E-ticaret işiyle uğraşan firmaların en çok verim aldığı şey olan e-posta pazarlamada satışları artırmak için belli başlı yapılması gereken şeyler vardır. Aşağıdaki 10 maddede e-posta pazarlama ile geri dönüşüm oranlarını nasıl artırabileceğinizi okuyabilirsiniz.

  • Hoş Geldin E-postası

Web sayfanıza girip sizden e-bülten almak için e-posta adresini bırakan bir kişi sizin için potansiyel müşteridir ve bu kişilere anında hoş geldin mesajı gönderilmelidir. Bu e-posta mesajında firmanızı tanıtan kısa yazının yanısıra belli bir tarihe kadar geçerliliği olan indirim kuponu verip o kişiyi alışverişe yönlendirirseniz satış imkanı yaratmış olursunuz. 

  • Alışveriş Sepeti Terk E-postası

Online dünyada her gün yüzbinlerce alışveriş tamamlanmadan yarıda kalmaktadır. İnsanlar alışveriş sepetine ürün bırakıp satın almadan sayfadan çıkabiliyorlar ve bu da büyük bir gelir kaybına sebep oluyor. Bu kişilere alışveriş sepeti terk e-postası gönderirseniz müşterinizin kaldığı yerden tekrardan alışverişe devam etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece istenmeyen bir sebepten dolayı alışverişini yarıda kesenlere  kolaylık sağlayacağınız gibi olası kayıp geliri de geri kazanmış olursunuz.

  • Çapraz Satış E-postası

İnsanlar web sayfanızdan satın aldıkları ürünlerle aynı kategoride olan, onları tamamlayacak olanları fark etmemiş olabilirler bu yüzden e-postayla bu ürünlerden de müşterilerinizi haberdar etmek ilgilerini çekebilir. Müşterileriniz aldıkları ürünlere benzer olanları alma eğiliminde olacaklarından bu e-posta sayesinde geri dönüş oranını artırabilirsiniz. 

  • Doğum Günü E-postası

Listenizdeki kişilerin doğum günlerini biliyorsanız bunlara bu özel günde tebrik mesajı gönderirken aynı zamanda bir indirim sunabilirsiniz. Böyle bir günde insanlar alışveriş yapmaya diğer günlere göre daha fazla meyilli olduğundan bu tip bir mesaj satışlarınıza pozitif katkıda bulunacaktır.  

  • Seni Özledim E-postası 

Uzun zamandır firmanızdan alışveriş yapmayan kişiler ile temasa geçmezseniz kayıplara da razı olmalısınız. Bir sürü pazarlama çalışması yapılarak kazanılmış müşterilerin bir maliyeti vardır. Yeni müşteriler kazanmak için harcayacağınız eforun bir kısmını mevcut müşteriler için de ayırırsınız kazançlarınızda artış sağlarsınız. Belli bir süre alışveriş yapmayan kişilere atacağınız bir e-posta ile onları alışverişe çağırmak mutlaka bazılarını harekete geçirecektir. Özellikle büyük müşterilere tekrardan alışveriş yapmaları için vereceğiniz indirim kuponları satışlarınıza olumlu şekilde yansıyacaktır. 

  • Hatırlatma E-postası

E-posta kutusu dolu olduğundan veya mail kutusuna bakmayı unuttuğundan gönderdiğiniz mesajlara geri dönüş yapmayan kişiler vardır. Özellikle indirim kuponunu kullanmayan kişiler size yeni fırsatlar yaratabilir. Hoş Geldin e-postasında sunduğunuz indirim kuponunu kullanmayan kişilere indirimin bitmesine 3 gün kala ‘3 gününüz kaldı’ gibi çarpıcı bir başlık ile hatırlatma yaparsanız unutkan kitlenin bir bölümününün alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

  • Segmentasyon

Doğru kişiye doğru zamanda doğru içerikle doğru mesajı göndermek çok önemlidir. Gönderilen e-postalardan güzel sonuçlar almak istiyorsanız sunduğunuz içeriğin ve fırsatların ilgili kişiye uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Segmentasyon yaparak mesaj gönderdiğinizde müşterileriniz gönderdiğiniz mesajlardan sıkılıp e-bülten listenizden çıkmaz (unsucsribe), okuma ve tıklanma oranlarınız da artar. E-posta sahiplerini daha yakından tanımak için sosyo demografik (yaş, cinsiyet, meslek, medeni hal vs.) ve davranışsal (tıklama yaptıkları kategoriler) analiz yapabilir, satın alım kriterlerine göre ayırabilirsiniz. 

  • Otomasyon

Firmalarda bütün dijital pazarlama kanallarından sorumlu tek kişi olabiliyor. Zamansızlık büyük sorun oluyor, işler ya eksik yapılıyor ya da yapılamıyor. Mesajlarınızı önceden belirli bir mantık kurgusunda en başta oluşturup otomasyon sayesinde hem zamandan tasarruf edebilir hem de gelirlerinizi artırabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, hoş geldin mesajınızı açmayana x gün sonra ikinci mesaj, indirimi kullanmayana x gün sonra hatırlatma e-postası, sepette ürün bırakana önce e-posta sonra sms gönderebilirsiniz. 

  • Yeniden Alışveriş Yapmalarını Sağlamak

Müşterileriniz alışveriş yaptığı veya sizden e-posta aldığı sürece onlarla ilişki içinde olmaya devam edersiniz. Onları sürekli alışveriş yapacak şekilde konumlandırmak öncelikli amacınız olmalıdır. Bunu yapmak için uygun içeriklerle onları teşvik etmelisiniz. Onlara belirli zamanlarda özel fırsatlar veya indirim kuponları göndermek tekrardan alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. Mesela ilk alışveriş yapana 2 gün sonra 48 saat geçerli olacak %20 indirim kuponu sunmak insanların tekrardan alışveriş yapmalarını sağlayacaktır. 

  • A/B Testi Yapmak

Müşterilerinize gönderdiğiniz hangi mesajlardan iyi geri dönüş aldığınızı bilmek önemlidir çünkü beğeniler ve istekler çok hızlı değişmektedir. Bu yüzden belirli dönemlerde kişilere A/B testi yapmalı, farklı başlıklar denenmeli ve hangisinin geri dönüş oranı iyiyse bunun üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Murat Erdör – Dijital Dönüşüm Danışmanı

Bu röportaj www.sosyalmania.com sitesinde yer almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here