Müge Cergel – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
2717

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? 

Müge Cergel: Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Özel bir bankada müfettiş olarak başladığım ve 12 sene sürdürdüğüm bankacılık kariyerime aynı bankanın yurt dışındaki bir şubesinde ülke müdürlüğü görevi ile bir nokta koymaya karar verdim ve istifa ettim. Ülkeme dönüp, kendi işimi kurmak için böyle bir karar aldım. Yaklaşık 8 ay once iki kardeş, yeni nesil bir kahveci olan Blum Coffee House’u açtık.

Hande Cergel: Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunuyum. Okuldan mezun olduktan sonra sigorta ve danışmanlık firmalarında çalıştım. Kız kardeşimle birllkte topluma katkı sağlayacak, ticari amaçlarının yanısıra değerleri ve manevi başarıları ile ön plana çıkacak bir iş projesi yaratmayı amaçladık. Bunun için 8 ay önce, kahve severlerin bir araya gelip nitelikli kahvelerini keyifle yudumlayacakları ve kendilerini evde hissedecekleri Blum Coffee House’u açtık.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

İki kardeş birlikte kendi işimizi kurmak her zaman hayalimizdi. Aramızda iki yaş olduğu için kardeşten çok iki arkadaş gibi büyüdük. Üniversite dahil aynı okullarda okuduk. Bu yüzden arkadaşlarımızın bile çoğu ortaktır. Her zaman çok iyi anlaştık. Bunlar hep, birlikte iş kurmamızda çok etkili oldu. Kahve, üniversiteden bu yana hayatımızın vazgeçilmezlerinden, kahve içmeden güne başlayamayanlardanız.

Yapılan araştırmalarda, her geçen gün kahvenin sağlığa olan yeni bir faydası ortaya çıkıyor. Kahve doğru tüketildiğinde hem çok sağlıklı hem de çok keyifli bir içecek. Kahve, aynı zamanda çok da derin bir konu. Dünyanın nadide çiftliklerinden gelen nitelikli kahve çekirdeklerini tatmak, farklı aromaları keşfetmek, değişik demleme teknikleri kullanmak, hem çok keyifli, hem de farklı ürünler geliştirmeye elverişli bir sektör olması bizi cezbeden, bu işi kurmamız için önde gelen nedenler arasında. Uzun seneler farklı sektörlerde çalıştıktan sonra yaratıcılığımızı kullanabileceğimiz bir iş yapmak, bir marka yaratmak çok heyecan verici.

BlumCoffeeHouse_Müge Cergel_www.muraterdor.com_2

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz?  Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Blum, nitelikli kahve çekirdekleri ve farklı demleme yöntemleriyle hazırlanan kahveler ile doğal, organik gurme lezzetleri sunan 3. dalga bir coffee shop.  Dükkanımızda, nitelikli kahve ve atıştırmalıkların yanı sıra, el yapımı hediyelik eşyaları da misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz.

Kahve bizim için bir tutku. Gerek tasarım ve mekan konsepti olarak gerekse ürün olarak farklı bir şeyler sunmak istediğimiz için ve yaratıcılığımızı ön plana çıkarabileceğimiz bir iş olduğundan, kahve tutkumuzu işe çevirmek istedik.

Misafirlerimizin iyi kahve içmeleri kadar sağlıklı ve katkısız gıdalar tüketmeleri de bizim için bir o kadar önemli. Yeni ürünler geliştirirken buna çok dikkat ettik. Mesela hiç bir kahvecide bulamayacağınız Keçi Boynuzu özünden yaptığımız bir Lattemiz var. Çok da sevildi. Hem sağlığa son derece faydalı olan keçi boynuzunu hem de kahve keyfini birarada sunuyoruz. Ayrıca, yeni nesil bir kahveci olarak, kahvenin sos kullanılmadan kendi içinde barındırdığı aromaların keşfedilerek içilmesi gerektiğini önersek de, sos severlere kendi üretimimiz olan ev yapımı dulce de leche sos alternatifleri sunuyoruz.

Blum’da kendi ürettiğimiz, lezzetli olduğu kadar da sağlıklı  ve organik yiyecekleri sunuyoruz. Şekersiz, glutensiz ve vegan beslenenler için de alternatif ürünlerimiz var.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Uzun seneler farklı sektörlerde deneyim kazandıktan sonra çok farklı bir sektörde işyeri açma kararı almak kolay değil. Ayrıca, Türkiye’de girişimci olmak hem maliyetli hem de zor. Kendi işinizi kurarken, herşeyden önce işin eğitimini almak, A’dan Z’ye yapılan işe hakim olmak çok önemli. Bunun için biz de Avrupa Nitelikli Kahve Birliği-SCAE’nin düzenlediği demleme, barista, tat analizi vb. eğitimleri başarıyla tamamlayarak sertifikalarımızı aldık.  Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, kendinizi sürekli geliştirmek, eğitimi sürekli kılmak öncelikleriniz arasında yer almalı. Ayrıca, yatırımın geri dönüşünü doğru hesaplamak, kahve sektöründeki yenilikleri yakından takip etmek, sizinle aynı tutkuyu paylaşan insanlardan oluşan iyi bir ekip kurmak çok önemli.  Altını çizmek istediğimiz en önemli konulardan biri de özgün olmak. Ne iş yaparsanız yapın, farklılıklarınızı ortaya çıkarıp, yaratıcılığınızı kullanarak özgün bir şeyler ortaya koymak bir adım önde başlamanızı sağlar.

BlumCoffeeHouse_Müge Cergel_www.muraterdor.com_3

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Bizim sektör açısından bakarsak zorlandığımızı söyleyemem. Ama, kadınların iş hayatında yaşadığı zorluklar elbette var, sonuçta erkek egemen kuralların hakim olduğu bir dünyada yaşıyoruz.  İşe alımlarda ve terfilerde yapılan cinsiyet ayrımı, kadının aile içinde ve iş yaşamındaki ağır sorumluluklarının çakışması bu zorluklardan bazıları.

Bu zorlukları aşmamız şart zira bilimsel olarak kanıtlanmış bazı gerçekler üzerinden gidersek, kadın beyni ve erkek beyni birbirinden çok farklı çalışıyor ve güçlü yönleri birbirinden farklı. Evlilikte olduğu gibi, iş dünyasında da, kadın ve erkeğin güçlü yönlerini efektif şekilde kullanacakları işbirlikleri yaratılarak, yapılan işin kalitesi de verimliliği de artırılmalı. Bu yüzden iş dünyasında kadınlara da erkeklere olduğu kadar ihtiyacımız var.  Her geçen gün başarılı kadın girişimciler çoğalıyor, dünyanın ve ülkemizin önde gelen şirketlerinin ve hatta devletlerin başına kadınların getirildiğini görmek sevindirici.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

İşimizi kuralı henüz 8 ay olmasına rağmen, güzel sonuçlar almaya başladığımızı söyleyebilirim. Konumumuz gereği, Türk misafirlerimizin yanı sıra bir çok yabancı misafirimiz de dükkanımızı ziyaret ediyor ve bu sırada markamıza ve ürünlerimize yoğun ilgi gösteriyor. Blum markasını yurtdışına taşımak için teklif getiren yabancı misafirlerimiz de var. Bunları önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz.

İyi ve nitelikli kahvenin yanı sıra, misafirlerimize beslenme açısından zengin gıdalar sunarak, hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha sağlıklı bir toplumun yaratılmasına katkıda bulunmak en önemli hedefimiz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kahve bizim için bir tutku ve bu tutkuyu iyi bir amaç için kullanmak istiyoruz. Yaşadığımız dünyayı bir düşünün, Savaşın ve terörün kaosa sürüklediği bir ortamda yaşıyoruz. Dünyayı değiştirmek için ana araç ‘Eğitim’.  Blum projemizin bir parçası olarak, eğitime katkı sağlamak amacıyla, aylık hasılatımızın bir bölümüyle ihtiyaç sahibi köy okullarına kitap gönderiyoruz. Bu şekilde köylerdeki çocuklara kütüphaneler kuruyoruz. Misafirlerimiz de arzu ederlerse bize bu amacımızda destek olabilir, daha çok köy okuluna ulaşmamızı sağlayabilirler. Kahveye olan tutkumuzun, toplumla birlikte büyüyeceğine ve mükemmel sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.

Ekibimizin kişisel gelişimi için eğitimler almasını sağlamak, Blum için tasarlanmış mobil tabanlı bir sadakat programı yazılımı, dükkanımızdaki kahve ve hediyelik eşyaların online satışına uygun bir web-sitesi hazırlanması kısa vadeli hedeflerimiz arasında ön plana çıkıyor.

Blum’un sevilen, topluma katkı yaratan ve benimsenen bir marka olması, kahve konusunda yeni ürünler geliştirmek ve yeni trendlerin yaratılmasına öncülük etmek uzun vadeli hedeflerimiz arasında sayabilirim.

BlumCoffeeHouse_Müge Cergel_www.muraterdor.com_4

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kendi işini yapmak isteyen tüm kadınlara tavsiyemiz öncelikle kendi içseslerine kulak verip, sevdikleri ve hayalini kurdukları ne ise onu yapmaları. Hayallerin önüne, başkalarının önyargıları ya da negatif düşüncelerinin geçmesine izin vermesinler. İşe adım atmadan önce gerek dünyada gerekse Türkiye’deki örnekleri araştırsınlar, işin eğitimini alsınlar, bir iş planı hazırlayıp değerlendirsinler, piyasadaki fırsat ve engelleri analiz edip ona göre işlerini kursunlar. Özgün ve yaratıcı iş fikirleri üretsinler, olmayanı gerçekleştirmekten korkmasınlar.  İnandıkları yolda ilerlemekten çekinmesinler.

Özellikle kurumsal hayatta kariyer sahibi olup, kendi işini kurmak isteyenler, çevrelerinden destek beklemesinler. Kimse güvenli limanlarını bırakmaları için destek vermeyecek. Kendi kararlarını verip, azimli adımlar atmaları ve çok çalışmaları gerekir.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

Bize info@blumcoffeehouse.com e-mail adresinden ulaşabilirler. Websitemiz, blumcoffeehouse.com. Ayrıca Instagram https://www.instagram.com/blumcoffeehouse/ ve facebook https://www.facebook.com/blumcoffeehouse/ sayfalarımızdan güncel haberlere ve bilgilere ulaşabilirler. Kafemize gelip bizi ziyaret ederlerse çok memnun oluruz, her türlü bilgiyi ve deneyimimizi paylaşmaya hazırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here