Dijital sağlık hayatı kolaylaştırıyor

Turizm, tarım, sanayi, alışveriş, endüstri gibi hayatımıza nüfuz eden birçok alana dokunan teknoloji, hepimiz için önem taşıyan konularından biri olan sağlık alanında da değişimi tetikliyor. Sağlık sektörü dijitalleşmenin etkisiyle her geçen gün tanı, tedavi ve tedavi sonrası süreçlerde iyileşme gösterirken aynı zamanda online randevu, sağlık alanında doğru bilgiye kolayca erişme, soru sorma, yanıt alma vb. birçok noktada da hasta ve hasta yakınlarına çözümler sunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü dijital sağlıktan yana

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yaptığı açıklamaya göre manuel sağlık hizmetlerinde sağlık sektörüne harcanan bütçe, zaman ve emeğin %20 ile %40 arasında kayıp sağladığı vurgulanıyor. Dünya Sağlık Örgütü dijital sağlığın insanların kesin hastalıklarının tespitinde, tedavi süreci ve sonrasında sağlıklı ve doğru hizmet görmesinin ve kayıpların en aza indirilmesinin ancak dijitalleşecek sağlık hizmetleriyle gerçekleşeceğini öngörüyor. 

Enformasyon kayıpları son buluyor

Dijital sağlık, hastanelerin, sağlık ocaklarının ve sağlık kabinlerinin iç iletişimi ile de ilgileniyor. Aydınlatma, medikal takımlar, personel bilgilendirilmesi, bilgisi, yangın gibi birçok konuda hastane çalışanlarına anında bilgi akışı sağlayarak işleyişin bozulmadan devam etmesini sağlıyor. Teknolojik aletler arasındaki iletişimin güçlenmesi ve bilgilendirme hızının artmasının yanı sıra net bilgilerin doğru olarak kaynağa aktarılmasına olanak sunuyor. Sağlık alanında yaşanan enformasyon kayıpları bu sayede son buluyor. 

İnsan ömrü uzayacak

3 boyutlu yazıcılar ile yapılacak yapay organların yakın gelecekte organ naklinde kullanılacağı gündemde. Bu olası gündem maddesi organ naklinde kullanılabilecek ve insan ömrünün uzaması söz konusu olabilecek. Ayrıca giyilebilir teknolojiler sayesinde insan vücudundaki değişimler anlık olarak izlenebilecek ve ön uyarı sistemi söz konusu olacak. Böylece olası bir kalp krizine erken müdahale şansı olacak, riskler azalacak ve insan ömrü uzayacak. 

Mobil uygulamalar hayatı kolaylaştıracak

Günümüzde de sıkça kullanılmaya başlanılan sağlıkla ve sporla alakalı mobil uygulamaların da yakın gelecekte büyük bir kitlenin günlük hayatlarının bir parçası haline gelmesi bekleniyor. Bu mobil uygulamalar sayesinde yediğimiz içtiğimiz şeyler ve yaptığımız egzersizler hakkında öneriler alabilecek, oyunlaştırma sayesinde egzersiz alışkanlıklarını daha kolay kazanıyor olacağız. 

Sınırlar ve mesafeler ortadan kalkıyor 

Dijital sağlık alanında geliştirilen teknolojilere sayesinde günümüzde doktorlar videolu görüşmelerle hastalarını bilgilendirebiliyor. Yahut hastalarla ya da hastalığın seyri ile ilgili bilgilere çok daha hızlı ulaşabiliyor. Diğer bir deyişle sınırlar ve mesafeler dijitalleşen sağlık ile ortadan kalkıyor. Hatta bazı öngörüler daha da ileri giderek, gelecekte bazı hastalıkların tedavilerinin doktorsuz da gerçekleşebileceği savunuyor. 

Güvenlik ön planda

Geçmiş dönemlerde insanlar çocuk kayıpları ya da karışıklıkları yaşıyorlar, tahlil karışması, farklı kişinin sonuçlarının farklı kişilere söylenmesi gibi yanlış tedavi uygulamalarıyla karşı karşıya kalabiliyorlardı. Türkiye’nin sağlık tarihselliğinde karşılaşılan bu hüzünlü manzaraya dijital sağlık günümüzde kesin çözümler getiriyor. Kişi bilgilerinin kaydedilmesi, doğumdan ölüm anına kadar kaydedilen sağlık izleme süreçlerinin işlerliğiyle, insanların yanlış bilgi deformasyonuna maruz kalması rafa kaldırılıyor. 

Sağlık en temel ihtiyaç

İnsanın varoluşu içerisinde sağlık öncelik sıralamasında ilk basamakta yer alıyor ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre sağlık, insanların ruhsal, sosyal, bedensel olarak iyi olma hali olarak tanımlanıyor. Bu derecede önem taşıyan ve en temel ihtiyaç olan sağlığın dijitalleşmeyle birlikte insan bedenine, varlığına gelecekte daha da olumlu katkılar sunacağı öngörülüyor. Dijitalleşme sayesinde sınırlar olmadan sağlık alanında hizmetlere ulaşacağımız, dünya genelinde her eve ve her kişiye daha az maliyetle dokunabileceği günleri görmemiz çok uzak değil. 

*Bu yazı www.cnnturk.com sitesinde Murat Erdör’ün köşesinde yayınlanmıştır. Yazarın buradaki tüm yazılarına https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/murat-erdor linkinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here