Lambada; güçlü tempodaki şarkıları kapsar ve kelime olarak Portekizce’de ‘vuruş, güçlü tokat’ anlamlarına gelir. 80’li yıllarda Güney Amerika’da bir dans türü olan lambada bol temaslı ve cinselliği yansıtan bir danstır. Brezilya’da da yaygınlaşan bu ‘Yasak Dans’ gençler tarafından Bolivya müzikleri eşliğinde yapılmaya başlanmıştır. 1988 yılında Brezilya’yı ziyaret eden Fansız bir prodüktör bu şarkıların satılabileceğini düşünmüş ve harekete geçmiştir. İspanyolca bir şarkı olan Lloranda se fue’nin (Ağlayarak Gitti)iki harfini değiştirip Portekizce bir kelime haline getiren prodüktör, dünyada ‘Lambada’ adıyla bilinen ‘Chorando Se Foi’yi ortaya çıkarmıştır. 

Fransa’da 1 milyon 800 bin kopyası alınan şarkının Avrupa genelinde ise 4 milyonu aşkın satışı olması nedeniyle CBS kayıtlarına göre en başarılı Avrupa single’ı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca tüm zamanların en çok satan single’ı olma unvanına sahip olan şarkı dünya genelinde 5 milyonu aşkın kopya satma başarısını da elde etmiştir. 

Filmlere Konu Oldu

1989 yılında Fransız bir grup olan Kaoma ve Brezilya asıllı vokalist Loalwa Braz birlikte Lambada şarkısını kaydedip piyasaya sürmüştür. Aynı yıl toplamda 5 milyon kopya satmış ve 90’lı yıllara damga vuracak bir şarkı olacağını göstermiştir. Şarkı kısa sürede dünyada meşhur olmuştur. Lambada dansı ve müziği 1990’da vizyona giren The Forbidden Dance ve Lambada isimli filmlere konu olmuştur. Türkiye’de de 1989 yılında Lambada isimli film yayınlanmış, bu filmde gömlek ve kravatla dans eden Yaşar Alptekin büyük bir üne kavuşmuştur. 

Gençlerin Favorisi Haline Geldi 

90’lar çocukları ve dönemin gençlerinin favorisi haline gelen Lambada radyoların yanı sıra o dönem yeni açılmış olan Star TV’de de sık sık yayınlanmıştır. Gençler Lambada’ya karşı kayıtsız kalamaz duruma gelmiş ve şarkıyı favorileri haline getirmiştir. Lambada şarkısı o dönem yapılan tüm doğum günü partilerinde de çalınmış ve adeta bir ritüel halini almıştır. Lambada çılgınlığı Türk moda ritüeline Lambada ayakkabısı, Lambada çorabı ve Lambada eteği gibi kavramlarını da eklemiştir. 

Lambada şarkısını aşağıdaki link üzerinden izleyebilirsiniz.

Kaynak 1:Onedio

Kaynak 2: 90’lar Müzesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here