yapılandırılması konusunda danışmanlık hizmetleri Gaziantep ve çevre illerde istihdamı artırıcı eğitim hizmetleri, işe yerleştirme ve kariyer danışmanlığı hizmetleri, DISC Kişilik Envanteri Analizi hizmetleri vermekteyiz. İtalya Gaziantep Fahri Konsolosu olarak ise bölgemiz ile İtalya arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin güçlendirilmesi için çalışmalar yapmaktayım. Ankara İtalyan Kültür Merkezi ve Gaziantep Sanayi Odası ile keyifli bir işbirliği içerisinde Gaziantep’te İtalyanca dil kursları düzenliyoruz.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Öncelikle iş hayatında 2 sene ve daha uzun süredir var olabilen kadınların başarılarını ispatladıklarına inanıyorum. Bugün Türkiye’de birçok önemli kuruluşun başında kadın yöneticiler görev yapıyor. Ancak kadınların evdeki sorumluluklarıyla, işteki sorumlulukları arasındaki dengeyi bulmada zorlandığını düşünüyorum. Kadınların özellikle çocuk sahibi olduktan sonra özel hayatında artan yükü iş dünyasında ilerlemesinde bazen çok büyük bir engel olabiliyor.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

İstediğimden de daha iyi bir notada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu elbette bir takım işi. Birlikte çalıştığım arkadaşlarımdan yana şanslı olduğumu söyleyebilirim. 16 sene önce Gap Danışmanlık’ın bugünkü prestijli ve başarılı marka algısını hayal dahi edemezdim. Sonunu düşünmeden ancak bir o denli de coşku ve hevesle başladım. Kanımca istikrarlı ve geliştiren bir çalışma temposuyla basamaklar birer birer çıkılabiliyor.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle çalışma hayatının disiplin ve zorluklarına kendilerini zihnen hazırlamalarını öneririm. İş fikirlerini yapılabilirlik analizini iyi sınayarak istikrarlı ve çok çalışmak da önerilerimden diğerleri.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.gapdanismanlik.com ve www.consolatogaziantep.org adreslerinden bana her zaman rahatlıkla ulaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here