Dijital Dönüşüm Çağında Kobiler Ne Durumda? 

Sadece Türkiye’de değil dünyada da bir sürü Kobi dijital çağdaki gelişmeleri izliyor ama uyum sağlama konusunda geri kalıyor. Bazı firmalar değişimi kesinlikle istemiyor ve hep karşı duruyor çünkü;

  • Yeni teknolojiler karmaşık geldiğinden uyum sağlayamıyor.
  • Güven eksikliğinden dolayı yeniliklere kapalı kalıyor.
  • Nitelikli insan gücü olmadığından neyi nasıl yapacağını bilemiyor.

Aslında çoğu firma bu değişimin içinde olup firmalarını daha da büyütmek istiyor ama onlarda neye nereden başlayacaklarını bilemiyor. Burada en önemli şey öncelikle Kobilerdeki karar verici kişilerin bunu gerçekten istemesi ve sahiplenmesi çünkü bu kısa vadeli bir iş değil. Güncel verilerle hızlı ve anlık adımlar atılması gereken bir yapıya dönüşen firmalar ayakta kalırken diğerleri maalesef tarihin tozlu sayfalarında yer alacaklar. İkinci ve üçüncü kuşakların artık yönetimlerde yer almaya başlaması dönüşüm konusuna daha sıcak bakılmasını sağlarken, özellikle yurtdışında okumuş ve dünyadaki yenilikleri yakından takip eden yeni nesil, işlerin sürdürülebilir olması için gereken adımların atılmasına ön ayak olmaktadır. 

Türkiye’de işyerlerinin %98’inin Kobi olduğu düşünüldüğünde firmaların teknolojiyi daha fazla kullanması teşvik edilirse cirolar artacak, maliyetler düşecek, katma değerli ürünler üretilip ihracata katkı sağlanacak ve istihdam artacaktır. Günümüzde bununla alakalı bir çok teşvikler olduğu gibi dönüşümü sağlamak ile alakalı ücretsiz eğitimlerde verilmektedir. Amaç hep aynı, dijital dönüşüme adapte olup dünyadan kopmamak, yenilikleri takip edip uluslararası rekabete hazır olmak. Senelerdir ucuz insan gücüyle dünyaya meydan okuyan Çin Halk Cumhuriyeti bile artık bunun uzun vadede bir işe yaramayacağını fark ettiğinden önümüzdeki yıllarda diğer ülkelerden geride kalmamak için konuyla alakalı bir çok yatırımlar yapıyor. 

Peki Kobiler dijital dönüşüm çağında hayatta kalmak için ne yapmalıdır? Cevap çok basit; bu devrin pazarlama yöntemlerini uygulayıp yeni müşteriler edinmeli, mevcut müşteriyi memnun etmeli, süreçlerin hızlanmasını sağlamalı, olabildiğince her süreci otomasyona aktarmalı ve dijital pazarlama konusuna önem vermeli. 

———————————————————————————–

Dijital dönüşüm ile alakalı her türlü sorunuz için bana bilgi[a]muraterdor.com adresinden ulaşabilir, başka konularda yazdığım yazılara www.muraterdor.com adresinden bakabilirsiniz. 

Murat Erdör

Bu yazı www.kobitek.com sitesinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here