Yurtdışında çoğu yerde bisiklet yolları ve park yerlerinin olması, insanların bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi, bisiklet ile ilgili satılan ekipmanların bir pazar oluşturduğunu gördüğümüzde acaba Türkiye’de de bir gün bu tip uygulamalar başlayacak mı diye düşünmedik değil. Belli illerde pilot çalışmalar yapılsa da çok ciddi anlamda basına yansıyan bir çalışma bugüne kadar olmadı.

Sonunda İstanbul’da bununla ilgili ciddi bir uygulama başlatılmış oldu. Bisiklet yolları yapılması için birkaç ay içinde ihaleye çıkacak olan ve İstanbul’un neresinde bisiklet yolu olabileceğini de saptayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1004 km’lik bisiklet yolu planlıyor. Şimdiden birkaç noktada bisikletlerin park edilebileceği “Bisiklet Park” adında ücretsiz park yerleri oluşturuldu. Ayrıca insanları teşvik etmek için ilk etapta ücretsiz ama sonradan ücretli olarak bisiklet kiralamaya da başlanmış oldu.

Peki bu pazardan kimler para kazanacak?

Türkiye’de bisiklet pazarına baktığımızda onlarca bisiklet kiralayan ve satan firma var. Bisiklet ekipmanlarına baktığımızda ise yavaş yavaş yükselen bir pazar olduğu gözlemleniyor. İnsanların sağlıklı yaşam tercihi, çevre kirliliğini azaltma isteği ve turistlerin kullanımına yönelik yaygınlaşan bisiklet kiralama uygulaması Belediye’nin bu desteği ile pazarın daha da büyümesine yol açacaktır. Pazar büyürse ve İspark’ın oluşturduğu bisiklet parkları ve kiraladığı bisikletleri talebe yetişmezse 2 farklı sektör ön plana çıkabilir. Mesela yurtdışındaki gibi bisiklet parkları oluşturan şirketlerin çıkması öngörülebilir. New York’da günlüğü 1$’a aylığı 20$’a bisiklet parkı sağlayan birçok firma var. Ayrıca bisiklet kiralayan şirketler talebi karşılamak için yurtdışındaki gibi elinde panolarla doluşan gençler ile farklı reklamlarla karşımıza çıkabilir. Ayrıca haftasonları şehir dışında bisiklet turları düzenleyen şirketler bisiklet kullanım bilincinin başlamasının rüzgarını arkalarına alıp bunu daha etkili şekilde pazarlayabilirlerse, mesela bisiklet parklarının olduğu yerlerde reklam panolarında duyuru yapmak gibi, yeni bir pazar oluşturabilirler. Bisiklet kaskları, güvenlik ekipmanları, eldivenler, kıyafetler, çantalar ve gözlükler gibi aksesuarları satan bir çok şirket, interneti etkili şekilde kullanırlarsa ve Google’da etkili reklamlar ile ön plana çıkarlarsa güzel paralar kazanacaklardır.

Bisiklet ile toplu ulaşımı kullanmak isteyenler için yurtdışında olduğu gibi otobüsün önüne bisiklet takılması gibi uygulamalar başlayabilir, tabi işe yetişmek için 1 dakika bile beklemeye tahammülü olmayan yurdum insanı bisikletini otobüsün önüne bağlamasını bekler mi bunu bilemem. Peki İstanbul’da insanlar bisiklet kullanımına hazır mı? Özellikle kışın yağmurlu havalarda arabayla bile gitmek zorken bisikletle insanlar nasıl seyahat edecek? Yolda motorsiklet süren insanları sıkıştıran zihniyet acaba yolda bisikletli insanlara nasıl davranacak bunu zamanla göreceğiz ama hiçbirşey olmamasından daha iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here