Sinem Oktay – Kadın Girişimci Hikayeleri

0
1977

Kısaca kendinizden bahsedermisiniz?  

Merhaba ben Sinem Oktay. İç mimar ve Feng Shui danışmanıyım. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’da sırasıyla Mim-ar, Te Mimarlık ve Dk Mimarlıkta çalıştım. Daha sonra kendi mimarlık ofisim Myra Mimarlık’ı kurdum. Türkiye’de çok sayıdıa proje tamamladım. Projelerim esnasında hep bir ruhun eksikliğini hissettim. İşte bu eksikliği Feng Shui ile tamamladım.

Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken kimden destek aldınız?

İç mimarlık yapıyordum ama birşeylerin eksikliğini hissediyordum. Yarattığım mekanların enerjisini hissediyor ama görmezden geliyordum. Bu eksik kalan ruhun aslında çok önemli birşey olduğunu ve müşterimin hayatlarını geliştirebileceğimi farkettiğimde asıl isteğim olan insanlara yardım etme konusunda adım atmış oldum. Evet frekans herşeydi, hem onların hemde yaşadıkları, çalıştıkları mekanların frekanslarını yüksektirsem hayatları olumlu gelişecekti. Öğrenci hazırsa master’ı karşısına çıkar. Bir insan diğerlerine yardım için geldiyse zamanı geldiğinde vazife onu çağırır. Benimki de öyle oldu. Hiç kimseden yardım, destek veya fikir almadım. Diğer insanların hayatlarına denge, iyilik ve sağlık getirmek benim için büyük mutluluk.

Ne üzerine bir iş yapıyorsunuz? Başka iş fikirleri varken neden bu işi yapmaya karar verdiniz?

Feng Shui danışmanlığı ve iç mimarlık yapıyorum. Mekansal tasarımda enerji yasalarını hesaplayıp işin içine katan ilk tasarımcıyım diyebilirim. Daha önce Feng Shui danışmanları hep vardı ama ben Feng Shui’yi tasarım sürecine dahil eden ilk iç mimarım. Hasta evler sendromu, enerjisel mekan temizliği, dowsing, geopatik stres, geobiyoloji gibi dallarda eğitimler aldım. Benim amacım insanların net potansiyellerini ortaya çıkarmak ve hakettikleri hayata onları yaklaştırmak. Örnek vermem gerekirse hastalıklara sebep olan bir evden insanları uzaklaştırmak, finansal iflasın eşiğine gelmiş bir şirketin cirosunu yükseltmek, çocuk sahibi olamayan bir çifte çocuk sahibi olmalarında yardımcı olmak gibi birçok konuda bu güne kadar müşterilerime yardımcı oldum.

Bu işi yaparken ne tip sıkıntılarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız? 

Aslına bakarsanız ilk başlarda neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Kimin neden danışmanlık almak isteyeceği hakkında en ufak fikrim yoktu. Ama sonra tüm Türkiye’den e-posta mesajları almaya başladım. İstanbul dışında Ankara, İzmir, Antalya, Kırklareli, Muğla Elazığdan bile insanlar hayatlarında düzeltmek istedikleri şeyler için bana yazıyorlardı. Uzaktan günümüz teknolojisiyle uygulama yapabiliyoruz. Almanya, Hollanda ve Amerika’dan bile danışanlarım oldu.

Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Ben kime nasıl faydalı olurumu iyi hissetmek gerekiyor çünkü kalp zihinden daha iyi biliyor yolu. Kalp ilahi vazifeye yakındır, yapmaktan en çok zevk aldığınız şey yaşam amacınızdır. Bunu bilemeyenlerde kendilerine şunu sorabilir beni en çok ne kızdırıyor neye sinirleniyorum? İşte o konuyu düzeltmek için harekete geçmek gerek. Düzeltmek istediğiniz o eksiği bulmak işin yarısı.

İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?

Kadınlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelirler yeter ki kurban rolüne bürünmesinler. Evren eril enerji (yang), dişil enerji (yin) ve zaman enerjisinin birleşiminden oluşur. Her biri arasında denge bozulur gibi gözükse de doğada denge hep vardır. Su yolunu bulur.

Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi? İleriye yönelik koyduğunuz hedefler nelerdir?

Müşterilerimden hayatlarıyla ilgili her bir olumlu geri dönüş benim için büyük mutluluk. Sonuç alamasaydık bu işe kesinlikle devam etmezdim. Yardım edebildiğim kadar çok insana yardım etmek istiyorum.

Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz? 

Gerçekten yapmaktan en çok hoşlandıkları işi yapsınlar ve görünce onları üzen en çok kahreden şeyi düzeltmek için biran önce harekete geçsinler. Ruhen, bedenen ve zihnen denge içerisinde çalışırlarsa başarılı olurlar.

Konuyla ilgili sizden fikir almak isteyenlerin size ulaşabileceği bir e-posta adresi veya veya yaptığınız işle ilgili bilgi almak isteyenlerin girebileceği bir web sayfası var mı?

sinem@sinemoktay.com

http://www.sinemoktay.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here