VitrinGez.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Natali Yeşilbahar ile Röportaj

1
2282

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Yeni projeler üreten, pazara farklı ürünler sunan ekiplerin bir parçası olmaktan ve müşterilerime daha önce hiç görmedikleri ürünleri detaylı bir şekilde anlatmaktan son derece keyif alıyorum.

İş geliştirme, mobil teknolojiler, pazarlama ve satış alanlarında görev aldığım kariyerimde bugüne kadar devrim yaratan, alışkanlıkları değiştiren ve Türkiye’ye yeni gelen (Xing, Groupon) teknoloji ürünlerinin satış operasyonlarında bizzat görev yaptım. Dijital imaj stratejisti olarak birçok ünlü iş adamı ve liderle çalıştım. Beş yıldır aktif olarak mobil ve internet teknolojilerinin kişilerin hayatını nasıl kolaylaştırdığını anlattığım blogumla Altın Örümcek ödülüne layık görüldüm ve geçtiğimiz yıl Londra Olimpiyatları’nda Global Blogger olarak ülkemizi temsil ettim. Bununla birlikte her ay mobil ve internet sektörüne ilgi duyan yöneticilerin 130’dan fazla şehirde bir araya geldiği Mobile Monday etkinliğini düzenliyorum.

Tutku ve heyecanımı bir gün bile yitirmeden sürdürdüğüm kariyerimde hep “insanların hayatını kolaylaştırma” ilkesiyle hareket ettim. İşte bu noktada gerçeğe dönüşen hayalimiz Vitringez.com ortaya çıktı. Türkiye’nin moda arama motoru Vitringez.com artık yayında ve biz, kurduğumuz bu sistemle insanların hayatını kolaylaştırıyoruz.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Birçok sitenin siz ceket almaya karar verdiğiniz gün gözlük, gözlük alacağınız zaman da şapka sattığını fark etmiş miydiniz? İşte biz burada devreye giriyoruz. Kullanıcının ihtiyacı olan ürüne ve istediği markalara, istediği zaman, geniş filtreleme seçenekleriyle ve tek tıkla ulaşmasını sağlıyoruz. Kampanya ve indirim alarmları sayesinde kullanıcının aradığı ürün ve marka beklediği fiyata kullanıcının ayağına gidiyor.

En son trendleri, birbirinden ünlü bloggerları ve eşsiz moda tavsiyelerini, moda tutkunu internet kullanıcılarıyla buluşturduğumuz mecra ise Vitringez Blog. Bu sayede onlara hem ilham hem de haber kaynağı oluyoruz.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Online ticaret, kariyerimin her adımında dahil olduğum bir dünya. Vitringez.com ise eksikliğini hissettiğim ve kendi ihtiyaçlarımdan yola çıkarak gerçekleştirdiğim hayalim. İnternette bir arama kutusuna ihtiyacım vardı. Bu kutuya aradığım ürünü yazacaktım ve online alabileceğim tüm seçenekleri bana gösterecekti. Hem online alışveriş yapan hem de internette arama yapan kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir mekanizma gerekiyordu. Buradan yola çıkarak Türkiye’nin Moda Arama Motoru’nu kurmaya karar verdim. Bu maceramızın tamamını Vitringez Blog’da okuyabilirsiniz.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

Artık tüm dünya online ve daha da önemlisi mobil. Yani bu demek oluyor ki; kullanıcı ürün ve hizmete değil, ürün ve hizmet kullanıcıya ulaşacak. Bulunduğumuz nesnel koşullarda bu artık tartışmaya açık bir konu değil. Bu noktada tüm girişim ve kurumsal yapıların misyonu hayatı kolaylaştırmak ve kullanıcı için “daha iyisini nasıl yaparım?” sorusuna cevap vermek olmalı. Bunun yolu da online olmaktan geçiyor.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

Türkiye’nin Moda Arama Motoru’nu kurmaya karar verdiğimde, güvenilir, yaptığı işi iyi bilen, moda ve yurtdışı deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile anlaştık. Önder’le araştırmalarımızı tamamladık, sektörün gereksinimlerini iyi analiz ettik ve onun teknik birikim ve deneyimleriyle güçlü bir altyapı oluşturduk. İşinin ehli ve heyecanımıza ortak olan harika bir ekiple çalışmalarımıza başladık. Sektördeki tanıdıklarımdan ve yakınlarımdan aldığım ve almaya devam ettiğim inanılmaz desteği de söylemeden geçmem mümkün değil.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

Artık insanlarla birlikte ihtiyaçlarının da online hale gelmesi sonucu, tüm sektörler bu eksende büyümeye karar vermiş durumda. Bu sistemin içine orijinal ve altyapısı güçlü fikirlerle girmediğiniz sürece elenmek çok kolay. Vizyon sahibi ve tutkulu olmak, en önemlisi tüm aşamalarda son kullanıcının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda davranmak, bu bakış açısını hayatının önemli bir parçası haline getirmek başarının anahtarı. Bunlara sahip olmadığınız takdirde, girişiminiz kısa sürede başarısızlık ile sonuçlanacaktır.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

E-ticaret ve online alışveriş her geçen gün gelişiyor ve büyüyor. Vitringez.com olarak biz, yeni hayata geçen markalara ve yetenekli tasarımcılara, büyük markalarla yan yana olmalarını sağlayan bir platform oluşturuyoruz. Markaların online kanallarını geniş kitlelere duyurmalarına olanak tanıyoruz.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

“Fikrimiz müşterilerin ihtiyaçlarını ve pazarın taleplerini karşılıyor mu? Sunduğumuz ürün veya hizmet ile insanların hayatlarını kolaylaştırıp güzelleştiriyor muyuz? Gerekli teknik altyapıyı sağlayabiliyor muyuz? Daha iyisini nasıl yapabiliriz? Kullanıcının hayatının bir parçası olabilir miyiz?” sorularına olumlu cevap verebiliyorsak, sonrasında tek ihtiyacımız olan doğru ve tutkulu bir ekip.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

www.vitringez.com ve iletisim@vitringez.com

Editör not : vitringez.com maalesef kapanmıştır

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here