Modadrop.com’dan Nigar Babaoğlu ile Röportaj

0
1324

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı Aile ve Tüketici Bilimlerine devam ederken Amerika ‘da 4 aylık bir süre için çalışmaya gittim. Hacettepe Üniversitesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı yüksek lisans programına devam ederken 2013 yılında kadınlara yönelik www.modadrop.com alışveriş sitesini tek başına kurdum. Bundan öncesinde 3 yıllık iş deneyimim mevcuttu.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

www.modadrop.com online alışveriş sektörüne yeni katılan, kalite ve uygun fiyatı bir arada kullanıcılarına sunmayı amaçlayan aksesuar sitesidir. Site içerisinde butik satış yöntemi izlenmektedir. Hizmetlerimiz genel olarak kadınların çanta, saat, şal, eşarp aksesuar ihtiyaçlarına yönelik olup, aynı zamanda tasarım ürünlerde yaparak kendini özel hissetmek isteyen müşterimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Online ticarete geçmeden önce yine online da yapılacak başka bir fikrim vardı. Ancak Türkiye koşullarını incelediğimde çok fazla verim alamayacağımı düşündüm. Günümüzde zaman kısıtlılığından dolayı online alışverişler arttığı için bu fikrimi değiştirip private shopping sitesi açtım.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Tüketicilere ciddi bir zaman kazancı sağlıyor. Özellikle çalışma saatleri esnek olanlar için. Tüketiciye aynı anda daha fazla ürün seçeneği ve çeşitliliği sunuluyor. Bu yine zaman konusunu etkiliyor. Örneğin, fiziki ortamda 6 mağazaya girse biri en az 1-2 saatini harcar ancak bu internette çok daha kısa bir zaman alıyor. Satış ve iade sözleşmeleriyle müşteri koruma altında oluyor. Özellikle online ortamda ismi olmayan (no name) markalar düşünüldüğünde… Son olarak ta online mecranın verdiği indirimler sayesinde aynı ürünleri daha uygun fiyatlara alabiliyorlar.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Bunu yaparken en çok annem ve danışmanım aynı zamanda arkadaşım olan Nasuhi Öztürk manevi desteği verdi. Babamsa maddi desteğin yanında beni biraz olumsuz senaryolara hazırladı diyebilirim.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Markanın tanınır hale getirilmesi çok zor en başta, dolandırıcı siteler yüzünden müşteriler başta güvenemiyor. Bunun dışında doğru bir reklam stratejisi yaratmak lazım bütçenin çok büyük kısmı reklama ayrılmalı ki getirisi olabilsin uzun vadede. Bunların dışında aslında çok zorluğu zaten marka tanınırlığını sağlamak uzun zaman ve zorlayıcı bir süreçler, o süreç aşıldıktan sonra işleyiş daha rahat oluyor.

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

En yaygın yöntem olan kulaktan kulağa pazarlama tipimiz mevcut, bunun dışında Facebook üzerinden satış ve pazarlamaya yönelik reklam veriyoruz. Sosyal medya araçlarına çok önem veriyorum. Dergi kampanyalarımız mevcut ve önümüzdeki günlerde affiliate(satış ortaklığı) çalışmasına başlayacağım.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de şu anda e-ticaret hacmi giderek büyüyor, daha da büyüyecek çünkü henüz Türk pazarı e-ticarete doymamış durumda. Bu dönemde bu işe girecek kişilerin doğru stratejilerle önemli markalar haline geleceğine inanıyorum. Bunlardan biri olabilmeyi de umuyorum.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Stok takibinin çok iyi ve dikkatli yapılması gerekiyor, kolay gibi görünüyor ancak düzgün yapılmadığında elinizde olmayan bir ürün siteniz var olarak gözüküp müşteriyi yanıltabilir. Müşteri memnuniyeti çok önemli müşterileri hediyelerle, kampanyalarla ve en önemlisi zamanında teslimatla memnun etmek gerekiyor. Bunlar zaten yanında müşteri sadakatini ve aynı zamanda yayılmanızı sağlayacaktır.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bu konuyla ilgili olarak nigarbabaoglu@gmail.com adresinden veya info@modadrop.com adresinden mail atarak her zaman geri dönüş alınabilir.

Editör not : modadrop.com sitesi maalesef kapanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here