Yönetmen koltuğunda Michael Curtiz’in oturduğu Hollywood klasiklerinden olan Kazablanka filmi özel bir yere sahiptir. Filmin ilk gösterimi 23 Kasım 1942 tarihinde New York’ta gerçekleşmiştir. Filmde o dönemin usta oyuncuları; Ingrid Bergman, Paul Henreid, Humphrey Bogart ve Claude Rains yer almıştır. Daha gösterime girdiği yıl pek çok ödüle layık görülen film, 1943’te En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar ödüllerinin sahibi olmuştur.   

Warner Brothers şirketinin 20 bin dolar ödeyerek satın aldığı Murray Burnett’in kaleme aldığı Everybody Corned to Rick’s isimli oyunundan sahneye uyarlanan filmin en ilginç özelliği senaryosunun tekrar tekrar yazılmış olmasıdır. 

2002 yılında ABD Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi aşk filmi seçilen Kazablanka, 1989 yılında ise Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmlerden biri olarak seçilmiş ve ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanması için karar alınmıştır.

Filmin Konusu Nedir? 

Film 2. Dünya Savaşı’nın başlarında geçmektedir. Filmde Çek Direniş Örgütü’nün lideri konumundaki Victor Lazlow, götürüldüğü Alman kampından kaçıp Kazablanka’ya gelmektedir. Kaçışının nedeni ABD’ye iltica etmektir. Tüm umudunu Kasablanka’nın en ünlü gece kulübünün sahibi ve kaçış olan gerekli pasaportların tek sahibi olan Rick’e bağlamaktadır. Rick ise Victor Lazlow’un ölmesi ya da yakalanması için önemli bir nedene sahiptir. Victor’un karısı Ilsa, yıllar önce Rick’i terk eden ve kalbinin derinliklerinde bir yere sahip olan en büyük aşkıdır.

Film, 2. Dünya Savaşı yıllarında geçse de mekansal olarak savaş ortamından uzak bir yerde olduğu görülmektedir. Her ne kadar savaş olan bölgede olunmasa da savaşın etkileri bu ortamda da ağır bir şekilde hissedilmektedir. Bunun nedeni ise, savaştan kaçan pek çok kişinin Kasablanka’ya sığınmasıdır. Kasablanka’nın en büyük özellikleri arasında Avrupa’dan yasadışı bir şekilde kaçan kişilerin gidebilecekleri en son yer olması yer almaktadır. Buradan Portekiz’e, oradan da Amerika’ya gidebilmeleri için çeşitli izinler almaları gerekmektedir. İnsanlar ancak iki yol ile yasal izin almadan geçebilmektedir. Bunlardan ilki, yozlaşmış bir polis şefi olan Renault’tur. Polis şefi rüşvet alarak vizesi olmayanlara vize sağlamaktadır. Diğer yol ise, kafe işletmecisi olarak görünen fakat kara borsacılıkla uğraşan Signor Ferrari’dir. Bütün Avrupa savaştan etkilenmiştir. Bu nedenle farklı kültürden insanlar Kazablanka’da birleşerek kaynaşmaktadır. Fransız, Rus, İtalyan, Alman, Norveçli ve Amerikalı onlarca insan bir arada hayatta kalma mücadelesi vermektedir. İnsanlar korkularına rağmen eski yaşam tarzlarına devam etmeye çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı da Kazablanka çoğunlukla kibar insanların yer aldığı bir yer olmaktadır.

Kaynak 1: Wikipedia

Kaynak 2: Film Lovers

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here