Ortakdolap.com’dan Özlem Ünal ile Röportaj

0
1881

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Mersin doğumluyum, öğrenim hayatım Ankara’da geçti.  TED Ankara Koleji’nden 1985’te ve Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 1990 yılında mezun oldum. Yıllarca tekstil sektöründe çalıştım. Ben çevre konusunda her zaman çok duyarlı olmuşumdur. Özellikle oğlum dünyaya geldikten sonra duyarlılığım daha da çok arttı. Yaşadığımız sürece kendimize ve sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmamız gerektiğine çok inanıyorum. Bu konudaki çalışmalara ben de katkımı elimden geldiğince arttırmak istiyorum.

En iyi bildiğim sektörlerden olan tekstil sektöründen örnek vermem gerekirse özellikle son dönemlerde tekstil sektörünün ayıpları gözler önüne serildi.  Kötü çalışma koşullarını, arıtma sistemleri dahi olmayan fabrikaların doğaya ve nihayetinde kullanılan kanserojen boyalarla insana verdikleri zararları ortaya koyan raporlar birbiri ardına yayınlanmaya başladı. Önceleri yılda 4 koleksiyon hazırlanırken son yıllarda neredeyse her ay yeni bir koleksiyonun piyasaya sürülmesiyle de tüketim kirliliği oluştu. Tüm bunların farkındalığı ile ülkemizde pek alışılmamış 2. el ürün kullanımını yaygınlaştırmaya bunu yaparken en yakınımdaki insandan başlayarak tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye ve dolabımızdaki her alıcı ve/veya satıcı için vakıflar aracılığı ile bir fidan bağışlamaya başladım. Böylece katılımcılarla birlikte, kendi adıma bugüne kadar doğadan aldığımı doğaya geri vermenin sevincini yaşıyorum. Aslında tüm işletmelerin mutlaka bir sosyal sorumluluk yüzünün olması gerektiğine inanıyorum. Hayatı geri dönüştüremeyiz ama çocuklarımızın hayatı geri dönüşümle daha da güzelleşir inancını taşıyorum.

Online web sayfanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne tip ürün/hizmetler sunuyorsunuz, ne tip bir ihtiyacı karşılıyorsunuz?

Ortakdolap.com, az kullanılmış, temiz kullanılmış ya da hiç kullanılmamış 2.el ürünlerin alınıp satıldığı bir mecra. Ürünler yedi ana kategori ve alt kategorilerde satışa sunulmakta. İhtiyaca göre de bu kategoriler yenileniyor. Bebek ürünlerinden yetişkin ürünlerine, lüks ve vintage ürünlerden kitaba kadar, kargo ile taşıması çok güç ve masraflı olmayan oldukça geniş bir ürün portföyümüz var. Sitemiz ürününü satmak isteyen herkese açık ve şeffaf bir site. Satış yapmak isteyenler site üzerindeki düğmeye basıp karşılarına çıkan formu doldurarak ya da buna vakti olmayanlar ürünlerini fiyat listeleriyle bize göndererek, onayımızla beraber Ortakdolap.com’da var olabiliyorlar. Ürünler bize geldiğinde her biri tek tek kalite kontrolden geçirilip, bakımları yapılıp, temizletilip, ütülenip sevke hazır hale getiriliyor. Eğer gelen ürün satılmaya müsait olmayacak bir şekilde hasarlıysa, o zaman o ürün satıştan çekiliyor.

Online ticaret fikri nereden ortaya çıktı, nasıl karar verdiniz?

Yaşıtlarıma göre geç aile kurdum ve gene yaşıtlarıma göre erken yaşta emekli oldum. Oğlumuzun büyümeye başlamasıyla beraber aile olmanın da getirisiyle, kişisel eşyalarımız çoğalmaya başladı. Dağıtmanın da bir yere kadar olduğunun farkına vardığımda bunları ekonomiye geri kazandıracak şekilde bir iş haline getirmek fikri ile ortakdolap.com doğdu. Fikirle beraber hızla projemi şekillendirdim, Z kuşağı annesi olarak, işin içine teknolojiyi de dahil edip, internet üzerinden bu işi yapmaya karar verdim.

Sunduğunuz hizmet veya ürünü online mecrada satmanın fiziki ortamda satmaya göre ne avantajları var?

En büyük avantajı hali hazırda Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar evinde veya işyerinde bilgisayarı olan, mobil olan herkese ulaşma imkanımız var. Eğer hayallerimiz gerçekleşirse bu işi Türkiye sınırları dışına bile çıkartma imkanı var.

Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

En büyük destek eşimden ve yakın arkadaşlarımdan geldi, Sitenin alt yapısında ise yıllardır tekstil şirketimde bilgisayar desteği aldığım serbest çalışan bir arkadaşım verdi.

Online mecrada iş yapmanın zorlukları sizce nelerdir?

En ciddi zorluğu maalesef müşterilerimizin detayları okumaması nedeni ile özellikle iadelerde yaşıyoruz. Örneğin satın aldıkları ürünün kullanılmış olduğunun farkında olmayan müşterilerimiz olabiliyor. Sitenin her yerinde bunu yazmamıza rağmen…

Sitenize trafik sağlamak ve duyurmak için ne tip pazarlama çalışmalarında bulunuyorsunuz?

Youtube’da bulunan tanıtım filmini sosyal medyada paylaşarak, Facebook’a günlük reklam vererek ve fidan bağışı yaparak duyurmaya çalışıyorum. Bu yıl bir STK ile bahar aylarında bir etkinlik düzenlemenin adımlarını attım, umarım bir terslik olmadan başarabilirim.

Türkiye’de sektörü (online satış) nasıl görüyorsunuz?

Rekabet çok fazla, büyümeye son derece elverişli, ancak yapılacak hatalarda da bu kadar mobil yaşarken çok kolay yok olunabilecek bir mecra.

Sizce online iş yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Bu işi yapmak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

Sadece online iş yaparken değil, her türlü işi yaparken dürüst, ahlaklı, ilkeli ve şeffaf olmak, çalışmak zorunda olduğun iş ortaklarını doğru seçebilmek, hızlı ve kaliteli servis verebilmek ve sözünde durmak çok önemli.

10.Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

E-posta adresimiz info@ortakdolap.com ,web sayfamız www.ortakdolap.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here