Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş adlı dergisinde yazdığı öykülerden birkaçını birleştirerek 1957 yılında kitap haline getirdiği Hababam Sınıfı adlı eseri bulunur. Bu eserden ortaya çıkan pek çok medya imtiyazı vardır. 1970’li yıllara gelindiğinde Ertem Eğilmez bu romanı sinemaya uyarlamıştır. 2000’li yıllarda 3 filmlik bir seri olarak tekrar uyarlamıştır. İlk seride usta oyunculardan oluşan kadro dikkat çekmiştir. Kadroda; Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Cem Gürdap, Feridun Şavlı, Bülent İğdiroğlu, Cengiz Nezir ve Ahmet Arıman gibi isimler yer almıştır. 1 Nisan 1975’de vizyona giren ilk film izlenme rekoru kırmıştır. Gördüğü ilgi üzerine 28 hafta boyunca vizyonda kalmıştır. Çok tutan bu filmin ardından ikinci film Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı vizyona girmiştir. Bu film de 30 hafta vizyonda kalmış ve serinin en çok hasılat getiren filmi olmuştur. Sinemanın televizyona karşı vermiş olduğu mücadelenin 1970’li yıllardaki öncüsü olmuştur.

İkinci serinin ilk filmi olan Hababam Sınıfı Merhaba, 16 Ocak 2004 yılında Arzu Film tarafından vizyona sokulmuştur. Daha sonra 2005 yılında Hababam Sınıfı Askerde, 2006 yılında Hababam Sınıfı Üç Buçuk filmleri vizyona girmiştir. İlk seri kadar ilgi görmeyen bu seri birçok eleştirmen tarafından kötü yorumlar alınmasına neden olmuştur. 

Hababam Sınıfı kalsik seri ve modern seri olarak iki farklı seri olarak sinemada yer almıştır. 

Klasik Seri

Hababam Sınıfı- 1975

Rıfat Ilgaz’ın 1957’de yayınladığı eseri Ertem Eğilmez sinemaya uyarlamıştır. 1973’de proje olarak belirlenen film için oyuncu düşünülmeye başlanmış Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi usta isimlerin yer alması konuşulmuştur. Çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle ikili filmde yer almak istememiştir. Ertem Eğilmez filmde oynamak isteyenler için sokaklara afişler astırmıştır. Bunun üzerine oyuncular bulunmuştur. 1974 yılında çekimlere başlanmıştır. Filmde pek çok usta isim yer almıştır. Film, 1 Nisan 1985 tarihinde gösterime girmiştir. Sadece kitabı okuyan kişilerce izleneceği düşünülen film tahmin edilenin aksine bir anda popüler olmuş ve yüzlerce kişi tarafından izlenmiştir. Hatta o dönem en çok izlenen film olarak rekor kırmış ve 28 hafta vizyonda kalmıştır.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı- 1976

Ertem Eğilmezin yönetmen koltuğunda oturduğu film, Rıfat Ilgaz’ın sinemaya uyarlanmış eserlerinden serinin ikinci filmidir. Bu film ilk film olan Hababam Sınıfı’nın da hasılatını geçmiş ve tüm serilerde en çok hasılat yapan film olmayı başarmıştır. 

Film Altın Portakal Festivali’nde de En İyi Müzik Ödülü’ne layık görülmüştür. İlk filmin kadrosuna ek olarak tüm serilerde sadece bu filmde yer alan filmin Semra hocası Semra Özdamar ile serinin son filmi hariç diğerlerinin hepsinde yer alacak olan filmin Badi Ekrem’i Şener Şen bu filmde yer almıştır. Türk Sineması’nın usta isimleri Kemal Sunal ve Şener Şen’in birlikte rol aldıkları ilk film olma özelliğini taşımaktadır. Tarık Akan’ın ise rol aldığı son Hababam Sınıfı filmidir. 

Hababam Sınıfı Uyanıyor- 1977

Ertem Eğilmez’in hem yönetmenliğini hem de yapımcılığını üstlendiği film, Halit Akçatepe’nin kalsik seride yer aldığı son film olma özelliğini taşımaktadır. Hababam Sınıfı’na bu filmde Ahmet adında bir öğrenci dahil olmuştur. Köylü olan Ahmet ile dalga geçen Hababam Sınıfı öğrencileri onu da kendilerine benzetmek için uğraşmıştır. Pes etmeyen ve oldukça duyarlı olan Ahmet her ne kadar arkadaşlarını kaybetmek istemese de onlar gibi olmamıştır. Haylazlığıyla ön plana çıkan Hababam Sınıfı bu filmde sosyal duyarlılık çağrısında bulunmuştur.

Hababam Sınıfı Tatilde- 1978

Sernaryasu Sadık Şendil’e ait olan filmin yönetmenliğini yine Ertem Eğilmez üstlenmiştir. Kemal Sunal’ın Hababam Sınıfı seri filmlerinde en son rol aldığı filmdir. Film 10 hafta vizyonda kalmış ve 10 milyon hasılat sınırını aşan serini son filmi olmuştur. Filmde sınıf bir tarftan aynı hazlaklıklarına devam ederken okulun müdürü daha fazla para kazanmak için okula kız öğrenci de almıştır. Kızlar Hababam Sınıfı’na gelmiştir. Erkekler ve kızlar arasındaki çekişme komik olaylar yaşanmasına sebep olmuştur. 

Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor- 1979

Hababam Sınıfı kadrosuna bu filmde Şevket Altuğ, İlyas Salman ve Perran Kutman dahil olmuştur. Bu filmi Kartal Tibet yönetmiş, Ertem Eğilmez ve Nahit Ataman da yapımcılığını üstlenmiştir. Serini beşinci filmi olan film ayrıca 70’li yıllarda vizyona giren son film olma özelliğini de taşımaktadır. Karma sınıf olan Hababam Sınıfı’na aşiret reisinin oğlu gelerek kendisini ağa ilan etmiştir. Okulun öğretmenlerinden biri asabi ve tam bir erkek düşmanıdır. Sınıfta iki öğrenci aşık olmuş ve kız hamile kalmıştır. Bebek doğana kadar Hababam Sınıfı öğrencileri dokuz doğurmuştur. 

Hababam Sınıfı Güle Güle- 1981

Klasik serinin son filmi olan Hababam Sınıfı Güle Güle’nin yönetmenliğini Ertem Eğilmez üstlenmiştir. Seride Kemal Sunal, Tarık Akan ve Halit Akçatepe üçlüsünün olmadığı ikinci filmdir. Ayrıca Münir Özkul’un (Kel Mahmut) yer almadığı tek klasik seri filmidir. Doğulu bir ailenin oğlu olan ve okula edebiyat öğretmeni olarak gelen Mehmet Bülbül’e öğrencileri yukarıdan başmış ve onu küçük görmüştür. Kendisine yapılan muameleyi önemsemese de ailesin de küçük görülmesi Mehmet hocayı kızdırmıştır. Film hem izlenme hem de hasılat bakımından serinin en kötü filmi olarak değerlendirilmiştir. 

Modern Seri 

Hababam Sınıfı Merhaba- 2004

Klasik serinin son filminden tam 23 yıl sonra vizyona giren modern serinin ilk filminin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet, yapımcı koltuğunda ise, Cengiz Çağatay yer almıştır. Filmde Mehmet Ali Erbil, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Hülya Koçyiğit, Şafak Sezer, Mehmet Ali Alabora, Nehir Erdoğan, Cengiz Küçükayvaz, Melih Ekener ve Peker Açıkalın gibi oyuncular rol almıştır. İlk serinin çekildiği Adile Sultan Kasrı’nda çekilen filmde Hababam Sınıfı yıllar önce mezun olmasına rağmen Özel Çamlıca Lisesi’ne devam etmektedir. Okulun eski sahibi Muharrem Gürses’ten sonra yönetimi Gürses’in oğlu Deli Bedri devralmıştır. Deli Bedri Hababam Sınıfı’nın haylazlıklarını bahane edip okulu satmak istemiştir. Okulun satılmasına engel olmak isteyen okul müdiresi Fatoş hoca, eski Hababam Sınıfı öğrencilerinden yardım istemiştir. Bunun üzerine Güdük Necmi (Halit Akçatepe) rehber öğretmen olarak kadroda yer almıştır. Kadroda her ne kadar usta oyuncular yer alsa da modern seri, klasik serinin yarattığı etkiyi yaratamamıştır. Ayrıca modern serinin en az hasılat yapan filmi olmuştur. 

Hababam Sınıfı Askerde- 2005

İlk serinin beş filmini yöneten Ertem Eğilmez’in oğlu olan Ferdi Eğilmez’in yönetip aynı zamanda da yapımcılığını üstlendiği film modern serinin en çok hasılat yapan filmi olmuştur. Bu filmde Nehir Erdoğan kadrodan ayrımlı, Hülya Avşar kadroya dahil olmuştur. Yaşıtları iş güç sahibi olan öğrencilerine tahammül edemeyen okul müdürü Deli Bedri’nin bulduğu çözüm sonucu bir sabah askeri inzibatlarca uyandırılmış ve Hababam Sınıfı öğrencileri kışlaya gönderilmiştir. Fakat, Hababam Sınıfı’nın huyu değişmemiş yaramazlığa devam etmiştir. Hababam Sınıfı ile kızlardan oluşan diğer bölük arasındaki rekabet hem ilginç hem de komik olaylar yaşanmasına neden olmuştur.

Hababam Sınıfı Üç Buçuk- 2006

Ferdi Eğilmez’in yönettiği film seride müziğini Melih Kibar’ın değil Cem Erman’ın yaptığı filmdir. Modern serinin en kötü filmleri arasında olarak değerlendirilen filmin kadrosunda Hülya Avşar yer almamıştır. Kadroda Seda sayan, Sümer Tilmaç ve Kibariye yer almıştır. Filmde Deli Bedri, Deli Bedriye ile evlenmiş ve üvey oğluyla okula taşınmıştır. Hababam Sınıfı’nın yanında gibi davranan Deli Bedriye aslında sınıfın dişli bir düşmanı olmuştur. Deli Bedri yeni ailesiyle Hababam Sınıfı’na karşı savaş açmıştır.

Kaynak 1: Wikipedia

Kaynak 2: Beyaz Perde

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here