Dijital Ayak İzi Tarihe mi Karışıyor?

0
1667

Bundan bir sene önce gazetede yer alan bir haber Google’ın zaman zaman ne kadar tehlikeli hale geldiğinin altını çiziyordu. Kızına talip olan kişiyi Google’dan araştıran baba, adamın 6 sene önce yazlığında ettiği bir kavgadan dolayı mahkemelik olduğunu okuyunca kızını ona vermekten vazgeçiyor.Çaresiz adam da gazeteye mektup yazıyor. Seneler önce kendisinin bile hatırlamadığı bir kavgadan dolayı jandarmanın kendisinin ifadesini aldığını, bunun yerel gazetede yer aldığını ve bu haberin Google’da çıkmasından dolayı kendisinin kavgacı olduğu düşünülerek sevdiği kızın kendisine verilmemesinden dolayı üzüntüsünü dile getiren adam kendisinin bile hatırlamadığı bu kavgayı Google’ın nasıl bulduğunu anlayamadığını söylemişti.

Trajikomik olan bu olay aslında hepimiz için geçerli. Sanal ortamda bir işlem yaptıysanız bu mutlaka bir şekilde ortaya çıkıyor. Üye olduğunuz bir web sayfası, bir yazıya yaptığınız yorum.Sosyal medya kanallarında koyduğunuz resimler ve daha niceleri. Son dönemlerde işverenler, adaylara Google’dan bakıp fikir sahibi olabiliyor ve adayın bazı konularda yalan söyleyip söylemediğini buradan anlayabiliyor. Hakkında gözükmesini istemediği haberleri sildirmek isteyen kişilerin sosyal medya ajanslarına ve halkla ilişkiler şirketlerine gittiklerini, kişisel imajlarını düzeltmek için bir takım çabalarda bulundukları da son zamanlarda çokça duyuluyor. Kısacası dijital ayak izi bizi her yerde bir şekilde takip ediyor.

Müjdeler olsun artık bu sorunda yine bazı internet siteleri sayesinde çözülüyor. Yayına giren www.suicidemachine.org ve www.accountkiller.com adlı siteler artık sizin internetteki bütün geçmişinizi silebiliyor. Facebook, Twitter, Linkedin, Flickr, Foursquare  gibi en çok bilinen sitelerden sizinle alakalı bütün bilgileri silen bu web sayfaların bu dönem çok rağbet gördüğü, hatta yoğunluktan dolayı zaman zaman beklemeniz gerektiği belirtiliyor. Geçmişini silmek isteyenlere önemle duyurulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here