Eminim birçoğunuz sabahları kahve içmeden güne başlayamıyorsunuz. Kahvenin yanında bir şeyler atıştırırken günün haberlerini de takip etmek istediğinizden ya sosyal medya ya da köşedeki büfeden aldığınız gazete sayesinde günün önemli haberlerini takip edebiliyorsunuz. Birleşik Arap Emirliklerinde İngilizce yayın yapan ve en çok okunan Gulf News adlı gazetenin yöneticileri de bunun farkında olduğundan Tim Hortons adlı kahve zinciri ile yaratıcı bir çalışmaya imza attılar.

Tim Hortons kendilerinden kahve alan herkesin kahve tutacağına (sleeve) Gulf News’in Twitter adresinde yayınlanmış son haberlerini ve gazetenin web sayfasına yönlendiren Qr Code’u özel bir yazıcıyla basıyor. Kahve alan kişiler kahve tutacağına basılmış haberleri okudukları gibi kahve tutacağındaki Qr Code’u telefonlarına okutup gazetenin web sayfasına giderek günlük haberleri takip edebiliyorlar.

Çok kısa sürede gazetenin internet sayfasına olan trafik %41 oranında artarken, abonelik ise %2,1 oranında yükselmiş. Gazetenin Twitter sayfası ise ilk iki hafta 3000 adet yeni takipçi kazanmış. Kısa sürede alınan pozitif sonuçların yanı sıra bilinen yöntemlerin dışında bir pazarlama çalışması yapılması da gazetenin her yerde benim yaptığım gibi haber yapılmasını sağlamış.

Bir sürü şirkette pazarlama konuşulurken bütçemiz az, bunu yapan olmuştur veya bunu yaparsak komik olur gibi düşünceler ortaya çıkabiliyor ama bu örnekten de görüleceği üzere çok düşük bir masrafla inanılmaz getiri sağlayabiliyorsunuz. Sadece biraz kafa yorup yaratıcı olmak yeterli olacaktır. Bu linke tıklayıp konuyla alakalı videoyu izleyip detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here